ניסים בובליל: "התנהלות משרד התמ"ת מונעת את תיעוש הבניה הנמוכה"

ניסים בובליל:

ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ, ציין כי בכנס מקצועי שערך איגוד המהנדסים כי הרגולציה בישראל היא גם אחד הגורמים המהווים חסם לתעוש הבניה. "40% מהבניה בישראל היא בניה נמוכה של צמודי קרקע ובניינים נמוכים. משרד התמ"ת מזה שנים אינו מאפשר להפעיל באתרי הבניה עגורנים ( מנופים ) קטנים ובכך למעשה הבניה הנמוכה בישראל מתבצעת כמו לפני עשרות שנים בבניה מסורתית עם שימוש בקרשים וללא יכולת שימוש בתבניות", אמר.

בובליל הוסיף כי התאחדות בוני הארץ ניסתה לתקן את המעוות במסגרת חוק ההסדרים הנוכחי אולם נתקלה בהתנגדות מצד המפקח על הבטיחות במשרד התמ"ת ובכך נמענת האפשרות לתעש את הבניה הנמוכה. עוד הוא התייחס לנושא הרגולציה ואמר שתקנים כמו התקן הירוק, התקן התרמי החדש גורמים לייקור של עשרות אלפי שקלים במחירי הדירות .

דני מריאן , יו"ר איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות התייחס אף הוא לנושא תקן הבניה הירוקה וציין כי פורום ה- 15 החליט ליישם את תקן הבניה הירוקה בכל בנייני המגורים בישראל ופנה לבקש התייחסות מקצועית של איגוד המהנדסים תוך 3 ימים. " אנחנו בעד בניה ירוקה אבל ההטמעה והבחינה המקצועית של הנושא צריכה להיות מעמיקה יותר. איגוד המהנדסים הקים צוות שיבחן את הנושא ויפרסם את המלצותיו בנושא".

אינג' ישראל דוד מ"מ איגוד המהנדסים לבניה ותשתיות סקר את הבניה המתועשת בעולם וציין כי למרות שמבחינה טכנולוגית יש בישראל שימוש בטכנלוגיות מתועשות מתקדמות הרי שמדובר בעיקר בפתרונות מקומיים ולא בהטמעה של תרבות בניה מתועשת כמו שקיימת היום בעולם ומאפשרת הקמה של מגדל בן 30 קומות תוך 15 יום. הסוד הוא בתכנון ההנדסי היסודי לפני הבניה שיכול להמשך גם שנה ציין דוד ואמר שבישראל יש מקרים שקבלנים מתבקשים לתת הצעת מחיר לביצוע פרויקט תוך 24 שעות והשינויים בתוכניות מתרחשים גם אחרי שכבר עולים על הקרקע. עוד הוא ציין כי גם שיטת ברנוביץ      ( בניה בתבניות ) שבה נעשה היום שימוש בישראל נמצאת בסכנה  שכן אינה תואמת את התקן התרמי החדש. בעולם לדבריו יש היום טכנולוגיה חדשה בתחום התכנון ההנדסי שנקראת BIM - Building information modeling  שהיא מהווה את המהפכה הבאה אחרי יישום האטוקד ובעוד מספר שנים מי שלא יעשה שימוש בשיטה זו לא יהיה קיים.

בכנס התארח, פטר רינוורט מומחה בינלאומי מחברה BWM הגרמנית שמתמחה בייצור מערכות חיפוי מתועשות. החברה פועלת בכ- 40 מדינות ומבצעת 500 פרויקטים בשנה . בישראל המערכות משווקות ומבוצעות באופן בלעדי על ידי חברת "נגב תעשיות" ועד היום הסתיימו 2 פרויקטים ו – 8 נמצאים בביצוע . מדובר  במערכות חיפוי לבניינים בתליה יבשה מאריחי פורצלן אותם ניתן ליישם גם בבניה חדשה וגם בשיפוץ מבנים קיימים והם מצטיינים ביישום מהיר, בידוד תרמי ואקוסטי וחיסכון באנרגיה.