פורום כללי / טכני

פורום כללי / טכני

פורום יעוץ כללי: אינג´ נתן חילו

ברוכים הבאים לפורום ייעוץ כללי - נשמח לסייע בכל שאלה ובקשה.

על מנהל הפורום, אינג' נתן חילו, מנהל האגף הטכני בהתאחדות בוני הארץ.

לאינג' חילו ניסיון רב וידע ומומחיות ברישום קבלנים, תקנות תכנון ובניה,  תקנים בתחום הבנייה, ליקויי בנייה ויחסי מוכר – רוכש.

* אין בתשובות הניתנות בפורום להחליף ייעוץ פרטני מקצועי או משפטי.

בשליחת הודעה/תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:

חל איסור פרסם באתר/פורום הודעות/תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני, מאיימות, גזעניות, פוגעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני. האחריות הבלעדית לתוכן ההודעה/התגובה הינה של כותבה. ההתאחדות שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב הודעה/התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות/תגובות שפורסמו ו/או לא לפרסם הודעות/תגובות על-פי שיקול דעתה. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר. בכל מקרה של פרסום פוגע כאמור לעיל, גולשי האתר רשאים לפנות למנהל הפורום בבקשה להסירו.

 

13/08/2017 20:33:00
שלום, רכשנו דירה מיזם מוכר ורציני בתל אביב לפני מספר שנים. במהלך הבניה התגלה בדירה ליקוי בטיחותי מהותי עליו התרענו בפני היזם מספר פעמים במשך כשנה. הליקוי לא תוקן ועכשיו הדירה עומדת בפני מסירה במצבה הלקוי. התייעצנו עם בעלי מקצוע רבים וזה ברור שמדובר בתיקון מאוד מורכב שלא יאפשר מגורים בדירה לפחות במשך מספר שבועות במהלך התיקון אם בכלל אפשר לתקן. אנחנו פונים ליזם בבקשה להבהיר את הנושא ואיך ומתי הוא מתכנן לתקן את הליקוי (היתה לו הזדמנות לתקן במשך שנה שלמה). לצערינו, היזם פשוט מתעלם. למי אפשר להתלונן על היזם? היחס ללקוחות מתחת לכל ביקורת!
הוסף תגובה
התעלמות מפניות הדייר אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:51:00
חוק המכר (דירות) דן בנושא שהעלית. על אף שלא כתוב בחוק, ההנחה המקובלת היא שדירה שאדם קונה ראויה למגורים. זו הנחה בסיסית שאין עליה עוררין. חוק מכר דירות מאפשר למסור לדייר דירה שיש בה ליקויים, אבל החוק מחייבאת המוכר לתקן כל ליקוי או כל אי התאמה שהתגלתה. ברגע זה עומדות בפניך שתי אשפרויות: 1- להודיע למוכר כי הדירה שהוא מנסה למסור לך אינה ראוייה למגורים, ואתה תובע אותו לשלם לך בגין איחור במסירת הדירה על פי הוראת החוק. 2- לקבל את הדירה לרשותך ולתבוע מהמוכר לתקן את הליקויים. אם התיקון מחייב פינוי הדירה אזי תדרוש כי המוכר ישא בהוצאות הדיור החלופי. אם המוכר מתעלם מפניותיך יהה עליך לתבוע אותו בבית משפט (הוא לא יתעלם מבית המשפט). לדעתי אתה לא יכול לתבוע אותו על ליקויים כל עוד הדירה אינה ברשותך. מצד שני הטענה כי הדירה אינה ראויה למגורים צירה בסוף להיקבע על ידי בית המשפט. אף מוכר לא יתנדב לשלם לך שכר דירה מוגדל על פי הוראות חוק מכר דירות אם הוא לא מקבל את הטענה כי הדירה אינה ראוייה למגורים. במילים אחרות אתה חייב להתייעץ עם עורך דין כדי לכלכל נכון את צעדיך. המלצתי כי תקבל את הדירה ותחתם על קבלתה תוך מחאה, ולאחר מכן תנהל התביעה נגד המוכר. ברגע זה אין לך דירה ואין לך כסף כי שילמת את רוב הכסף למוכר. אם תקבל את הדירה אזי אתה מנהל את הקרב כשיש לך דירה. למי אפשר להתלונן על היזם? אתה יכול להתלונן ברשם הקבלנים במשרד השיכון. הרשם יטפל ביזם רק אם מדובר בקבלן רשום. אתה יכול להתלונן בפני הממונה לחוק מכר דירות במשרד השיכון. יש לקחת בחשבון שמדובר בהליכים ממושכים שאינם נותנים תשובה מיידית. כאמור הדרך הבטחוה היא לנקוט צעדים משפטיים.
הוסף תגובה
חומה בין שכנים שלומית בעדני יוגב
08/08/2017 16:37:00
הוסף תגובה
חומה בין שכנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:18:00
בפניה כאן אין שאלה אלא כותרת בלבד. לדעתי כבר קיבלת תשובה מפורטת במייל ששחלת לי בנושא. אם אתה לא שלחת לי מייל, אזי תנסה לשאול את השאלה שלך ואני אענה לך
הוסף תגובה
נזקים שנגרמו מרטיבות אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:12:00
אין כאן שאלה. תשאל את השאלה עם הפרטים המאפשרים לתת תשובה. למשל תאר את המקרה, את הנזק וכן מי גרם לחדירת הרטיבות , האם המדובר בדירה חדשה שקנית או משהו אחר. אם תשאל שאלה תקבל תשובה לשאלה.
הוסף תגובה
06/08/2017 16:07:00
שלום רב, לאן עליי לשלוח תביעה בדיני עבודה לועדההפריטטית במחוז הדרום מה הכתובת למשלוח תביעות?
הוסף תגובה
15/08/2017 16:06:00
למיכאל שלום; הוועדה הפריטטית היא ארצי וממוקמת בתל אביב להלן תשובתה של נעמי, מזכירת הוועדה, לשאלתך. "יש לשלוח את כתב התביעה למייל שכתובתו Neomi@acb.org.il בצירוף פרטי קשר לחזרה והוועדה תצור קשר כדי לתאם מועד".
הוסף תגובה
05/08/2017 18:23:00
האם בבניין מגורים חדש חובת הקבלן לעשות נקודות ניקוז בדירת גן? עברתי לדירת גן בבניין מגורים כאשר לגינה שלי יורדים שני צינורות מהגג אמנם אין בגינה שום נקודות ניקוז החוצה משמע שבגשמים אם הגינה שלי מרוצפת תהיה לי הצפה המים יעמדו כי אין להם לאן ללכת /האם חובת הקבלן לעשות את הנקודות ניקוז שיהיה למים לאן ללכת ?
הוסף תגובה
נקודת ניקוז בגינה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
06/08/2017 09:32:00
תקנות תכנון ובניה וגם תקן ישראלי 1205 מחייבים ניקוז כל חצר בבניין לרבות חצרות פרטיות המוצמדות לדירות. הניקוז יעשה בעדיפות ראשונה על ידי החדרת המים לתוך הקרקע, ובאין אפשרות כזו, על ידי שפיכתם בצורה חופשית למערכת הניקוז הציבורית . מי שמטפל ומאשר מערכת הניקוז לבניין היא הוועדה המקומית כאשר היא מאשרת היתר בנייה.
הוסף תגובה
18/07/2017 21:30:00
שלום, אני גרה בקומת הקרקע בבניין ודלת האש בירידה לחדר המדרגות נפתחת כלפי פנים הלובי ולא כלפי חדר המדרגות. כלומר אם אני דייר שנמצא בלובי של הבניין אני צריך למשוך את הדלת אליי ולא לדחוף אותה לכיון חדר המדרגות בעת הפתיחה. זה מפריע לי כי הדלת צמודה לדירה שלי ואם היא סגורה ודייר פותח אותה מתוך חדר המדרגות היא נפתחת ממש על הדירה שלי. האם על פמ חוק יש כיון מחייב לפתיחת דלת האש ?
הוסף תגובה
דלת אש אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/07/2017 12:57:00
דלת אש אמורה להיפתח לכיון המילוט כאשר יש שרפה. חדר מדרגות מהוות דרך מילוט בעת שרפה לכן הדלת צריכה להיפתח לכיוון חדר המדרגות ולא לכיוון הלובי. הקביעה באה מתקנות תכנון ובנייה. מהתאור שלך עולה כי מישהו עשה טעות בעת התקנת הדלת
הוסף תגובה
08/07/2017 09:35:00
שלום רב, האם בתיקון ליקוי בניה אחרי שנים חובה או רצוי לתקן על פי תקן ישראלי קיים ולא על פי התקן שהיה בזמן הבניה. כגון תיקון חיפויי אבן, קרמיקה ועוד. תודה רחלה
הוסף תגובה
תיקון ליקוי בנייה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/07/2017 16:21:00
החוק מחייב כי הבנייה תבוצע על פי התקנים שהיו תקפים בעת מתן היתר הבנייה למבנה הספציפי. לגבי תיקון הליקוי אין הוראותת או הנחיות מיוחדות.. עדיף לתקן את הליקןי על פי התקן האחרון. אך הדבר לא תמיד אפשרי ולא תמיד נכון לעשותו. אם הליקוי תוקן אזי בית המשפט רואה בכך סוף פסוק, ללא כל העדפה על פי איזה תקן בוצע התיקון
הוסף תגובה
06/07/2017 14:58:00
שלום רב, אני מבקש להגיש קובלנה כנגד קבלן, שהוא חבר בהתאחדות בוני הארץ. מהי הפרוצדורה ? האם יש תבנית סטנדרטית להגשת התלונה ? האם מספיק מכתב מפורט ? תודה, אבי שחם.
הוסף תגובה
הגשת תלונה נגד קבלן אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/07/2017 16:14:00
אין פרוצדורה מיוחדת. אתה כותב להתאחדות למנהל הפורום מכתב עם כל הפרטים שלך של הקבלן ושל האירוע שלגביו אתה מתלנן . התלונה מועברת לקבלן לתגובתו ולאחר מכן טטופלת באופן ספציפי בהתאם לצורך. ההתאחדות מנסה לקדם פשרה מוסכמת בין המתלןנן והקבלן. ההתאחדות אינה מטילה עונשים על אף צד כי אין לה סמכות לכך.
הוסף תגובה
04/07/2017 08:25:00
בחודש ינואר אימי רכשה דירה ובחודש פברואר (לערך) קבעה עם קבלן שיפוצים על זיפוץ ביתה. הקבלן התחייב כי עד ערב חג הפסח (דהיינו חודש אפריל) תסתיים עבודת השיפוץ. עבודת השיפוץ נעשה באופן רשלני כדלהלן: -הצבע והסיד מתקלף מהקיר (למרות שאימי שילמה לטיח היקר יותר מבין האפשרויות שניתנו לה) -אחד הקירות בבית אינו מטוייח באופן ישר (הקבלן טען שמכיוון שמדובר בקיר שיהיה ׳מאחורי ארונות המטבח גם ככה לא רואים׳) - האסלה אינה מחוברת טוב לקיר כך שמתיישבים היא זזה - חלק מהקרמיקה (שעלתה הרבה מאוד כבף) נסדקה - חלון אחד נשבר והקבלן לא הסכים לשלם על תיקונו ובסוף שילם - עבודת החשמל בוצעה באופן רשלני בחלק משקעי החשמל -הקבלן התחייב (ובהתאמה גבה תשלום) לפתיחת שני חלונות גישה לבויידם ובפועל לא ביצע - קירות גבס שבוצעו בצורה לא טובה באחד אין איטום עליון ובשאר רואים את חיבורי הגבס ועוד כהנה וכהנה ליקויים. יש בידינו הקלטות של כל השיחות שנעשו איתו בטלפון. ברוב השיחות אינו עונה ומתחמק. בשיחות שכן ענה, התחייב לתקן בפועל הגיע לדירה פעמיים בלבד. למען ההגינות אציין שני דברים: 1. התשלום בוצע במזומן (ללא קבלות מצידו) אך יש לנו הוכחות בחתימתו על כל תשלום שקיבל 2. בדיעבד שבדקנו הוא אינו מוכר ברשומות הקבלנים. אנו מעעניינות לתבוע את הקבלן הרשלן. סכום השיפוץ עומד על כ-130 אלף ש׳ח. אשמח לעצתך.
הוסף תגובה
02/07/2017 22:36:00
אנחנו מתגוררים מושב בקרבה למרפת במהלך היממה הקומפרסור מתחיל לעבוד ומשמיע רעשים רבים לפרקי זמן משתנים . השאלה : 1. איזה אמצעים יעילים ניתן לנקוט כדי לצמצם את הרעש , עם מי להתייעץ ומי יכול לבצע זאת 2. כיצד ניתן לבדוק האם עוצמת הרעש עומדת בתקן
הוסף תגובה
03/07/2017 10:07:00
חוק התכנון והבנייה מחייב כי המעטפת החיצונית של המבנה תפחית את עוצמת הרעש החודר לדירה ב 50 דציבל. (כאשר החלונות סגורים) דרישה זו מונעת שמיעת הרעשים הרגילים. קומפרסור גורם לרעש חריג שיש צורך לטפל בו. ניתן לחסום כניסת רעש על ידי הקמת מחסום רעש בין המבנה לבין מכון החליבה. לצורך זה חייבים להתייעץ עם אקוסטיקאי. ניתן לקבל רשימת אקוסטיקאים על ידי פנייה לאיגוד המהנדסים לבנייה ותשתית. יש תקנות "רעש סביר " המגדירות את מפלס הרעש המותר כפונקציה של עצמת הרעש ומשך הרעש . גם נושא זה בתחום הבקיאות של אקוסטקאי.. לא כתבת אם המבנה בו אתה גר הוא חדש או ישן. היום, מחייב החוק כי יוגש לוועדה לתכנון ובנייה תסקיר איכות הסביבה הסוקר את כל הרכיבים החריגים מהמקובל. דבר שעשוי לצמצם מאד הקמת מבני מגורים באזורים רועשים.
הוסף תגובה
02/07/2017 19:33:00
שלום, רכשתי בית מקבלן ובמסגרת הליך שינויי דיירים ביטלתי את אחד הקירות בבית, ללא קבלת זיכוי, למרות שבמחירון שנשלח אלי מופיעה רשומה לגבי זיכוי על בלוקים איטונג (170 למ"ר). כששאלתי את הנציג מדוע לא קיבלתי את הזיכוי נאמר לי כי ´אלו הנהלים, ושאין זיכוי לפי מחירון השינויים של החברה´. האם הדבר ייתכן ?? תודה מראש.
הוסף תגובה
זיכוי מקבלן אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:50:00
שינויי דיירים הם פרי הסכמה בין הדייר לבין המוכר. אין הם חלק מחוק מכר דירות (למעט מספר פריטים המופעים במפרט לפי חוק מכר דירות ) במפרט אין איזכור לזיכוי לגבי ביטול קירות. כיוון שכך אני מבקש לבדוק אם המחירון שקיבלת הוא חלק ממסמכי החוזה בינך לבין המוכר. אם כן אזי המחירון מחייב את המוכר. גם אם המחירון אינו חלק ממסמכי החוזה, אבל נשלח לך בצורה רשמית על ידי המוכר גם אז המחירון מחייב את המוכר . נהלי החברה (המוכר) מן הסתם אינם חלק מהחוזה והם מחייבים את החברה בלבד ולא אותך. לכן תשובת הנציג אינה נכונה.
הוסף תגובה
02/07/2017 17:12:00
שלום אני גר בדירת גן חדשה ומתחתי יש את החניון. בכל פעם שיורדים לחניון ויוצאים מהבניין לשטח החניה אני שומע את הרעש של טריקת דלת האש. הדלתות סגרות בקצב נכון ואם נכוון יותר הם לא יסגרו עד הסוף ואת זה אני לא רוצה. האם זה תקין ?
הוסף תגובה
אקוסטיקה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:30:00
אין זה תקין שאתה שומע באופן קבוע את טריקת דלת האש. אינני יודע לתת לך את הפתרון הנכון לבעייה, אבל שיתוף פעולה של הקבלן המבצע ויצרן הדלתות עשוי למצוא פתרון לבעייה.
הוסף תגובה
02/07/2017 16:56:00
שלום 1. הקבלן צריך לבצע תיקון בשירותי הורים ולדם כך הוא צריך להסיר קרמיקה בחלק מסויים. הוא טוען כי הוא רכש קרמיקה אבל היא לא מאותה בדרה בגיוק כי עבר הרבה זמן. האם זה תקין ? 2. עוד לפני המסירה הקבלן הסיר 2 קרמיקות של דקור במקלחת מאחר והניחו דקור לבן במקום באז´ . הקרמיקה החדשה שהונחה שונה בגוון כי גם היא לא מאותה סדרת דקור ואין לנו אריחים ספייר מהסדרה המקורית. האם הוא מחוייב להחליף את כל החיפוי במקלחת ?
הוסף תגובה
אריחים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:26:00
תקן 1555 מחייב כי הדייר יקבל רזרבה של אריחים בכמות סבירה שתאפשר ביצוע תיקונים שונים מתחייבים, אבל הריצוף יהיה מאותה סידרת אריחים. אינני יודע אם דירה נמסרה לכם ומתי ולא אם קיבלתם אריחים רזרביים לשימוש עתידי. החוק אינו אומר דבר לגבי חובת המוכר להחליף את כל האריחים. הנושא נתון להחלטת הצדדים ולהסכמתם. כמובן אם לא מגיעים להסכם הדרך פתוחה לבית המשפט.
הוסף תגובה
16/06/2017 09:43:00
שלום אני גרה בדירת גן ואני שומעת רעש של מים בשירותי הורים בכל פעם שדיירים מעלי מדיחים את המים. האם הבעיה היא בצינור שהקבלן שם ? האם לדרוש החלפת צנרת או ביצוע פעולה אקוסטית על הצינור ? תודה
הוסף תגובה
אקוסטיקה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
18/06/2017 10:33:00
תקן ישראלי מספר 1004 חלק 3 אוסר שהרעש ממיתקן ההדחה בשירותים יעלה על 35 דציבל. הבעיה היא בבידוד אקוסטי של הצינור וגם בטיפול אקוסטי של הרכיבים הסוגרים על הצינור. במילים אחרות צריך לבצע גם טיפול בצינור וגם טיפול אקוסטי בחלקי המבנה.
הוסף תגובה
09/07/2017 07:18:00
שלום, הקבלן פירק את הקרמיקה שמסביב לצינור והניח חומר מבודד אקוסטיקה , צמר וצימנד . לאחר מכן החזיר את הקרמיקה. עדיין שומעים את רעש המים יורדים ברגע שהשכנים מדיחים מים. איפה עוד יכולה להיות הבעיה ? עדיף להחליף סוג צינור ? איזה סוג צנרת התקן מחייב ?
הוסף תגובה
אקוסטיקה צינור שופכין אינג´ נתן חילו
09/07/2017 09:09:00
לא ניתן לתת דיאגנוזה מפורטת בשלט רחוק. הבעייה עם האקוסטיקה שהתיקון קשה ומסובך. מספיק שנשאר חריץ קטן לא מטופל כדי לקלקל את כלהתיקון. למידע . תקן 1004 חלק 4 דן בבעייה של רעשים מצנרת תברואה. יש בתקן מספר מרשמים לטיפול בליקוי. הבעיה היא כי את התקן צריך לקרוא מומחה ואת התיקון צריך לבצע מומחה. בכל מקרה תנסי להיעזר בתקן. את התקן ניתן לרכוש במכון התקנים בתא המכון ניתן לרכוש אותו ואז תקבלי את התקן ישר למייל שלך. אני לא חושב שזו העצה הטובה ביותר . אבל זו העצה היחידה שאני מסוגל לתת
15/06/2017 06:16:00
שלום, אני גרה בדירת גן כאשר משאבת המים של הבניין נמצאת מתחת לדירה. בכל פעם שהמשאבה מתחילה לעבוד מכל סיבה שהיא יש רעש חזק אצלי בדירה. הקבלן טוען שזה תקין אבל ציין בפני שיש התקן שניתן לשים כדי לנטרל את הרעש. כאשר בקשתי ממנו להתקין הוא טען שאין אישור כיבוי אש להתקן הזה. לדעתי הוא התחרט ששיתף אותי בידיעה שיש התקן זול ופשוט שיכול לפתור את הבעיה. 1 . האם זה תקין שאני שומעת את רעש משאבת המים שעובדת אצלי בדירה? 2. האם זה עומד בתקנים ? 3. מול מי אפשר לבדוק בכיבוי אש האם זה נכון שאין אישור להתקן ?
הוסף תגובה
משאבת מים לכיבוי אש אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
15/06/2017 13:44:00
משאבת מים למתזים (ספריקלרים) אמורה להתחיל לפעול רק כשיש אירוע של כיבוי אש בו מועלים המתזים. מצב זה נדיר מאד . הרעש שנשמע באותו זמן הנו סביר יחסית לתכיפות של התרחשותו. המשאבה פועלת באקראי כאשר אחד הדיירים מנסה להשתמש במים של ברזי כיבוי אש הקיימים בכל קומה ,לצורך זה או אחר. במקרה זה המשאבה הגדולה נכנסת לפעולה ומשמיעה את הרעשים החזקים. ניתן לחבר למיתקן התקן שנקרא "משאבת זורקי" שהיא משאבה קטנה מאד והיא פועלת כל פעם שמפעילים ברז קטן במערכת. משואבה ניתנת להתקנה במערכות קיימות.למיטב ידיעתי כיבוי אש אינו מתנגד להתקנתה. הוא למחייב אותה כי היא אינה התקן לכיבוי אש.
הוסף תגובה
16/06/2017 09:39:00
האם אתה יודע לאיזו מחלקה אני יכולה לפנות בכיבוי אש כדי לבדוק מולם את הנושא ? תודה
הוסף תגובה
המשך משאבת מים אינג´ נתן חילו
18/06/2017 10:36:00
הבדיקה מול מפקח כבאות ראשי שמרדיו בראשון לציון. כיוון שהנושא מאד טכני יהיה לך קשה ומסובך להציגו נכון ויהיה קשה למפקח לתת לך תשובה עניינית. אינני בטוח כי ניתן לקבל תשובה אצל רשות הכיבוי המקומית
12/07/2017 20:48:00
האם משאבת גוקי נותנת מענה להקטנת הרעש כאשר מדובר על מערכת כיבוי הידרנטים ? במידה ולא , האם יש פתרון נוסף כדי שאני לא אשמע את רעש המשאבה כאשר פותחים את גלגלון המים שלא לצורך ?
הוסף תגובה
משאבת מים מניעת רעש אינג´ נתן חילו
13/07/2017 10:07:00
1- העש שאת שומעת נוצר כי עם פתיחת הצינור בגלגלון מופעל המשאבה הראשית שהיא משאבה מרעיש מאד. המשאבה מתוכננת להמשיל ולפעול עשר דקות לאחר כיבויה והפסקת פעולתה. זה מה שמטריד. הפתרון של משאבת גוקי ניתן לי על ידי אינסטלטור, הוא בגעה כי יש פתרון נוסף המונע הפעלת המשאבה הראשית עם כל פתיחה של גלגלון. אינני מסוגל לתאר לך בדיוק מה הפיתרון אבל הוא פתרון פשוט שאינסטלטור יכול לבצע ולהבין.
14/06/2017 17:16:00
שלום רב, אני סטודנט לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים. אני מתכוון להמשיך ללימודי שמאות מקרקעין/ניהול פרוייקטים בבנייה. בימים אלה מסיים את השנה הראשונה. אני מעוניין להתחיל לעבוד בתחום בתפקיד בו אוכל ללמוד ולהשתפשף גם בפן המעשי. שאלתי היא - באילו תפקידים אוכל להתברג בחברות בנייה והאם יש קורס כלשהוא שאם אלמדו זה יקנה לי יתרון לאור העובדה שאיני בא לקראת הענף בדרך הנפוצה יותר של עבודה בשטח/ניהול עבודה/לימודי הנדסאי וכד´. אודה להתייחסותך, המשך יום טוב.
הוסף תגובה
06/06/2017 11:35:00
שלום, קונסטרוקטור שמלווה אותי בפרויקט בנייה לא הגיע ליציקה של חלק מהרפסודות בפרויקט. הוא אינו מוכן לקחת אחריות על הבתים ברפסודות אלו והאמת שאני מבין אותו. לצערי הוא לא נתן לי פתרון לעניין ולאחר שהסכמתי שיסיר אחריות הוא מבקש להחליף את החתימות שלו כמתכנן על הרמושקה מה שיתקע לי את הפרויקט. הבאתי הנדסאי אחר שמוכן לקחת אחריות אך הקונסטרוקטור לא מסתפק במכתב חתום על ידי ועל ידו אלא הסרת החתימות מול הועדה מה שיוביל לתקיעת הפרויקט ומכתב שלו שהוא כן יהיה אחראי ליתר המבנים בהם הוא נכח. האם אחריותו כמתכנן יכולה להיות מופרדת לפיקוח העליון? האם יש פיתרון אחר מוצע? תודה רבה
הוסף תגובה
אחריות קונסטרוטור אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
11/06/2017 08:44:00
אני מתקשה לענות על השאלה מחוסר נתונים. להלן הנתונים החסרים. 1 - אני לא יודע מה פירוש קונסטרוקטור מלווה. החוק תכנון ובנייה יש איזכור של שני מהנדסים: א - מהנדס מתכנן השלד. ב - מהנדס האחראי לביצוע השלד. שני מהנדסים אלה אמורים לחתום על הקשה להיתר בנייה (גרמושקה). חתימתם מחייבת אותם עד סוף הפרוייקט. הם יכולים להתפטר או להיות מפוטרים. אבל לא סתם לקום ולהתפטר אלא לעשות זאת לפי האמור בתקנות. אז אני מבקש לדעת מה מעמדו של מהנדס קונסטרוקטור זה שאתה מדבר עליו. המונח "לא הגיע ליציקה " גם הוא לא ברור. האם הוזמן ולא הגיע או לא הוזמן בכלל ליציקה. בכל מקרה יש דרכים לבדוק את טיב הרפסודה שנוצקה, גם לאחר היציקה. בדיקה זו היא נוספת לבדיקות האחרות ועלה כסף. אם תתן ליתשובות לשאלות אוכל להמליץ לך מה לעשות בנדון.
הוסף תגובה
04/06/2017 15:43:00
אני מתגורר בבית בן 15 שנה לפני כ 5 שנים החלו בעיות של סתימות בקו הביוב התת קרקעי שעובר בגינה שלי . בכל פעם שהיה סתימה הזמנו ביובית שנקתה את הקו לאורך ציר הזמן המופע של הסתימות התקצר . בבדיקה שנערכה על ידי ציום הקו נקבע כי מקטע באורך כ 4 מטרים שקע בחלק התחתון והמוצקים שוקעים במיקום השקיעה וגורמים לסתימה. מהי האחריות של הקבלן ?
הוסף תגובה
שקיעת צינור ביוב אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
11/06/2017 08:24:00
אחריות הקבלן נקבעת לפי חוק מכר דירות והיא מוגבלת בזמן. אתה מתאר מצב שבו הצינור עבד שנים עד שהתקלקל. חובת התיקון במרה זה חלה על המחזיק בנכס ולא על המוכר.
הוסף תגובה
01/06/2017 15:19:00
שלום רכשתי דירה מקבלן וביקשתי במסגרת שינויי הדיירים להזיז את מיצבור המים הצידה שיהיה צמוד לקיר ולא באמצע הקיר. השינויי אושר לי ושילמתי תמורתו 1800 ש"ח. כשהגעתי לדירה לראות את התקדמות הבניה ואם השינויים בוצעו אני רואה שהמצבור מים לא הוזז כלל. מנהל הפרוייקט אומר שאי אפשר להזיז למרות שאינסטלטור של החברה בדק ואישור. מה באפשרותי לעשות? הכסף נגבה והעבודה לא בוצעה אמורה לקבל את הדירה בעוד שנה
הוסף תגובה
הזזת מצבור מים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 17:15:00
הקבלן שאצלו הזמנת את העבודה בשינויי דיירים הפר את החוזה איתך. הנושא הוא משפטי . בית משפט יכול לפסוק בצורה מחייבת. לידיעתך מצבור מים אינו בעיה של האינסטלטור בלבד. לעיתים ההזזה מחייבת אישור מהנדס הבנין ולפעמים גם האדריכל. בכל מקרה הקבלן אחראי לתיאומים הללו ולהשגת אישורים. אחרת הוא הפר את התחייבות בכתב איתך.
הוסף תגובה
09/06/2017 19:03:00
תודה על התשובה המנהל בפרוייקט עוען שהזיז כמה שיכל את המצבור מים בערך 10 ס"מ. למרות שלא על זה שילמתי וההזזה לא נראת כלל, לא משמעותית. האם עדיין קיימת עילה לתביעה. כי את הכסף ששילמתי אני כנראה לא הראה
הוסף תגובה
מצבור מים שלא הוזז אינג´ נתן חילו
11/06/2017 08:20:00
אם יש סיכום בכתב בינך לבין המוכר על הזזת מצבור מים שלא הוזז, זכותך לתבוע את כל מה ששילמת. כי התוצאה הסופית אינה מתאימה להזמנה.
29/05/2017 14:30:00
האם החוק מחייב קבלן שלד שבנה את השלד של הבית של בתי, לחתום על הטופס הר"מ, שאמור להגיע לוועדה לבנין ערים כאחד מהטפסים הדרושים לקבלת טופס 4?תודה.
הוסף תגובה
אחראי לביצוע השלד אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 17:08:00
חוק התכנון והבנייה מחייב כי בעל ההיתר יעסיק קבלן רשום וידאג כי בבקשה להיתר (גרמושקה ) יחתום גם הקבלן הרשום וגם האחראי לביצוע השלד . שאתו ממנה הקבלן. הרשות המקומית אסר לה להוציא היתר בנייה ולתת אישור להתחלת העבודה אלא אם החתימות הנ"ל קיימות בגרמושקה.. לקבלן בעצמו אין לו סמכות לחתום כאחראי לביצע השלד אלא אם הוא מהנדס או הנדסאי. הדרך הטובה לוודא זאת היא לבדוק את הגרמושקה ולוודא קיום החתימות. לדעתי הרשות המקומית התרשלה בכך שהוציאה היתר ללא החתימות הנ"ל. הרשות צריכה לקחת אחריות על רשלנותה ולמצא יחד איתך פתרון לבעייה. בכל מקרה כל פיתרון כרוך בהוצאות נוספות
הוסף תגובה
20/05/2017 12:30:00
בעת מסירת הדירה לפני מספר חודשים ביקשנו להדגיש כ החלונות גבוהים ופוגעים במראה האסתטי, ובאפשרות לצפות מהן החוצה, ובודאי שאין אפשרות להשתמש במיסתור כביסה . קיבלנו תשובה מהקבלן כי לא ניתן לתקן . להמלצתך , אודה
הוסף תגובה
חלונות גבוהים ב 27 ס"מ אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 16:54:00
ראשית תדאג כי כל הפניות שלך למוכר יהיו מתועדות. במילים הפניות שלך חייבות להיות בכתב, עם העתק שמור אצלך. לגופו של עניין אתה צריך לבדוק במסמכי החוזה עם המוכר אם היתה התחייבות שלו במסמכי החוזה להתקין חלונות בגובה שאתה מבקש . רק אז תוכל לדרוש מהמוכר להתקן חלונות אחרים. אתה יכול למצוא את מידות המלון בתכנית הדירה שקיבלת בעת חתימת החוזה
הוסף תגובה
19/05/2017 18:58:00
אשמח לקבל קישור לתקנים עבור התקנת מעקות בטיחות למוסדות ושטחי ציבור. תודה מראש http://www.aduram.co.il/ aviramadar@gmail.com
הוסף תגובה
קישור לתקן מעקות אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 16:44:00
אינני יכול לתת לך קישור לתקן מעקות. מכון התקנים . מכון התקנים מוכר את התקנים ואינו מאפשר להוריד אותם מהאינטרנט בצורה חופשית. בכל מקרה אתה צריך לצפות או לרכוש תקן מעקים ממכון התקנים. אם אתה נכנס לאתר מכון התקנים בלשונית תקינה תוכל לקרוא תמצית של התקן שהוא תקן ארוך ומסורבל אתה יכול לחפש את תקן מעקות גם באתר האינטרנט של המועצה לבנייה ירוקה.
הוסף תגובה
27/04/2017 11:56:00
שלום נתן, אבקש לברר את גבולות האחריות בין קבלן לדייר בנושא תקשורת לעידן פלוס בבניין חדש. להבנתי: עפ"י תקנות תכנון ובניה התקנת מתקני תקשורת קובץ תקנות מס´ 6898 הקבלן מחוייב להתקין - אנטנה מרכזית לעידן פלוס - מובלים לארונות התקשורת הקומתיים - מובלים מארון תקשורת קומתי לארון תקשורת דירתי האם הקבלן מחוייב להתקין: - מפצל קומתי לעידן פלוס (וכן מפצל להוט ומפצל לאנטנת יס) ? - הנחת כבילה במובלים מהאנטנה אל המפצל הקומתי ? (אם כן - כמה כבלים? ייתכן למשל שדייר יהיה מעוניין באינטרנט מהוט וטלויזיה מעידן פלוס כך שיזדקק לשני כבלים שונים) - הנחת כבילה מהמפצל הקומתי אל תוך הדירות ? הקבלן טוען שאין לו מחוייבות למפצל ולכבילה. לצורך כך, האם תוכל לצרף את התקנות הרלוונטיות עצמן (או לפחות להפנות אליהן)? בתודה מראש, ניצן
הוסף תגובה
30/04/2017 09:35:00
ככלל המוכר חייב לספק לדייר את מה שכתוב בתקנות תכנון ובנייה בנושא התקנת מיתקני תקשורת. שלחתי למייל שלך את פרק התקנות העוסק בכך. אני מקווה שתוכל למצוא שם את התשובה. אני חוזר ואומר המוכר מחוייב לספק לך מה שכתוב בתקנות.
הוסף תגובה
26/04/2017 12:01:00
שלום רב, כחלק מועד המתחם המשותף התברר לנו כי החניון התת קרקעי בחלקו צבוע ובחלקו האחר לא - האם זה תקני? האם יש תקן בנושא זה בנוסף התחייב לצבוע את כל החניון בחומר מלבין כלשהוא על פי חוזה ,אך לא כך הדבר
הוסף תגובה
צבע חניון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/04/2017 09:14:00
על פי חוק מכר דירות המוכר חייב לספק את מה שהתחייב עליו במסמכי החוזה. לרבות צבע. לגופו של עניין אין תקן לגמר רצפת החניון. הנושא הוא תכנוני . גמר הרצפה אמור לאפשר לה לתפקד כרצפת חניון . דהיינו שאינה מחליקה ואינה סופגת שמנים מהרכבים ותהיה אפשרו לנקותה. עניין שני גוונים ברצפה הוא כנראה נושא אסתטי - דבר חשוב כשלעצמו.. לדעתי זכותך לקבל גמר רצפת החניון על פי התחייבות המוכר - גוון אחד .
הוסף תגובה
30/04/2017 10:20:00
הכוונה הייתהלצבע קירות החניון התת קרקעי. בחוזה רשום שיש לצבוע אותו בחומר מלבין לעומת זאת השאירו אותו חצי צבוע בצבע אפור וחצי שני בטון ללא צבע,
הוסף תגובה
קירות חניון צבע אינג´ נתן חילו
03/05/2017 11:10:00
על פי חוק מכר דירות המוכר חייב לספק את מה שהתחייב עליו במסמכי החוזה. לרבות צבע קירות. אי עמידה בכך מהווה אי התאמה שהמוכר חייב לתקנה
18/04/2017 21:19:00
שלום רב, לאחר חיפושים נרחבים איתרתי את הל"ת והעדכון האחרון בשנת 2007. לפי חברת האינסטלציה מצרפלס SP, בוצע עדכון נוסף בין השנים 2008-2011 הכולל בין השאר עדכון בטבלה המפרטת קוטר צינור הזנת מים נדרש ביחס לכמות הנקודות הניזונות. אשמח לקבל הפניה לעדכון זה לרבות המסמך המלא. תודה, אוהד
הוסף תגובה
הל"ת עידכון אחרון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/04/2017 10:09:00
העידכון האחרון להל"ת הוא אכן משנת 2007. לאחר עידכון זה הוכן קוד תברואה על ידי משרד השיכון בשנת 2011-2014 . קוד זה אמור להיות חלק מקוד ב=הבנייה המחליף את התוספת השנייה בתקנות היתר בנייה תנאיו ואגרות. על אף שהקוד אושר במועצה הארצית ב 2014 הוא לא נחתם על ידי השר , הוא נמצא יחד עם פרקים אחרים בקוד הבנייה לעיון של משרד המשפטים ולהערותיו. אינני יכול להעביר לך אתקוד התברואה כי הוא לא אושר מבחינת החוק. אם במצרפלס יש מידע אחר הם צריכים לספק לך את מקור המידע.. כידוע תקן 1205 חלקים 1 ו 2 דנים בנושא יתכן כי יש בהם טבלאות הסותרות אתהלת הקיים (אני לא מאמין , מכון התקנים מוודא שלא יהיו סתירות בין התקן לביןהחוק הדנים בנושאים קרובים או דומים.) רמו כן משתדל מכון התקנים שלא יהו כפילויות בין התקנים לבין החוק.
הוסף תגובה
04/04/2017 15:17:00
רכשתי דירה מחברת אשדר שנמסרה ביוני 2015. ביוני 2016 נוצרו סדקים בקירות. החברה מסרבת לתקן את הסדקים בטענה שמדוברב״כוח עליון״, לאחר שהיו כמה ימים של לחות נמוכה בחודש יוני 2016 והסדקים קרו בדירות רבות בפרויקט. מדובר בטענה הזוייה, שכן סדקים תמיד נובעים ״מכוח עליון״, , מז״א, תנודות קרקע, תיישות המרכיבים, חומרים ירודים ,וכ׳. ההיפך הוא הנכון, אילו הסדקים נבעו ממחדל של בעל הדירה ולא מכוח עליון, היה מקום לטענה שאין זו אחריותם. סדקים ש״נוצרו מעצמם״ הם באחריות הקבלן בתקופת הבדק.
הוסף תגובה
סירוב לתקן סדקים. אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 09:10:00
הטענה של המוכר אינה "כוח עליון" אלא תופעה חריגה שאין יכולת למוכר לצפות אותה מראש.. פירוש זה תופש רק אם יש בהסכם המכר סעיף המאפשר למוכר להעלות טענה זו. לכן יש לבדוק בחוזה. לקיום סעיף כזה. כדי להעמיד דברים על דיוקם בחודש יוני 16 היו מספר ימים של יובש כמעט מוחלט באוויר כך שאחוז הלחות באוויר היה בסביבות אפס, כאשר שיעור הלוחות באוויר בימי שרב בהם הלחות נמוכה מאד מגיעה באזור החוף לכדי 15 אחוז. רצוי לבדוק טענה זו מול עורך דין שלכם שיבדוק וימליץ לכם איך להתנהל
הוסף תגובה
03/04/2017 21:08:00
לפני כחצי שנה נכנסנו לדירה חדשה.חתמנו על אישור מסירה,ולאחר שעברנו גילינו ליקויים בריצוף הבית,ורצפות מתנדנדות,הללו הוחלפו אך שוב הגוונים שונים וקו הרובה לא ישר,הקבלן מצידו מוכן להחליף את הריצוף רק בסלון ובמיזדרון ולא את שאר החדרים!כך ששוב יהיה שוני ואי אחידות בגווני הריצוף !מה ניתן לעשות בענין?אנחנו שוקלים לפנות לערכאות משפטיות.תודה
הוסף תגובה
ליקוי בריצוף הדירה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 08:56:00
מראה אסתטי של הריצוף, לרבות מה יהיה לאחר החלפת הריצוף הוא נושא בעייתי. הפנייה לערכאות היא הדרך היחידה שבה ניתן לפתור בעיות אלה (בנוסף להידברות עם המוכר ולהגיע איתו להסדר - דבר שהוא רצוי בכל מקרה) אם תחליטי לפנות לערכאות צריל הצטייד עם החוות דעת מקצועית שתתמוך בטיעונים שלך.
הוסף תגובה
02/04/2017 07:42:00
שלום רב, הקבלן עידכן את הדיירים כי נתקבל טופס 4 וכדי להשלים את תהליך מסירת הדירה, על הדיירים להחזיר את ערבויות המכר לחברה שם הם יוחזקו בנאמנות עד לרישום הערת אזהרה על שם הדיירים (ללא תאריך יעד). האם ההליך תקין? תודה
הוסף תגובה
החזרת ערבויות חוק מכר אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 08:48:00
הדרך שמציע המוכר איה לא חוקית וגם אינה לגמרי חוקית. בתנאים מסויימים החוק מאפשר אותה. צריך לבדוק טוב את המצב הספציפי. להלן ציטוט מדברי המומחה של התאחדות לנושא : "מדובר בשאלה משפטית שמצריכה בחינה מעמיקה של כתב הנאמנות ושל חוזה המכר שבוצע בין הרוכש למוכר, כל זאת אל מול הסעיפים הרלוונטיים חוק המכר (דירות)(הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה- 1974, ולכן בעניין זה אין לנו יכולת לסייע לו אולם אנו ממליצים לו להתייעץ עם עורך דינו בסוגיה זו."
הוסף תגובה
29/03/2017 19:47:00
שלום רב, דייר בפרויקט בבניה מבקש ממני לבצע מדרגה מתחת לחלון כביסה, כך שגובה החלון המתקבל ממדרך פחות מ-105. על אף סירובי בנימוק שאנו לא נבנה דבר בניגוד לתקנות, הוא מתעקש ומציע לחתום לי על כל נוסח "ויתור" שאבקש, בו יאשר הסכמתו ל"ליקוי" ואי תביעות עתידיות. למרות זאת אני חושש. האם אני יכול להסכים? האם מסמך כזה באמת יפטור אותנו במקרה של פגיעה חלילה או תביעה מרוכשים יד שניה לדוגמה? אשמח להתייחסות גם באופן כללי בעניין תקנות אחרות - לאו דווקא בתחום הבטיחות, למשל במקרה שהתבקשתי בעבר ע"י דיירים לבצע חיפוי ללא פוגות (וסירבתי). האם אפשר להיענות לבקשות כאלו בכפוף להחתמתם? שאלותיי מתייחסות לבניה חדשה (יזם-דייר). תודה מראש.
הוסף תגובה
30/03/2017 13:17:00
תקן 1418 - מעקים מצוטט בתקנות תכנות ובנייה כך שהאמור בתקן הוא למעש חוק. כידוע הסכם שסותר את החוק בטל מאליו ואינו מחייב. ראיתי מקרים בעבר בהם הדייר נתן הוראה בכתב לבצע עבודה בניגוד לחוק, והגיש תביעה נגד הקבלן לאחר שקיבל את הדירה בטענה שהדירה אינה עומדת בדרישות החוק. אנחחנו לא מפירים את החורק ולא עוקפים אותו. הוא יכול לבצע מדרגה רק כאשר יקבל את החזקה בדירה כאשר הוא מוגדר בבעל הנכס. אז האחריות תיפול רק עליו.
הוסף תגובה
27/03/2017 15:45:00
שלום ! אשמח לעצה איך אפשר ליצור קשר ולהציע את שירותים כ out sourcing של מכירת נכסים של הקבלן או היזם .
הוסף תגובה
קשר עם קבלנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/03/2017 13:19:00
הפורום אינו מטפל בנושא
הוסף תגובה
27/03/2017 13:24:00
הקבלן הודיע שיש חודש(עם חג פסח באותו חודש) כדי לסיים את בחירת כל הריצוף, קרמיקה, סנטריה ומטבח. האם זה זמן הגיוני? בחוזה לא כתוב תקופת זמן מסוימת שהקבלן חייב לתת לעניין.
הוסף תגובה
30/03/2017 12:12:00
בחירצ קרמיקה, כלים סניטריים וכדומה הנו שירות שהקבלן נןתן למי שרכש דירה. זו אינה חובה בחוק. אינני מוצא סיבה הגיונית שתסביר למ צריך תקופה ר=ארוכה יותר מחודש. הנושא מסתכם בביקור אצל הספק פעם אחת ובחירת המוצר. לדעתי אם תפנה לקבלן ותבקש להאריך את הזמן תיענה בחיוב. בכל מקרה הקבלן חייב להזמין חומרים ומוצרים מראש כדי לא לעכב את העבודה באתר. להערכתי כל הספקים עובדים בחול המועד ואין הפסד של שבועות אלא של מספר ימים בלבד.
הוסף תגובה
22/03/2017 18:51:00
אני עומד לבנות בית שאלתי האים מפעל בטון שאני עומד לחתום איתו חוזה חייב להיות רשום באגוד הקבלנים וכיצד אוכל לברר זאת
הוסף תגובה
מפעל בטון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/03/2017 12:06:00
א- מפעל בטון אינו חייב להיות רשום בספר הקבלנים. אפקת בטון אינה בנייה הנדסית. חוק רישום קבלנים מחיבב את הקבלנים שמבצעים עבודות בנייה הנדסית. ואוסר על מי שאינו רשום בספר הקבלנים לבצע עבודת בנייה הנדסית. כל עבודת בנייה נחשבת לבנייה הנדסית
הוסף תגובה
20/03/2017 06:42:00
שלום, עקב ויכוח עם חבר רציתי לשאול: האם כבר לא קיים המושג ״מרפסת פנימית/סגורה״? והאם כבר לא בונים מרפסות כאלה? תודה
הוסף תגובה
מרפסת פנמית סגורה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
20/03/2017 12:01:00
מרפסת פנימית סגורה היא מרפסת עם שלשה צדדים סגורים וצד אחד פתוח לאוויר החוץ. המושג קיים. בונים פחות מרפסות פנימיות בלל תקנות חישוב שטחים. שטח מרפסת פנימית הוא בעיקרון שטח עיקרי בעוד מרפסת בולטת החוצה עם שלשה צדדים פתוחים לאוויר היא השטח שלה אינו נכלל בשטח העיקרי המותר לבנייה. דרך אגב כל מרפסות השירות ליד השירותים הם מרפסות פנימיות והם נמצאים כמעט בכל בניין
הוסף תגובה
19/03/2017 23:15:00
האם בניית מעלית בבניין קיים דרוש פיקוח צמוד של קונסטרוקטר או מהנדס בניין . ומה קורה אם הדבר אינו מתבצע . כיצד החוק מטפל בנושא .
הוסף תגובה
20/03/2017 11:52:00
הקמת מעלית בבניין קיים מחייבת קבלת היתר בנייה. המעלית משפעה על הקונסטרוקציה של המבנה ועל כן חייבת בהיתר בנייה. כאשר יש היתר בנייה, הרשות דורשת דרישות רבות הכוללות תכנון ופיקוח של מהנדס. אם הבנייה נעשה ללא היתר יש להודיע לרשות המקומית שתפקידה לאכוף את חוק התכנון והבנייה בתחומה.
הוסף תגובה
16/03/2017 21:35:00
קנינו דירה מקבלן, הקבלן לא נותן ארונות מטבח בכלל. רק 2 כיורים מסוג הכי פשוט שקיים, שמתקינים מתחת לשיש, ואריחים. הוא אומר שאף קבלן לא נותן כיום מטבח.... האם זה חוקי?.
הוסף תגובה
19/03/2017 09:39:00
עליך לבדוק מה כתוב במפרט לפי חוק המכר שקיבלת וחתמת עליו בעת חתימת ההסכם מול המוכר. במפרט יש סעיף מיוחד הדן בארונות מטבח. המוכר יכול למכור דירה ללא ארון מטבח ובלבד שהדבר יצויין במפרטי. אנא בדוק מה המפרט שחתמת עליו אומר בנושא זה. אות דבר לגבי כיורים ולגבי כל הכלים הסניטריים- מה שקובע זה המפרט החתום עלידי שני הצדדים. המפרט אינו עניין לאופנה. לא חשוב מה קבלנים אחרים עושים חשוב מה המוכר והקונה סכימו עליו במפרט
הוסף תגובה
16/03/2017 21:28:00
קנינו דירה מקבלן, וכעת מחפים את הבנין. הצבע של האריחים מאד כהה, דיברנו עם הקבלן והוא הודה שהאריחים יותר כהים ממה שהוזמן, ושהצבע "יתבהר" אח"כ. דבר שהוא כמובן לא נכון. רציתי לדעת אם זה חוקי, שהקבלן רשאי לחפות בצבע לא מקובל.
הוסף תגובה
19/03/2017 09:27:00
במפרט לפי חוק מכר דירות אין שום איזכור לגוון שלך החיפוי. לדעתי גם לא בשום מקום במסמכי החוזה. מישיש לו זכות לשנות את החיפוי של מחלק מהדס העיר כי החיפוי מהווה חלק מחזות העיר. אינני רואה מה אתה יכול לעשות מול המוכר בהסתמך על חוק מכר דירות
הוסף תגובה
14/03/2017 23:47:00
שלום רב, קנינו דירה חדשה מקבלן בתוכנית המכר הן לפני ההיתר והן אחרי ההיתר הוצגו 2 בורות ביוב בגינה (מדובר בגינה בשטח מרוכז של כ 60 מטר) בפועל קיבלנו עוד 2 בורות. כלומר 4 בורות. אנחנו לפני מסירה. הקבלן בדק וטען שמדובר בטעות אנוש והציע שנמנה מהנדס מומחה מוסכם, הם יישאו בעלות כדי לקבוע ירידת ערך. השאלות: 1. מה סדר גודל של ירידת ערך בשל טעות זו? 2. מה המשמעות מבחינה פרקטית של הבורות בגינה? מה עלי לקחת בחשבון מבחינת עלויות/ בעיות/ מגבלות צפיות בעתיד? נזקים? ריחות? מגבלות שתילת צמחיה וכו? 3. איזה תחום התמחות הכי רלבנטי לאיתור מהנדס מומחה לסוגיה זו? תודה רבה מיכל
הוסף תגובה
שוחות בורות ביוב בגינה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:50:00
חוק מכר דירות קובע כי שינוי בדירה לעומת התכנית שצופה להסכם המכר מהווה אי התאמה. החוק קובע כי אי התאמה יש לתקן. זה לא מובן מאליו כי לא ניתן לתקן מחדל או טעות אנושית. את צריכה להיות משוכנעת כי הקביעה של המוכר "ליקוי שאינו ניתן תיקון" היא אמנם נכונה. אם לא יש לדרוש ממנו תיקון הליקוי. מי שאמור להעריך ירידת ערך הדירה בגלל טעות אנוש זו הוא שמאי. ירידת הערך אינה זהה לעול תיקון הליקוי ואינה משתמשת באותם פרמטרים לקביעת ירידת הערך. אינני יכול לקובע מה סדר גודל של ירידת הערך בשביל זה יש שמאי שישתמש בפרמטרים שהזכרת ועוד פרמטרים נוספים מתחום נסיונו. הצעת המוכר להסכים על מומחה היא נכונה ובלבד שהמומחה לא נקבע על ידי המוכר. מומחה מוסכם חוסך הליך ארוך של התדיינות בבית המשפט.
הוסף תגובה
19/03/2017 21:24:00
תודה רבה על המענה המפורט. טעות האנוש היא ככל הנראה לא בניית השוחות עצמן, אלא התוכניות שמסרו לנו. ולכן טענו שלא ניתן לתקן. כרגע אתרתי שמאי מקרקעין שהוא גם מהנדס ומקווה שיהיה מקובל עליהם. תודה רבה ושבוע טוב מיכל
הוסף תגובה
14/03/2017 23:03:00
שלום אני עושה עבודות איטום האם יש הגבלה על היקף עבודה למי שאינו קבלן רשום? לא מדובר על בניה חדשה
הוסף תגובה
רישום קבלנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:38:00
ענף איטום נחשב כענף משנה לענף ראשי בנייה. מותר לבצע עבודה בהיקף של כ 40 אלף ש"ח מבלי להיות קבלן רשום בענף איטום.
הוסף תגובה
09/03/2017 11:34:00
שלום רב האם קבלן יכול להתנער מתיקוני לקויות בניה בטענה שהדייר תיקן והוא אינו לוקח אחריות על התיקון? זאת בהסתמך על כך שהקבלן מאשים את הדייר ברשלנות תורמת למצב הבית עקב בעיות עובש קונדנסציה ורטיבות. כי לעניות דעתי אם אני אכן יבצע תיקונים בבית ואז יבוא מומחה מטעם בימ"ש ומה הוא יראה? מה תהיה חוות דעתו ? מיותר לציין שלדעתי זה כמו להעלים ראיות.
הוסף תגובה
ליקויי בניה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:35:00
אני לא מבין מה בדיוק אתה שואל. דייר לא מתקן בעצמו ליקויי בנייה אלא דורש מהמוכר לתקן אותם - זה מה שחוק מכר דירות קובע. אם התיקון דחוף כי הדירה לא מתפקדת ולא ניתן לגור בה , צריך לדרוש מהמוכר לתקן בצורה דחופה עם ציון סיבת הדחיפות. אם המוכר מתנער אתה מודיע לו בכתב כי אם לא יתקן תוך תקופת זמן אזי אתה מתקן ומחייב את חשבונו. רק לאחר מכן אתה רשאי לתקן בעצמך, לאחר הודעת למוכר והתרעת על המצב בפניו. במקרה זה העדות של מי שביצע את התיקון בתוספת החשבונית מעידה כי היה ליקוי ותוקן. לא יהי צורך בזימון מומחה של בית משפט לקבוע אם היה ליקוי אם לאוו . מומחה בית המשפט יעיד על פי החשבונית של הקבלן שתיקן עבורך. אם לא עניתי לעניין , אני מבקש סליחה, אני הבנתי כך את שאלתך.
הוסף תגובה
07/03/2017 15:40:00
בבניין חדש של 27 קומות 4 קומות חניונים, האם מחובתו של היזם לדאוג למתקן סנפלינג?
הוסף תגובה
סנפלינג אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/03/2017 09:32:00
תקנות התכנון והבנייה מחייבות כל מגיש בקשה לבניין רב קומות להציג פתרון לניקוי חלונות. סנפלינג הוא אחד הפתרונות אך לא היחיד
הוסף תגובה
05/03/2017 10:37:00
שלום רב, רכשתי דירה בפרוייקט שמעכב מסירה ונכון לחודשיים האחרונים הפסיק לשלם פיצויים. תאריכים רלוונטיים: 1.2014 חתימת על חוזה המכר 9.2014 קבלת היתר בניה המסירה: 28 חודשים מחתימת החוזה או 24 חודשים מקבלת היתר בניה (לפי המוקדם מביניהם). באפריל 2016 התקבלה הודעה על תיאום מסירה ראשונית וצפי מסירה ב30.6.16 וכן דרישה להסדרת התשלומים (הכסף הועבר במלואו 100% מערך הדירה כולל מדד תשומות) המסירה מאז התעכבה, ב9.2016 התחילו לשלם לנו פיצויים חודשיים אחורה (זאת לאחר חודשיים עיכוב לכל מבצע שינויים ועוד חודשיים שנותן חוק מכר). הפיצויים הועברו עם עיכובים של בין שבוע לשבועיים לאחר כל מועד נדרש לתשלום. נובמבר דצמבר 2016 הועברו בסכום פחות 500 מקודמיו. וכאן מגיעה השאלה המרכזית: ינואר פברואר לא שולמו לטענת המוכר חל עיכוב בקבלת טופס 4 שאינו תלוי במוכר ולכן מותר לו להפסיק את הפיצויים. הסעיף הקשור לכך בחוזה המכר אומר שאם יהיה עיכוב שכזה, תאריך המסירה יידחה לתאריך המאוחר מבין ה-2. האם ההודעה על המסירה באפריל 2016 אינה מבטלת דחיות נוספות ויוצרת תאריך מסירה חדש הכרחי? האם, במידה ויצליח הקבלן להוכיח שאכן נגרם לו עיכוב תשתיות שכזה, מותר לו להפסיק את הפיצויים אחרי שדרש את מלוא הסכום לפני 9 חודשים?
הוסף תגובה
05/03/2017 16:11:00
המקרה שאתה מציג סבוך אינני יודע איך לפרש נכון את המצב. החוק _מכר דירות- קובע כדלקמן: "(ג) על אף האמור בסעיפים קטנים (א) ו-(ב), הצדדים לחוזה המכר רשאים להסכים כי הסעיפים הקטנים האמורים לא יחולו על איחור במסירה שנגרם כתוצאה מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו." נכון כיטופס 4 אינו בשליטת המוכר אבל המוכר יודע כי הוא צריך להוציא טופס 4. הדבר לא בא לו כהפתעה. אתה לא יודע מה הסיבה שאין טופס ובאם הדבר הוא בשליטתו של המוכר או לא. לכן אתה צריך לתבוע ממנו תשלום שכר דירה על פי האמור בחוק עד כניסתך לדירה. כאמור יש לי ספק אם אי מתןטופס 4 נופל בקטגוריה שאתה מזכיר.
הוסף תגובה
22/02/2017 21:02:00
שלום רב, בבניין שאליו נכנסו נשארו כ 12 דירות שעדיין לא נמכרו. הקבלן מסרב לשלם את דמי וועד הבית בגין הדירות שלא נמכרו. האם החוק לצידו? תודה
הוסף תגובה
דירות שלא המכרו אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
25/02/2017 18:46:00
חוק המקרקעין קובע כי הוצאת האחזקה של הדירה חלות על בעלי הנדירות בבית משותף. לדבריך יש 12 דירות השייכות בפועל (היום) ליזם שמכר את הדירות. הוצאות הוועד חלות עליו לפי מספר הדירות שהוא מחזיק או לפי מפתח אחר הקבוע בתקנון הבית המשותף. לא ציינת אם יש נציגות הבית המשותף שנבחרה בחוק . אני מציע כדלקמן: 1 - לבחור נצוגות בית משותף מקרב בעלי הדירות. 2- הנציגות תודיע בכתב ליזם את דרישתה לתשלום הוצאות התחזוקה. בצרוף הודעה בי החוב רובץ על בעלי הדירות 3 - ניתן להגיש תלונה למפקח על המקרקעין ולתבוע את היזם לשלם את ההוצאות האחזקה. 3-
הוסף תגובה
27/02/2017 16:59:00
שלום, תודה על תשובתך בנושא. האם תוכל להפנות אותי לסעיף המתאים בחוק המקרקעין? תודה
הוסף תגובה
דירות שלא נמכרו אינג´ נתן חילו
02/03/2017 12:40:00
להלן ציטוט סעיף מחוק במקרקעין הדן בנושא. דירה שלא נמכרה היא בבעלות המוכר 58. (א) בעל דירה חייב להשתתף בהוצאות הדרושות להחזקתו התקינה ולניהולו של הרכוש המשותף ולהבטחת השירותים המחוייבים על פי דין או המקובלים על פי הנוהג, לפי יחס שטח רצפת דירתו אל שטח הרצפה של כל הדירות שבבית המשותף, זולת אם נקבע בתקנון שיעור השתתפות אחר. לענין זה, "החזקה תקינה" – שמירה על מצבו של הרכוש המשותף כפי שהיה בעת גמר הבניה, לרבות שיפורים שבוצעו בו לאחר מכן בהסכמת בעלי הדירות.
20/02/2017 22:38:00
הקבלן התיר לדיירים לראות את הדירה רק בימי שישי ורק בתיאום מראש וכביכול רק פעם אחת לכל דייר. לפני כמה שבועות הבלן הוציא מייל כי עקב פיגומים אין כניסת דיירים עד להודעה החדשה. במקביל הקבלן עובד רק עם חברת מטבחים אחת שלא הותיר לנו ברירה אלא לעשות דרכו (כי אם לא הזיכוי מגוחך) והחברת מטבחים הודיעה לי כי חייבת בהקדם להגיע לפגישה להורדה לביצוע. דרשתי לראות את הדרה מרוצפת לפני שאוריד את המטבח לביצוע כדי שאוכל להאריך את גודל המטבח והאם להשאיר או לבטל את האי וכמו כן לקלבל הערכה לגבי צבע המטבח ביחס למרצפות. התשובה שקיבלתי היתה חד משמעית שאם אני מעכבת א הפגישה המטבח יותקן לי אחרי קבלת המפתח וכל השידרוגים כולל חיפויים ברזים וכד אני אצטרך להתקין והכל באחריותי. האם זה חוקי? האם אין לי זכות לראות את הדירה מרוצפת לפני ? תודה!!
הוסף תגובה
איסור כניסה לדירה. אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
25/02/2017 18:37:00
שינויי דיירים לאחר רכישת נעשים מכוח החוזה בין הקונה לבין המוכר . החוק כמעט ואינו מתערב בנושא. (רק לגבי החובה לנקטב במחיר הזיכוי אם מוורים על מספר פריטים מוגדר והחובה לנקוב במחיר התוספת כאשר מזמינים פריו=ט מתוך רשימה מוגדרת בחוק) . במילים אחרות עליך לבדוק בהסכם אם המוכר התחייב לבצע את מה שאתה מבקש. . אם לרא התחייב בהסכם לאפשר לראות דירה מרוצפת , או למדוד את הדירה לקראת הזמנת ארון או הרכבת ארון, אזי כל מה שהוא עושה חוקי. יש סיבות בטיחותיות לכך שהביקורים בדירה הנם ביקורים מתוכננים ויש היגיון כי בזמן שקיימים פיגומים יש סכנה כי חפצים שונים יפלו ואולי יגרמו נזק למבקרים. במוכר עובד לפי לוח זמנים מאד צפוף כל הפרעה במהלך העבודה גורמת לו לפגר בכל הבניין ולא רק בדירה הספציפית. לכן קרא טוב את ההסכם ובדוק אם הדרישות שלך מעוגנות בהסכם או נובעות ממנו. במקרה זה המוכר חייב לבצע את מה שהסכים עליו, וסביר להניח כי לקח בחשבון עלות ההפרעות במהלך העבודה והוסיף את ההוצאות למחיר הדירה. דבר אחרון עליך לזכור כי אף על פי שקנית את הדירה, ושילמת תשלומים שונים בגינה, בכל תקופת הבנייה הדירה שיא של המוכר ולא שלך. לכן היוא יכול לקבוע מה מותר ומה אסור לך לראות. אני חוזר ומדגיש כי הכל נקבע על פי הוראותההסכם ביניכם. החוק לא מתערב בנושא.
הוסף תגובה
19/02/2017 12:21:00
שלום רב ברצוני לדעת אם הוחלפו 2 מרצפות באמצע הסלון ע"י הקבלן לא בדיוק באותו גוון לפני קבלת דירה ולא נשארו רזרבות . האם הקבלן מחויב להחליף באותו קו ייצור ??? מה עושים במצב כזה ??
הוסף תגובה
ריצוף בסלון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/02/2017 12:41:00
חדק דיור או סלון אמור להיות בעל חזות אחידה על פי התכנון.. החלפת שתי מרצפות מסידרת ריצוף אחרת פוגמת בחזות הסלון. מפליא אותי כי המוכר לא השאיר בידיו או בידיך מספר אריחים מסידרת היצור בה רוצף הסלון לצורך תיקון ליקויים עתידיים כפי שהוא מחוייב לעשות על פי תקן 1555. יש שתי דרכים לטפל בנושא: לקבל פיצוי על ירידת ערך הדירה בגלל הפגם. - הדבר מחייב חוות דעת של אדריכל ושל שמאי. החלפת כל ריצוף הסלון בסידרה אחידה של אריחים. לצערי אין פתרון אחר חלופי.
הוסף תגובה
05/02/2017 13:29:00
שלום רב נתן אבקש להאיר תשומת ליבך לתמונות הללו מאתר בנייה.להלן הלינק : http://imgur.com/a/OLIbh מדובר בפרוייקט של בנייה טרומית בשילוב לוחות פוליאש לבידוד תרמי. הופתענו לראות את המצב כפי שהוא. האם יש לדעתך ליקויים במצב הנוכחי? מה ההשלכות ? כמו כן, מה ניתן לעשות כשרוב הפרוייקט ללא טיח בשלב זה. תודה על התייחסותך
הוסף תגובה
06/02/2017 16:10:00
אי לא יודע למה אתה קורא לזה בנייה טרומית. אינני חושב כי מה שאני רואה בתמונות הוא בנייה אלא טלאים טלאים. לא ברור לי אם הלבן שרואים הוא פוליאש או חומר אחר. בכל מקרה הבידוד התרמי אינו יכול להיות אפקטיבי אלא אם הוא רצוף. שברי קלקר רק מחלישים אל הקיר או את המחיצה ואינם תורמים מאומה לבידוד תרמי להבהרה האם מדןבר בתמונות על מחיצות פנימיות או על קירות חוץ. האם צילמת במקרה גל את הצד השני של הקיר/המחיצה? הטיח אמנם מכסה את הכל אבל ככל בניין לא עומד על טיח אלא על חומרי בנייה המסוגלים להעביר מאמצים.. אני הייתי הורס את המחיצות ובנה חדשות. התוצאה בעתיד סדקים לא מרוסנים בכל המפגשים בין קלקר לבין חומר הבנייה של המחיצה.
הוסף תגובה
08/02/2017 11:46:00
תודה על התגובה מדובר בבנייה טרומית עם שילוב של פוליאש. התמונות כולן הן קירות חוץ. צירפתי לך תמונה נופסת שאולי תסביר יותר - http://imgur.com/a/GjntP http://www.acb.org.il/siteimages/but-send.jpg ונכון שטיח יכסה הכל,אנחנו מנסים להמנע מכך ולהתריע בפני הקבלן בשלב זה. מה דעתך
הוסף תגובה
שברי פוליאש נתי דנן
09/02/2017 17:52:00
היי נתן ראה את התגובה השנייה שלי עם תמונה נוספת http://imgur.com/a/GjntP
הוסף תגובה
05/02/2017 08:39:00
שלום רב אבקש לדעת אם יש תקן שאומר שקבלן צריך להשאיר ריצוף/חיפוי רזרבי בקבלת מפתח ??
הוסף תגובה
ריצוף רזרבי אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/02/2017 10:07:00
תקן 1555 מחייב כי המוכר ימסור לדייר כמות של אריחים רזרביים שתשמש לתיקונים עתידיים. התקן לא מגדיר את כמות אבל קובע בי תהיה כמות סבירה.
הוסף תגובה
02/02/2017 12:33:00
לפני שנה וחצי עשיתי שיפוץ בבית לקחתי אדריכלית שתכננה והיא הביאה קבלן שיפוצים. בסיום העבודה, היו כמה דברים שאמר שיבוא לסדר.ולא בא. כמה חודשים אחרי הקרמיקה במקלחת שהוא שיפץ לי התרוממה והתפוצצה, כנראה שהעבודה היתה לא מקצועית מה שגרם ללחצים על הקרמיקה., מאז אני מחכה שהקבלן יבוא לסדר את המקלחת ועדיין הדבר לא הסתיים. בינתיים הארון במקלחת שלי נהרס כי אני לא יכולה לשים מקלחון עד שיסיימו את העבודה. גם במטבח, הרובה שבין הקרמיקה לשיש התפוררה לגמרי וכרגע יש לי נזילה בארון שמתחת לכיור דבר שהרס את דלתות הארון. הקבלן או שלא עונה לי הטלפונים או שאומר יגיע ולא מגיע. מה עלי לעשות?
הוסף תגובה
05/02/2017 08:19:00
התאחדות בוני הארץ מגנה בכל לשון התנהלות לקויה של קבלן. התנהלות גרועה מזיקה לקבלן בו מדובר וגם לכל הקבלנים האחרים העושים עבודה טובה. התאחדות בוני הארץ אינה מאגדת בתוכה קבלני שיפוצים לכן אינני יכול לפנות לקבלן ולדרוש ממנו לתקן את הליקויים. חוק מכר דירות לא חל על השמנה של שירותי בנייה. פתוח בפניך הדרך להתלונן בבית משפט. לדעתי בית משפט לתביעות קטנות מוסמך לדון בתביעה זו (אין צורך בייצוג על ידי עורך דין). יש להפנות אצבע מאשימה לאדריכלית שהמליצה על הקבלן אבל לא ניתן לתבוע אותה למשפט כי היא לא ביצעה את העבודה הלקויה. אם מדובר בקבלן רשום ניתן להתלונן בפני רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. ניתן להוריד מאתר הרשם טופס תלונה למלא אותו ולשלוח אותו לרשם. גם אם הקבלן לא רשום עדיין ניתן להתלונן בפני רשם הקבלנים על כך שקבלן לא רשום מבצע עבודות הנדסה בנאיות בניגוד לחוק רישום קבלנים. אחריון אחרון - חכמה לאחר מעשה, יש לעגן בחוזה עם הקבלן מנגנון של ערבויות בנקאיות או אחרות שיבטיחו אותך כספית במקרה של התנהלות לא חוקית של קבלן שיפוצים
הוסף תגובה
28/01/2017 21:17:00
שלום רב, אנחנו רכשנו דירה מקבלן אשר מאחר ב90 יום בתואנה כי עיכוב זה לא נגרם בגללו יש לציין כי העבודות בבניין הוחלשו כבר לפני חצי שנה ככל הנראה עקב פרויקט נוסף של הקבלן וכמו כן עד לפני מספר ימים נודע לנו כי ישנה נזילה בדירת הגן בבניין המשותף וכמו כן בלובי הבניין שמצריך טיפול מה שיעכב עוד את מסירת הדירה. הקבלן כ 4 ימים לפני סיום החוזה קרא לדיירים לקחת מפתח כדי שנוכל לבצע התקנת מזגנים או כל התקנה שאי שלא כוללת שימוש בחשמל קיים עקב אי בדיקה ואישור של חברת החשמל לטופס 4 ואחסנה. האם זה פותר את הקבלן מפיצויים על החודשים הללו?
הוסף תגובה
איחור במסירת הדירה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
29/01/2017 10:24:00
חוק מכר דירות קובע כי איחור במסיר העולה על 60 ימים מחייב אצ המוכר לשלם שכר דירה, כנפורט בחוק, החל מיום האיחור הראשון. החוק אינו מאפשר מנגנון של חיפוש אשמים באיחור.. יוצא מן הכלל הוא איחור בגלל הקונה (כגון הזמנת עבודות ושינויים מעבר לחוזה בתנאי כי יש מסמך בחתימת הדייר והמוכר המאשר זאת) יוצא מן הכלל שני הוא כאשר בחוזה המכר יש סעיף מפורש המאפשר למוכר לפגר במסירה מסיבות שאינן בשליטתו. נושא טופס 4 הנו בשחליטצת המוכר. טופס 4 מהווה אישור של הרשות המקומית כי ניתן להשתמש בבניין בתנאים מסויימים. חוסר טופס 4 הוא סיבה לאי קבלת דירה - כי לא ניתן להשתמש בה. במיליןם אחרות במצב שהזכרתם מגיע לכם קבלת שכר דירה מיום האיחור הראשון. הערכאה השיפוטית המטפלת בנושא היא, ברוב המקרים, בית המשפט לתביעות קטנות
הוסף תגובה
21/01/2017 09:41:00
בוקר טוב לאחרונה ביצענו יציקה בטון של רצפה באיזור הצפון מפעל שסיפק את הבטון רדימקס לא ציין את דרגת החשיפה ולאחר היציקה מפקח העיר לי שיש בעיה עם עניין הזה לפי תנאי השטח דרגת חשיפה היא 3 במפעל מתחמקים מהתשוב ואומרים שסופק לפי בקשת המזמין עכשיו מה עושים??
הוסף תגובה
דרגת חשיפה של בטון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
21/01/2017 17:37:00
דרגת חשפה של בטון נקבע בתקן 118. התקן קובע 11 דרגות חשיפה של בטון. דרגת החשיפה באה להבטיח כי הבטון לא יקבל קורוזיה במשך חיי הבניין. למיטב ידעתי לא ניתן לתקן דרגת חשיפה של בטון לאחר יציקתו. מפעל הבטון מספק בטון בדרגת חשיפה 1 - הנמוכה ביותר אם לא מציינים בהזמנה את דרגת החשיפה. אין לי פתרון מה משמעות האזהרה של המפקח . אני לא רואה צורך להילחץ במיוחד מהעניין, אם אתה רוצה להיות יותר בטוח דבר עם הקונסטרוקטור של הבניין.
הוסף תגובה
15/01/2017 17:51:00
ערב טוב אני מדבר בשם קבוצה גדולה של כ 40 דירים וישנם עוד כ 42 דירים שעדין לא התאכלסו מדובר בבנין 21 קומות חדש שעדין נעשות בו עבודות בניה וקיבל טופס 4 לפני כ שחושה חודשים תאור נכון ליום כתיבת הפניה המבנה מלוכלך מפסולת בנין רובע ועוד פשוט קטסטרופה עבודות ברכוש המשותף לא מושלמות המון מצבי רתיבוט בחניון ובמבנה לובי כניסה לא גמור עם זכוכיות שבורות חוטי חשמל גלויים והמון תיקונים לא מושלמים המעליות הרוסות כי הקבלן השתמש בהם לצורך עבודה כפתורים לא תקינים לוח לחצנים שרוט תיקרת המעלית שרוטה וגם קירות המעלית והיזם דורש שניקח את המעליות לרשותיני כך במצב זה כשהם נראות מעליות בנות כמה וכמה שנים גם בעינין שכר הטרחה אחרי ששלמנו שכר טרחה לעורך הדין של הקבלן בעבור החוזה אנו נדרשים היום לשלם עוד כ 4000 של עבור רישום בנין משותף הדירים במצוקה מול היזם שלא עושה כלום רק מנסה למסור מבלי לקחת אחריות אשמח להצעתיכם
הוסף תגובה
16/01/2017 08:58:00
אני מניח כי לך ולכל יתר הדיירים יש חוזה מול היזם. במקרה זה היזם מוגדר בחוק מכר דירות כ"מוכר" וחלים עליו כל ההוראות של חוק מכר דירות הן לגבי כל דירה בנפרד והן לגבי הרכוש המשותף. אם אתם 40 דיירים כדאי לכם להעסיק עורך דין שיפעלו מול המוכר באמצעים משפטיים. כדי לסבר את האוזן לדיירים מגיע לקבל בניין חדש , נקי מסודר ומוכן לאיכלוס. אם הבניין לא מתפקד כבניין כדאי לפעול מול היזם בכל הדרכים - החל ממשא ומתן לתיקון הליקויים וכלה בפנייה לבית משפט. הרשימה שכתבת היא בוודאי רשימה חלקית, כאשר עורך דין לוקח על עצמו את הטיפול תהיה מן הסתם רשימת ליקויים הרבה יותר גדולה. רישום בניין כבית משותף מופעי ברוב חוזה המכר שאני מכיר כחלק מחובות המוכר. אם בחוזה מול היזם כתוב כי עליכם לשלם עבור הרישום, אז אתם צריכים לשלם. בסך הכח רישום בית משותף היא פרוצדורה ארוכה ועולה הרבה כסף. החוז בינכם לבים היזם קובע על מי חל התשלום, או מחלק את התשלום בין המוכר לבין הדיירים. עצתי תעסיקו עורך דין שיטפל בכל האספקטים הדרושים
הוסף תגובה
16/01/2017 19:38:00
בהמשך לתשובתיך בדקתי בחוק מכר דירות אשמח להתיחסותך רישום זכויות (תיקון מס´ 5) תשע"א-2011 6ב. (א) המוכר דירה בבית הניתן לרישום בפנקס בתים משותפים כאמור בסעיף 142 לחוק המקרקעין, חייב לעשות את כל אלה: (1) לבצע את כל הפעולות ולקיים את כל החיובים המוטלים עליו בקשר לרישום בפנקסי המקרקעין של חלוקה ואיחוד של הקרקע שבה נמצאת הדירה, במועד המוקדם ביותר האפשרי; (2) לגרום לרישום הבית בפנקס בתים משותפים לא יאוחר מתום שנה ממועד רישום בפנקסי המקרקעין של החלוקה והאיחוד של הקרקע כאמור בפסקה (1) או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר; (3) לגרום לרישום זכויות הקונה בדירה בפנקס בתים משותפים לא יאוחר מתום שישה חודשים ממועד רישום הבית בפנקס הבתים המשותפים או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר. (ב) המוכר דירה בבית שאינו ניתן לרישום בפנקס בתים משותפים כאמור בסעיף קטן (א), חייב לבצע ולקיים את האמור בפסקה (1) של אותו סעיף קטן ולגרום לרישום זכויות הקונה בדירה בפנקסי המקרקעין לא יאוחר מתום שישה חודשים ממועד הרישום בפנקסי המקרקעין של החלוקה והאיחוד של הקרקע כאמור בפסקה (1) או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר. (ג) בחישוב תקופות הרישום האמורות בסעיף זה לא יבואו במניין תקופות שהמוכר הוכיח לגביהן כי העיכוב בביצוע הרישום נגרם עקב נסיבות שלא בשליטתו והוא לא יכול היה למנוע את קיומן. רישום זכויות (תיקון מס´ 5) תשע"א-2011 6ב. (א) המוכר דירה בבית הניתן לרישום בפנקס בתים משותפים כאמור בסעיף 142 לחוק המקרקעין, חייב לעשות את כל אלה: (1) לבצע את כל הפעולות ולקיים את כל החיובים המוטלים עליו בקשר לרישום בפנקסי המקרקעין של חלוקה ואיחוד של הקרקע שבה נמצאת הדירה, במועד המוקדם ביותר האפשרי; (2) לגרום לרישום הבית בפנקס בתים משותפים לא יאוחר מתום שנה ממועד רישום בפנקסי המקרקעין של החלוקה והאיחוד של הקרקע כאמור בפסקה (1) או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר; (3) לגרום לרישום זכויות הקונה בדירה בפנקס בתים משותפים לא יאוחר מתום שישה חודשים ממועד רישום הבית בפנקס הבתים המשותפים או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר. (ב) המוכר דירה בבית שאינו ניתן לרישום בפנקס בתים משותפים כאמור בסעיף קטן (א), חייב לבצע ולקיים את האמור בפסקה (1) של אותו סעיף קטן ולגרום לרישום זכויות הקונה בדירה בפנקסי המקרקעין לא יאוחר מתום שישה חודשים ממועד הרישום בפנקסי המקרקעין של החלוקה והאיחוד של הקרקע כאמור בפסקה (1) או ממועד העמדת הדירה לרשות הקונה, לפי המאוחר. (ג) בחישוב תקופות הרישום האמורות בסעיף זה לא יבואו במניין תקופות שהמוכר הוכיח לגביהן כי העיכוב בביצוע הרישום נגרם עקב נסיבות שלא בשליטתו והוא לא יכול היה למנוע את קיומן. הגבלת גובה ההוצאות המשפטיות במכירת דירה ואופן תשלומן (תיקון מס´ 7) תשע"ד-2014 6ג. (א) בסעיף זה, "הוצאות משפטיות" – שכר טרחת עורך דין המייצג הן את המוכר והן את הקונה בעסקה למכירת דירה, ובכלל זה שכר טרחת עורך דין בשל ייצוג המוכר באותה עסקה, בעד פעולות אלה: (1) רישום וניהול רשימה של בעלי הזכויות על פי חוזה המכר, מיום המכירה ועד יום רישום זכויות אלה בלשכת רישום המקרקעין; (2) רישום הזכויות על פי חוזה המכר בלשכת רישום המקרקעין, ובכלל זה רישום בית בפנקס בתים משותפים ושינוי או תיקון לצו רישום בית משותף; (3) כל הוצאה אחרת הקשורה לרישום הזכויות על פי חוזה המכר. (ב) (1) מוכר לא ידרוש מקונה השתתפות בהוצאות משפטיות בסכום העולה על הסכום או השיעור שקבע השר בהתייעצות עם שר המשפטים ושר האוצר ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת (בסעיף זה – הסכום המרבי), ורשאי הוא לקבוע כאמור סכומים מרביים שונים לדירות מסוגים שונים לפי אמות מידה שקבע, וכן כי הוראות סעיף זה לא יחולו על דירות מסוג מסוים או על דירות שמחירן עולה על המחיר שקבע;
הוסף תגובה