פורום כללי / טכני

פורום כללי / טכני

פורום יעוץ כללי: אינג´ נתן חילו

ברוכים הבאים לפורום ייעוץ כללי - נשמח לסייע בכל שאלה ובקשה.

על מנהל הפורום, אינג' נתן חילו, מנהל האגף הטכני בהתאחדות בוני הארץ.

לאינג' חילו ניסיון רב וידע ומומחיות ברישום קבלנים, תקנות תכנון ובניה,  תקנים בתחום הבנייה, ליקויי בנייה ויחסי מוכר – רוכש.

* אין בתשובות הניתנות בפורום להחליף ייעוץ פרטני מקצועי או משפטי.

בשליחת הודעה/תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:

חל איסור פרסם באתר/פורום הודעות/תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני, מאיימות, גזעניות, פוגעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני. האחריות הבלעדית לתוכן ההודעה/התגובה הינה של כותבה. ההתאחדות שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב הודעה/התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות/תגובות שפורסמו ו/או לא לפרסם הודעות/תגובות על-פי שיקול דעתה. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר. בכל מקרה של פרסום פוגע כאמור לעיל, גולשי האתר רשאים לפנות למנהל הפורום בבקשה להסירו.

 

08/10/2017 11:41:00
שלום, הוזמנתי לצורך הכנת פרוטוקול ראשון - רישום ליקויים בדירה לפני מסירתה. מדובר בדירה חדשה מקבלן. אינני יודעת מה לשאול או לבדוק אודה על קבלת טיפים הצעות הערות. תודה מיכל
הוסף תגובה
רישום פרוטוקול אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/10/2017 15:49:00
חוק מכר דירו קובע כי רישום פרוטוקול עשוי להשפיע על ליקויי בנייה מהותיים שניתן לראות בעיניים של מי שאיננו מומחה. לכל יתר הליקויים התן החוק לדייר לפחות שנה אחת לבחון, להסתכל ולבדוק אם יש ליקוי או אין. המדריך שלך לפרוטוקול הוא המפרט. תבדקי את הדירה מול המפרט כדי לוודא שקיבלת כל מה שהובטח לך במסמכי החוזה. קריאת המפרט צריכה להיעשות בשום לב בשובה ובנחת ולא תחת לתחץ של זמן. תופתעי כמה שאלות את יכולה לשאול לרחא שעיינת טוב טוב במפרט. כפי שאמרתי לעיל אין לך מה לדאוג אם פיספסת נקודה זו או אחרת. יש שנה שלמה לפחות לבדוק אם יש ליקוי ולדרוש את תיקונו.
הוסף תגובה
08/10/2017 10:02:00
שלום, ברצוני לדעת אם שדרגנו את המזגנים בדירה, הבעלים של חברת המזגנים נפטר ולטענת הקבלן אין לו כל אחריות לעניין כיוון שבוצע שדרוג. האם ברגע ביצוע שדרוג אחריות הקבלן בטלה?
הוסף תגובה
אחריות הקבלן לשידרוג אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/10/2017 15:41:00
השידרוג או שינויי דיירים הוא חלק נוסף ונפרד מהסכם הרכישה. חוק מכר דירות אינו דן בנושא וכמעט שאינו מטפל בו. מחייב אותך ואת המוכר מה שהסכמתם עליו בעת הזמנת השידרוג. אנא קרא את חוזה הרכישה ובדוק אם הוא דן בנושא שינויי דיירים, ואם כן אז מה האמור בו. בדוק אם השידרוג נעשה בכתב או רק בעל פה. בדוק מה כתוב בהסכם השידרוג . בדוק אם המוכר הוא חלק שלישי בהסכם השידרוג . עליך לפעול לפי מה שכתוב בהסכם השידרוג וכן בחוזה המכר באותו סעיף הדן בשינויי דיירים.
הוסף תגובה
06/10/2017 13:18:00
מדובר בפרויקט תמ"א 38/2 שעל פי החוזה היה אמור להסתיים עד 28 חודש מיום חתימת החוזה - בתחילת יוני 2016. השלמת הבניה ומסירת הדירות מתעכבת משום שלטענת היזם הובטחה לו קומה נוספת (פנטהאוז), הועדה דחתה זאת, היזם ערער, וחוזר חלילה. לפני כשנה הבטיח היזם שהוא מגיש ערעור נוסף ואחרון, ואם זה לא יתקבל לא יעכב עוד את השלמת הבניה. למרות זאת בסוף ספטמבר 2017 הוגש על ידו ערעור נוסף משום שלטענתו אי אישור הקומה הנוספת גורם לנזק כספי משמעותי. למעשה הוא מחזיק את הרוכשים כבני ערובה. אילו פעולות ניתן לנקוט מול היזם כדי לאלץ אותו להשלים את הבניה עם או בלי הקומה הנוספת - כשנה וחצי לאחר המועד המובטח בחוזה?
הוסף תגובה
07/10/2017 18:32:00
אני במין כי המדובר בדיירים בעלי הדירות בבניין שהיה קיים. חוק מכר דירות אינו מגן עליכם. הוא מגן על הדיירים שקנו את הדירות החדשות. אתם בעלי הנכס היזם הוא כלי שלכם לביצוע פינוי בינוי במסגרת תמ"א 38 שניים. . עליכם מגן האמור בחוזה שחתמתם מול היזם אני מקווה כי היה או יש לכם עורך דין טוב שהגן על האינטרסים שלכם מול היזם בעת חתימת החוזה איתו. בשלב זה תלמדו את האמור בחוזה ובידקו בעזרת יעו, משפטי מה אתם יכולים לעשות
הוסף תגובה
15/10/2017 15:38:00
בהמשך לתשובתך: לא מדובר בדיירים בעלי הדירות בבניין שהיה קיים אלא הדיירים שקנו את הדירות החדשות.
הוסף תגובה
עיכוב במסירת דירות אינג´ נתן חילו
16/10/2017 08:33:00
חוק מכר דירות חל על כל הדירות החדשות לרבות בפרוייקט תמא 38. החוק מאפשר למוכר לפגר ב 60 במסירת הדירה לעומת למה שהתחייב בחוזה. אם הפיגור במסירת הדירה עולה על 30 יום החוק קובע כיעליו לשם שכר דירה מוגדל החל מהיום הראשון לפיגור (כלומר נמחק לו הגרייס של 60 יום.) כיוון שאתם אינכם שותפים עיסקיים של היזם (המוכר) הוא חייב לפתור את הבעיות שלו מול העיריה או מול כל העולם בעצמו ועל חשבונו ולא על חשבונכם. אם תוספת קומה מכניסה לו כל כך הרבה כסף אזי מן הדין כי ישלם לכם לפחות את מה שקבוע בחוק מכר דירות. אם עברו כבר 60 יום מיום המועד מסירת הדירות על פי החוזה, תתחילו לשלוח למוכר חשבון לתשלום שכר דירה מוגד עם הערה כי פיגור בתשלום שכר הדירה יגרור אחריו ריבית חוקית , וכן אתם שומרים על האופציה לתבוע ממנו נזקים שהיו לכם בפועל בגלל הפיגור במסירת הדירות. רצוי להתארגן עם עורך דין שלכם כדי לתבוע ביחד את מה שמגיע לכם.
05/10/2017 10:13:00
שלום לאחר שהקבלן מכר לנו את הדירה הוא פתאום מצא מקום פנוי מתחת לבנין (אחר שהבנין היה כבר בנוי כשלד )ובנה שם מחסנים ועכשיו הוא מבקש כ 6000 שח לפני מעמ למי שרוצה מחסן בנוסף הוא חתך את גובה הלובי בכחצי ובנה שם קומה נוספת (לאחר שהבנין היה כבר בנוי כשלד ) כמו כן...הוא הוסיף חדרים במרפסות של קומה א וכעט מי שגר בקומה ב מרגיש כקומת קרקע (דבר שלא רצינו בו...רצינו דירה בגובה ) הקבלן טוען שקיבל אישור מהעיריה יש לציין שהקבלן בכל הדברים האלו בעצם עשה שינוי חזית מה אנחנו צריכים לעשות כעת ? למה מי שלא יכול לקנות מחסן יממן את עלות ההחזקה למי שיכול לקנות מחסנים ?כולל חשמלתמים לניקיון טיפולים כאלה ואחרים באזור המחסנים וכמובן תשלום ארנונה על השטחים המשותפים חייבים לצין שבחוזה כתוב במפורש שאין מחסנים בבנין...שהבנין הוא בין 5 קומות (עכשיו שש )
הוסף תגובה
07/10/2017 18:22:00
אני מקווה כי הקפדת ל´קבל מהמוכר את כל המסמכים המצוינים בחק מכר דירות. מסמכים אלה כוללים הין היתר: 1 -תשריט המצורף לבקשה להיתר בנייה 2- תכנית הקומה (בשלמותה) שבה נמצאת הדירה אותה קניתם. 3 - תכנית הדירה אותה קניתם. 4 - תכנית פיתוח המגרש בו מצוי הבניין כפי שהוגשה לעיריה לקבלת היתר בנייה. אוסף כל התכניות האלה מגדיר חד משמעית את הבנייה אותה אמור המוכר לבנות, בשלב שמכר לכם את הדירות. אוסף התכניות האלה מוגדר בחוק מכר דירות - תכנית הבניה . על פי החוק כל סטייה או אי התאמה בין התכנית (במובנה הרחב) לבין המציאות מוגדר אי התאמה המזכה את הקונה בפיצוי, בהריסת החלקים שנבנו מעבר לתכנית והצעדים אחרים המוגדרים בחוק מכר דירות יש הבדל משמעותי בין אישור העיריה לבין התחייבות המוכר כלפיכם. התחייבות המוכר היא כאמור במסמכי הרכישה ובחוק מכר דירות . אישר העיריה הוא ביחיסים בים המוכר לבין העיריה . אין משפיע כלל על התחייבות החוזית של המוכר כלפיכם. תדרשו מהמוכר להתאים את הבנין למסמכי החוזה ביניכם ואם יש צורך תפנו לבית משפט. אם אין לכם את כל התכניות שהזכרתי למעלה מסיבה זו או אחרת. הבעייה שלכם חמורה יותר כי אתם צריכים להוכיח שכל השנויים במבנה נעשו לאחר חתימת החוזה בינכם לבין המוכר. דבר שהוא לא פשוט. אני מאחל לכם הצלחה במאבק זה.
הוסף תגובה
10/10/2017 05:22:00
ראשית תודה...אני בספק אם כל המפות שציינת אכן נימסרו לנו...בכל אופן בחוזה מופיע מספר קומות מגורים 5 ועכשיו אחרי התוספת יש 6 קומות מגורים..כמו כן יש צילומים ...בהסכם כתוב במפורש שאין מחסנים בבנין ועכשיו יש...בהסכם כתוב לובי חלל כפול ועכשיו אין ועוד ועוד..מה יש ביכולתינן לעשות כעת ?
הוסף תגובה
בניה נוספת אינג´ נתן חילו
15/10/2017 09:01:00
חוק מכר דירות מגדיר "אי התאמה" בין היתר , כאשר המבנה והדירה שבוצעו בפועל שונים ממה שמוגר במסכיי החוזה. התניות שעליהם דיברתי הינם חלק ממסמכי החוזה. המפרט שקיבלתם הוא המסמך החשוב ביותר ממסמכי החוזה. אנא קרא מה שכתוב בחוזה לרבות המסמכים שיש בידך ולאחר מכן תחליט מה אתה מתכוון לעשות. האופציות: 1- לדרוש מהמוכר לשנות את המבנה על פי האמור במסמכי החוזה. 2- לדרוש פיצוי מהמוכר כי המבנה אינו מתאים למסמכי החוזה. 3- להגיש תביעה משפטית. העובדה שאין לך את כל התכניות שאמור היית לקבל מהמוכר היא נקודה לא טובה. נושא הצילומים הוא בחשיבות משנית לעומת מסמכי החוזה. אם המוכר יתכחש לצילומים יהיה עליך לפנות לבית משפט. אם אתה מרגיש כי הנושא מסתבך פנה לעזרת עורך דין להמשך הטיפול בבעייה.
24/09/2017 20:32:00
שלום! קנינו בית חדש מקבלן ואנחנו בשלבי המסירה. הבעיה: הקבלן התקין את הסוללה של האמבטיה בראש האמבטיה מעל הצד המשופע, כך שהמים נופלים על השיפוע ומתגלשים אל האמבטיה. לטענתי, זה הזוי! א. מושיבים ילד באמבטיה ואיפה שהוא לא ישב ישר המים יגיעו אליו. ב. אי אפשר למלא דלי בצורה נוחה אלא רק עם הדוש. ג. למיטב הבנתי השיפוע באמבטיה נועד להישען עליו כשעושים אמבטיה ובצורה הזאת אי אפשר כי הברז נתקע בעורף של מי שמתרחץ.. הקבלן מצדו טוען שזה הגיוני למקם שם את הברז, וגם האינסטלטורים שהוא התייעץ איתם אמרו שזה הגיוני. האם זה הגיוני או הזוי? אם זה הזוי, יש דרך לחייב את הקבלן להזיז את הברז? תודה על העזרה!!
הוסף תגובה
מיקום ברז באמבטיה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
26/09/2017 08:08:00
תקן 1205 דן בקבועות תברואתיות (כלי לבנים) והתקנן. התקן מכיל מידע רב מאד לגבי התקנה נכונה של הכלים. התקן קובע כי אספקת המים לאמבטיה צריכה היות בצד הצר של האמבטיה במקום של נקודת הניקוז באמבטיה. במילים אחרות בצד ההפוך מהצד שהברז הותקן אצלך
הוסף תגובה
רובה נועה
14/09/2017 20:18:00
שלום האם רובה שהופכת לאבקה לבנה לאחר שטיפה וניגוב טוב לייבוש מעיד על רטיבות מתחת לרצפת הדירה?
הוסף תגובה
רובה שהופכת לאבקה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
17/09/2017 15:46:00
רובה שהופכת לאבקה לבנה, עם שטיפה במים פשוטים ללא חומרים מאכלים, מעידה על איכות ירודה של הרובה ולא על מים מתחת לריצוף.
הוסף תגובה
12/09/2017 12:54:00
הקבלן התקין מזגנים אצל השכן ובטעות קדח את הכבל חשמל שמוליך את החשמל מהמונה ללוח חשמל של הדירה שלי. הטכנאי לא הודיע לאף אחד שהוא חתך את הכבל והיינו יומיים בלי חשמל. האם ניתן לחייב את הקבלן לשלם פיצויים על זה ? (מזון שהתקלקל, הפסד יום עבודה, עגמת נפש בלי חשמל...). אני בקשתי ממנו אבל הוא לא התייחס לבקשה.
הוסף תגובה
הפסקת חשמל אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
13/09/2017 09:44:00
ראשית כל מי שגרם לך לנזק אחראי לפצות אותך על הנזק שגרם לך. בידוק כמו בכל תאונה אחרת כמו תאונת דרכים עכשיו מספר פרטים: האם מדובר בדירה חדשה שרכשת מקבלן? מתי קיבלת את הדירה לחזקתך? האם הדירה בתקופת הבדק. מי הזמין את טכנאי מיזוג אוויר לבצע עבודה. אם התשובות כן אז עליך לפנות לקבלן ולדרוש את תיקון הליקוי בדירה. הקבלן מצידו יתבע את הטכנאי וגם את הדייר בדירה בה התקינו מזגנים. אם הדירה כבר לא בתקופת הבדק, אין לך מה לפנות לקבלן. עליך לפנות ולבא בטענות לשני גורמים: א- בעל הדירה שהזמין את הטכנאי לבצע עבודה. ב- הטכנאי שביצע את העבודה ג- את החברה ששלחה את הטכנאי לבצע עבודה. לדעתי ניתן לתבוע אותם בבית נשפט לתביעות קטנות. אישית אני מעדיף כי תפנה אליהם ותדבר איתם .. ניתן להגיע לפתרון גם ללא בית משפט.
הוסף תגובה
15/09/2017 08:54:00
אכן, קבלתי את הדירה ביוני, אנחנו עוד בתקופת הבדק. הקבלן עצמו הלך לתקן את המזגנים אצל השכן. הוא אמר לי שיחזיר לי את מה ששלמתי לחשמלאי שהבאתי כדי להחזיר את החשמל אבל לא יותר מזה, האם אני יכול לדרוש פיצויים ?
הוסף תגובה
הפסקת חשמל אינג´ נתן חילו
17/09/2017 15:44:00
המוכר החליט להחזיר לך את ההוצאות שלך בעין ולא מעבר לכך. כנראה הוא יקבל החזר מקבל המשנה למזגנים. הוצאה זו פשוט להוכיח בכל פורום , הוצאות אחרות של נזקים שונים הן נזקים פיזיים והן נזקים נפשיים הם יותר מסובכות להוכחה, ברוב המקרים מחייבים פנייה לבית משפט. פנייה לבית משפט היא החלטה עקרונית מאחוריה מסתתרים הרבה שיקולים. לכן חשוב לפני שאתה הולך לכיוון תביעה משפטית. אולי עדיף לנסות לסגור את הנושא ברוח טובה עם המוכר. יתכן כי תצליח.
02/09/2017 23:11:00
האם בדירה שמבצעים בה תמ"א 38 חובה להחליף דלת כניסה ראשית לדלת פלדלת?
הוסף תגובה
vהחלפת דלת כניסה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/09/2017 09:18:00
תכנית מיתאר ארצית 38 נותנת זכויות לבעל הנכס תמורת חזיוק המבנה לעמידה ברעידות אדמה. העיסקה עם היזם שרוכש ממך את הזכויות ונותן לך תמורתם שטח בנוי היא עיסקה מסחרית לכל דבר בינך לבין היזם שרכש את הזכויות. החוק לא ניכנס לפרטי העיסקה. כל מה שיהיה מוסכם בינך לבין הזים, ומעוגן בחוזה ביניכם הוא חובה. אין מעבר לחוזה בין הצדדים שום התערבות עם החוק.
הוסף תגובה
01/09/2017 03:34:00
שלום האם ברגע שדייר לוחץ על הלחצן האדום לעזרה של כיבוי האש שממוקם בלובי זה מפעיל את משאבת המים של הבניין ? יש יחד בבניין שמשחק עם הלחצן ואני צריכה לדעת אם זה קשור.
הוסף תגובה
משאבות כיבוי אש אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/09/2017 10:07:00
משאבות כיבוי אש בבניין מופעלות אוטומטית כאשר אחד או יותר מהספריקלרים (מתזים) מזהה עלייה חריגה בטמפרטורת הסביבה המעיד על התלקחות אש. הלחצן האדום מיועד להתריע הל לכבאים והן לדיירי הבניין על פריצת שרפה. הלחצן אינו מפעיל את הספרינקלרים בבניין.
הוסף תגובה
23/08/2017 16:25:00
שלום, קניתי דירה בת כ-6 שנים. בשירותים מנגנון של אסלה סמויה מחברה בלתי מזוהה כנראה בשם KIWA. חלק קטן במנגנון מקולקל ואני לא מוצא בשום מקום את החברה הזאת או את היבואן שלה. ההוצאה על החלפת כל המנגנון למנגנון של חברה אחרת הוא מעל 1000 שקל וחבל. איך אפשר לעזור לי למצוא את החברה הזאת ולהשיג חלקי חילוף ? תודה מראש.
הוסף תגובה
סיוע באיתור אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
28/08/2017 15:24:00
שלום, אני ממליץ לך לחפש ברחבי האינטרנט פתרון הולם
הוסף תגובה
18/08/2017 09:19:00
שלום אמא של אישתי (אשא כבת 80 שנה )קנתה דירה באילת הדירה אמורה להימסר בחודש הבא מכייון שייש לנו טענות על סטיה מהמפרט (ע"פ ההסכם ) היזם מאיים באי מסירת הנכס ואני מצטט "אני לא אמכור לכם את הדירה גם אם נגיע לבית המשפט " ברצוני לציין שהדירה כבר שולמה במלואה וזאת בכפוף וע"פ ההסכם אנו מבקשים את עזרתכם כי אנו לא יודעים מה לעשות בכבוד רב קנר אברהם 050-5262268???
הוסף תגובה
סרוב למסירת דירה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
18/08/2017 19:48:00
אם במוכר מסרב למסור חכם את הדירה שכבר שילמתם מלא התשלום עבורה, כאן מעשה רמאות ושוד לאור היום. פנה למשטרה ותגיש תלונה על רמאות "שילמת את כל הכסף והוא לא מוסר לך את הדירה". אם אתה לה לא מוכן לקבל את הדירה בגלל אי התאמות בין הדירה לבין המפרט הדבר שונה. תלונה במשטרה לא תעזור. במקרה זה עצתי קבלן את הדירה כמות שהיא לחזקתך , יש לך לפחות שנה אחת להגיש תביעה נגד המוכר ולדרוש ממנו לתקן ולהשלים את הלקוי ואת החסר בדירה. המצב הגרוע ביותר הוא זה שאתה נמצא בו היום. איך את הכסף ואין לך את הדירה. אין שום חשיבות לא לאמירות של המוכר ולא למסמכים שהוא מכריח אותך לחתום עליהם. חור מכר דירות ובתי המשפט מגינים עליך
הוסף תגובה
19/08/2017 09:24:00
ראשית תודה על ההתיחסות אנו אמורים לקבל את הדירה בדיוק בעוד חודש 16 לספטמבר 2017 מכיוון שהעלנו הסתייגויות כלפי היזם בגלל תוספות בניה שלא לפי ההסכם והמצגת של הבנין אז הוא שלח לנו הודעה שאין בכוונתו למכור לנו את הנכס ומצידו להגיע לבית המשפט...לדוגמא -הוא הוסיף יחידת מגורים במירפסת של הדירה מתחתיינו ובכך כל אחד יכול לקפץ לדירה ולהציץ לתוכה ואת זה אנחנו לא רוצים...או לדוגמה תוספת של קומת מגורים בחלל הלוב...וכ"ו בשיחה פרונטלית שהייתה לי איתו שילשום הוא חזר על זה כחמש פעמים שהוא לא ימכור וייתן לנו את הדירה ולא אכפת לו להגיע לבית המישפט הוא גם האשים אותי בסחיטה שלו (פשוט שטויות )וכאשר אמרתי לו שזה לא נכון ואם הוא חושב כך אז אני ממליץ לו לפנות למישטרה ואז הוא הסתכל אלי חייך ואמר לי שייש לא דרכים "אחרות "לפתור בעיות שכאלה בושה וחרפה לענף הבנין בישראל שייש כאלה יזמים וקבלנים מה אתה ממליץ לעשות ?זה לא שאנו מסרבים לקבל את הדירה הוא פשוט הודיעה שלא ימסור אותה !!!!!
הוסף תגובה
סרוב למסור דירה אינג´ נתן חילו
19/08/2017 19:25:00
כפי שכתבתי לך קבל את הדירה בתנאים שלו. אתה לא מוותר על הטענות שלך. תדרש ממנו בכתב מתי הוא מתכוון למסור לך את הדירה על אף כל הטענות שיש לך נגדו. במעמד קבל הדירה תמסור לו את הטענות שלך בכתב. לדעתי הוא לא מתכוון לסרב למסור לך את הדירה. אם אתה חושב שהוא באמת הוא מתכוון להפר חוזה איתך תשלח מכתב דרך עורך דין.שיסביר לו מה פירוש הפרת חוזה. לדעתי אם הגעת למצב של ריב מתמיד, תדבר איתו רק על ידי עורך דין. הוא ידע בדיוק איך לטפל במצב זה. תדאג שעורך הדין יהיה שלך בלבד ולא עורך דין שיש לו קשרים כלשהם עם המוכר
21/08/2017 09:37:00
רציתי לשאול... לפני מספר שנים היתה לי בעיה בבית חדש שקניתי אחרי שפניתי אלייכם אתם יצרתם קשר אם הקבלן והעניין ניסגר רציתי לשאול האם יש אפשרות שתפנו לקבלן /יזם לברר את פשר העניין ?
הוסף תגובה
סרוב קבלן למסור דירה אינג´ נתן חילו
24/08/2017 19:53:00
אנחנו פונים למוכר רק אם יש פנייה מסודרת עם כל הפרטים לרבות התלונה הספציפיח בה מדובר. אנו נפעל רק אם המוכר הוא חבר בהאחדות בוני הארץ. בכל מקרה אנו לא באים במקום עורך דין או מהנדס של הדייר
13/08/2017 20:33:00
שלום, רכשנו דירה מיזם מוכר ורציני בתל אביב לפני מספר שנים. במהלך הבניה התגלה בדירה ליקוי בטיחותי מהותי עליו התרענו בפני היזם מספר פעמים במשך כשנה. הליקוי לא תוקן ועכשיו הדירה עומדת בפני מסירה במצבה הלקוי. התייעצנו עם בעלי מקצוע רבים וזה ברור שמדובר בתיקון מאוד מורכב שלא יאפשר מגורים בדירה לפחות במשך מספר שבועות במהלך התיקון אם בכלל אפשר לתקן. אנחנו פונים ליזם בבקשה להבהיר את הנושא ואיך ומתי הוא מתכנן לתקן את הליקוי (היתה לו הזדמנות לתקן במשך שנה שלמה). לצערינו, היזם פשוט מתעלם. למי אפשר להתלונן על היזם? היחס ללקוחות מתחת לכל ביקורת!
הוסף תגובה
התעלמות מפניות הדייר אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:51:00
חוק המכר (דירות) דן בנושא שהעלית. על אף שלא כתוב בחוק, ההנחה המקובלת היא שדירה שאדם קונה ראויה למגורים. זו הנחה בסיסית שאין עליה עוררין. חוק מכר דירות מאפשר למסור לדייר דירה שיש בה ליקויים, אבל החוק מחייבאת המוכר לתקן כל ליקוי או כל אי התאמה שהתגלתה. ברגע זה עומדות בפניך שתי אשפרויות: 1- להודיע למוכר כי הדירה שהוא מנסה למסור לך אינה ראוייה למגורים, ואתה תובע אותו לשלם לך בגין איחור במסירת הדירה על פי הוראת החוק. 2- לקבל את הדירה לרשותך ולתבוע מהמוכר לתקן את הליקויים. אם התיקון מחייב פינוי הדירה אזי תדרוש כי המוכר ישא בהוצאות הדיור החלופי. אם המוכר מתעלם מפניותיך יהה עליך לתבוע אותו בבית משפט (הוא לא יתעלם מבית המשפט). לדעתי אתה לא יכול לתבוע אותו על ליקויים כל עוד הדירה אינה ברשותך. מצד שני הטענה כי הדירה אינה ראויה למגורים צירה בסוף להיקבע על ידי בית המשפט. אף מוכר לא יתנדב לשלם לך שכר דירה מוגדל על פי הוראות חוק מכר דירות אם הוא לא מקבל את הטענה כי הדירה אינה ראוייה למגורים. במילים אחרות אתה חייב להתייעץ עם עורך דין כדי לכלכל נכון את צעדיך. המלצתי כי תקבל את הדירה ותחתם על קבלתה תוך מחאה, ולאחר מכן תנהל התביעה נגד המוכר. ברגע זה אין לך דירה ואין לך כסף כי שילמת את רוב הכסף למוכר. אם תקבל את הדירה אזי אתה מנהל את הקרב כשיש לך דירה. למי אפשר להתלונן על היזם? אתה יכול להתלונן ברשם הקבלנים במשרד השיכון. הרשם יטפל ביזם רק אם מדובר בקבלן רשום. אתה יכול להתלונן בפני הממונה לחוק מכר דירות במשרד השיכון. יש לקחת בחשבון שמדובר בהליכים ממושכים שאינם נותנים תשובה מיידית. כאמור הדרך הבטחוה היא לנקוט צעדים משפטיים.
הוסף תגובה
חומה בין שכנים שלומית בעדני יוגב
08/08/2017 16:37:00
הוסף תגובה
חומה בין שכנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:18:00
בפניה כאן אין שאלה אלא כותרת בלבד. לדעתי כבר קיבלת תשובה מפורטת במייל ששחלת לי בנושא. אם אתה לא שלחת לי מייל, אזי תנסה לשאול את השאלה שלך ואני אענה לך
הוסף תגובה
נזקים שנגרמו מרטיבות אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
14/08/2017 10:12:00
אין כאן שאלה. תשאל את השאלה עם הפרטים המאפשרים לתת תשובה. למשל תאר את המקרה, את הנזק וכן מי גרם לחדירת הרטיבות , האם המדובר בדירה חדשה שקנית או משהו אחר. אם תשאל שאלה תקבל תשובה לשאלה.
הוסף תגובה
06/08/2017 16:07:00
שלום רב, לאן עליי לשלוח תביעה בדיני עבודה לועדההפריטטית במחוז הדרום מה הכתובת למשלוח תביעות?
הוסף תגובה
15/08/2017 16:06:00
למיכאל שלום; הוועדה הפריטטית היא ארצי וממוקמת בתל אביב להלן תשובתה של נעמי, מזכירת הוועדה, לשאלתך. "יש לשלוח את כתב התביעה למייל שכתובתו Neomi@acb.org.il בצירוף פרטי קשר לחזרה והוועדה תצור קשר כדי לתאם מועד".
הוסף תגובה
05/08/2017 18:23:00
האם בבניין מגורים חדש חובת הקבלן לעשות נקודות ניקוז בדירת גן? עברתי לדירת גן בבניין מגורים כאשר לגינה שלי יורדים שני צינורות מהגג אמנם אין בגינה שום נקודות ניקוז החוצה משמע שבגשמים אם הגינה שלי מרוצפת תהיה לי הצפה המים יעמדו כי אין להם לאן ללכת /האם חובת הקבלן לעשות את הנקודות ניקוז שיהיה למים לאן ללכת ?
הוסף תגובה
נקודת ניקוז בגינה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
06/08/2017 09:32:00
תקנות תכנון ובניה וגם תקן ישראלי 1205 מחייבים ניקוז כל חצר בבניין לרבות חצרות פרטיות המוצמדות לדירות. הניקוז יעשה בעדיפות ראשונה על ידי החדרת המים לתוך הקרקע, ובאין אפשרות כזו, על ידי שפיכתם בצורה חופשית למערכת הניקוז הציבורית . מי שמטפל ומאשר מערכת הניקוז לבניין היא הוועדה המקומית כאשר היא מאשרת היתר בנייה.
הוסף תגובה
18/07/2017 21:30:00
שלום, אני גרה בקומת הקרקע בבניין ודלת האש בירידה לחדר המדרגות נפתחת כלפי פנים הלובי ולא כלפי חדר המדרגות. כלומר אם אני דייר שנמצא בלובי של הבניין אני צריך למשוך את הדלת אליי ולא לדחוף אותה לכיון חדר המדרגות בעת הפתיחה. זה מפריע לי כי הדלת צמודה לדירה שלי ואם היא סגורה ודייר פותח אותה מתוך חדר המדרגות היא נפתחת ממש על הדירה שלי. האם על פמ חוק יש כיון מחייב לפתיחת דלת האש ?
הוסף תגובה
דלת אש אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/07/2017 12:57:00
דלת אש אמורה להיפתח לכיון המילוט כאשר יש שרפה. חדר מדרגות מהוות דרך מילוט בעת שרפה לכן הדלת צריכה להיפתח לכיוון חדר המדרגות ולא לכיוון הלובי. הקביעה באה מתקנות תכנון ובנייה. מהתאור שלך עולה כי מישהו עשה טעות בעת התקנת הדלת
הוסף תגובה
08/07/2017 09:35:00
שלום רב, האם בתיקון ליקוי בניה אחרי שנים חובה או רצוי לתקן על פי תקן ישראלי קיים ולא על פי התקן שהיה בזמן הבניה. כגון תיקון חיפויי אבן, קרמיקה ועוד. תודה רחלה
הוסף תגובה
תיקון ליקוי בנייה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/07/2017 16:21:00
החוק מחייב כי הבנייה תבוצע על פי התקנים שהיו תקפים בעת מתן היתר הבנייה למבנה הספציפי. לגבי תיקון הליקוי אין הוראותת או הנחיות מיוחדות.. עדיף לתקן את הליקןי על פי התקן האחרון. אך הדבר לא תמיד אפשרי ולא תמיד נכון לעשותו. אם הליקוי תוקן אזי בית המשפט רואה בכך סוף פסוק, ללא כל העדפה על פי איזה תקן בוצע התיקון
הוסף תגובה
06/07/2017 14:58:00
שלום רב, אני מבקש להגיש קובלנה כנגד קבלן, שהוא חבר בהתאחדות בוני הארץ. מהי הפרוצדורה ? האם יש תבנית סטנדרטית להגשת התלונה ? האם מספיק מכתב מפורט ? תודה, אבי שחם.
הוסף תגובה
הגשת תלונה נגד קבלן אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
08/07/2017 16:14:00
אין פרוצדורה מיוחדת. אתה כותב להתאחדות למנהל הפורום מכתב עם כל הפרטים שלך של הקבלן ושל האירוע שלגביו אתה מתלנן . התלונה מועברת לקבלן לתגובתו ולאחר מכן טטופלת באופן ספציפי בהתאם לצורך. ההתאחדות מנסה לקדם פשרה מוסכמת בין המתלןנן והקבלן. ההתאחדות אינה מטילה עונשים על אף צד כי אין לה סמכות לכך.
הוסף תגובה
04/07/2017 08:25:00
בחודש ינואר אימי רכשה דירה ובחודש פברואר (לערך) קבעה עם קבלן שיפוצים על זיפוץ ביתה. הקבלן התחייב כי עד ערב חג הפסח (דהיינו חודש אפריל) תסתיים עבודת השיפוץ. עבודת השיפוץ נעשה באופן רשלני כדלהלן: -הצבע והסיד מתקלף מהקיר (למרות שאימי שילמה לטיח היקר יותר מבין האפשרויות שניתנו לה) -אחד הקירות בבית אינו מטוייח באופן ישר (הקבלן טען שמכיוון שמדובר בקיר שיהיה ׳מאחורי ארונות המטבח גם ככה לא רואים׳) - האסלה אינה מחוברת טוב לקיר כך שמתיישבים היא זזה - חלק מהקרמיקה (שעלתה הרבה מאוד כבף) נסדקה - חלון אחד נשבר והקבלן לא הסכים לשלם על תיקונו ובסוף שילם - עבודת החשמל בוצעה באופן רשלני בחלק משקעי החשמל -הקבלן התחייב (ובהתאמה גבה תשלום) לפתיחת שני חלונות גישה לבויידם ובפועל לא ביצע - קירות גבס שבוצעו בצורה לא טובה באחד אין איטום עליון ובשאר רואים את חיבורי הגבס ועוד כהנה וכהנה ליקויים. יש בידינו הקלטות של כל השיחות שנעשו איתו בטלפון. ברוב השיחות אינו עונה ומתחמק. בשיחות שכן ענה, התחייב לתקן בפועל הגיע לדירה פעמיים בלבד. למען ההגינות אציין שני דברים: 1. התשלום בוצע במזומן (ללא קבלות מצידו) אך יש לנו הוכחות בחתימתו על כל תשלום שקיבל 2. בדיעבד שבדקנו הוא אינו מוכר ברשומות הקבלנים. אנו מעעניינות לתבוע את הקבלן הרשלן. סכום השיפוץ עומד על כ-130 אלף ש׳ח. אשמח לעצתך.
הוסף תגובה
02/07/2017 22:36:00
אנחנו מתגוררים מושב בקרבה למרפת במהלך היממה הקומפרסור מתחיל לעבוד ומשמיע רעשים רבים לפרקי זמן משתנים . השאלה : 1. איזה אמצעים יעילים ניתן לנקוט כדי לצמצם את הרעש , עם מי להתייעץ ומי יכול לבצע זאת 2. כיצד ניתן לבדוק האם עוצמת הרעש עומדת בתקן
הוסף תגובה
03/07/2017 10:07:00
חוק התכנון והבנייה מחייב כי המעטפת החיצונית של המבנה תפחית את עוצמת הרעש החודר לדירה ב 50 דציבל. (כאשר החלונות סגורים) דרישה זו מונעת שמיעת הרעשים הרגילים. קומפרסור גורם לרעש חריג שיש צורך לטפל בו. ניתן לחסום כניסת רעש על ידי הקמת מחסום רעש בין המבנה לבין מכון החליבה. לצורך זה חייבים להתייעץ עם אקוסטיקאי. ניתן לקבל רשימת אקוסטיקאים על ידי פנייה לאיגוד המהנדסים לבנייה ותשתית. יש תקנות "רעש סביר " המגדירות את מפלס הרעש המותר כפונקציה של עצמת הרעש ומשך הרעש . גם נושא זה בתחום הבקיאות של אקוסטקאי.. לא כתבת אם המבנה בו אתה גר הוא חדש או ישן. היום, מחייב החוק כי יוגש לוועדה לתכנון ובנייה תסקיר איכות הסביבה הסוקר את כל הרכיבים החריגים מהמקובל. דבר שעשוי לצמצם מאד הקמת מבני מגורים באזורים רועשים.
הוסף תגובה
02/07/2017 19:33:00
שלום, רכשתי בית מקבלן ובמסגרת הליך שינויי דיירים ביטלתי את אחד הקירות בבית, ללא קבלת זיכוי, למרות שבמחירון שנשלח אלי מופיעה רשומה לגבי זיכוי על בלוקים איטונג (170 למ"ר). כששאלתי את הנציג מדוע לא קיבלתי את הזיכוי נאמר לי כי ´אלו הנהלים, ושאין זיכוי לפי מחירון השינויים של החברה´. האם הדבר ייתכן ?? תודה מראש.
הוסף תגובה
זיכוי מקבלן אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:50:00
שינויי דיירים הם פרי הסכמה בין הדייר לבין המוכר. אין הם חלק מחוק מכר דירות (למעט מספר פריטים המופעים במפרט לפי חוק מכר דירות ) במפרט אין איזכור לזיכוי לגבי ביטול קירות. כיוון שכך אני מבקש לבדוק אם המחירון שקיבלת הוא חלק ממסמכי החוזה בינך לבין המוכר. אם כן אזי המחירון מחייב את המוכר. גם אם המחירון אינו חלק ממסמכי החוזה, אבל נשלח לך בצורה רשמית על ידי המוכר גם אז המחירון מחייב את המוכר . נהלי החברה (המוכר) מן הסתם אינם חלק מהחוזה והם מחייבים את החברה בלבד ולא אותך. לכן תשובת הנציג אינה נכונה.
הוסף תגובה
02/07/2017 17:12:00
שלום אני גר בדירת גן חדשה ומתחתי יש את החניון. בכל פעם שיורדים לחניון ויוצאים מהבניין לשטח החניה אני שומע את הרעש של טריקת דלת האש. הדלתות סגרות בקצב נכון ואם נכוון יותר הם לא יסגרו עד הסוף ואת זה אני לא רוצה. האם זה תקין ?
הוסף תגובה
אקוסטיקה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:30:00
אין זה תקין שאתה שומע באופן קבוע את טריקת דלת האש. אינני יודע לתת לך את הפתרון הנכון לבעייה, אבל שיתוף פעולה של הקבלן המבצע ויצרן הדלתות עשוי למצוא פתרון לבעייה.
הוסף תגובה
02/07/2017 16:56:00
שלום 1. הקבלן צריך לבצע תיקון בשירותי הורים ולדם כך הוא צריך להסיר קרמיקה בחלק מסויים. הוא טוען כי הוא רכש קרמיקה אבל היא לא מאותה בדרה בגיוק כי עבר הרבה זמן. האם זה תקין ? 2. עוד לפני המסירה הקבלן הסיר 2 קרמיקות של דקור במקלחת מאחר והניחו דקור לבן במקום באז´ . הקרמיקה החדשה שהונחה שונה בגוון כי גם היא לא מאותה סדרת דקור ואין לנו אריחים ספייר מהסדרה המקורית. האם הוא מחוייב להחליף את כל החיפוי במקלחת ?
הוסף תגובה
אריחים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/07/2017 09:26:00
תקן 1555 מחייב כי הדייר יקבל רזרבה של אריחים בכמות סבירה שתאפשר ביצוע תיקונים שונים מתחייבים, אבל הריצוף יהיה מאותה סידרת אריחים. אינני יודע אם דירה נמסרה לכם ומתי ולא אם קיבלתם אריחים רזרביים לשימוש עתידי. החוק אינו אומר דבר לגבי חובת המוכר להחליף את כל האריחים. הנושא נתון להחלטת הצדדים ולהסכמתם. כמובן אם לא מגיעים להסכם הדרך פתוחה לבית המשפט.
הוסף תגובה
16/06/2017 09:43:00
שלום אני גרה בדירת גן ואני שומעת רעש של מים בשירותי הורים בכל פעם שדיירים מעלי מדיחים את המים. האם הבעיה היא בצינור שהקבלן שם ? האם לדרוש החלפת צנרת או ביצוע פעולה אקוסטית על הצינור ? תודה
הוסף תגובה
אקוסטיקה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
18/06/2017 10:33:00
תקן ישראלי מספר 1004 חלק 3 אוסר שהרעש ממיתקן ההדחה בשירותים יעלה על 35 דציבל. הבעיה היא בבידוד אקוסטי של הצינור וגם בטיפול אקוסטי של הרכיבים הסוגרים על הצינור. במילים אחרות צריך לבצע גם טיפול בצינור וגם טיפול אקוסטי בחלקי המבנה.
הוסף תגובה
09/07/2017 07:18:00
שלום, הקבלן פירק את הקרמיקה שמסביב לצינור והניח חומר מבודד אקוסטיקה , צמר וצימנד . לאחר מכן החזיר את הקרמיקה. עדיין שומעים את רעש המים יורדים ברגע שהשכנים מדיחים מים. איפה עוד יכולה להיות הבעיה ? עדיף להחליף סוג צינור ? איזה סוג צנרת התקן מחייב ?
הוסף תגובה
אקוסטיקה צינור שופכין אינג´ נתן חילו
09/07/2017 09:09:00
לא ניתן לתת דיאגנוזה מפורטת בשלט רחוק. הבעייה עם האקוסטיקה שהתיקון קשה ומסובך. מספיק שנשאר חריץ קטן לא מטופל כדי לקלקל את כלהתיקון. למידע . תקן 1004 חלק 4 דן בבעייה של רעשים מצנרת תברואה. יש בתקן מספר מרשמים לטיפול בליקוי. הבעיה היא כי את התקן צריך לקרוא מומחה ואת התיקון צריך לבצע מומחה. בכל מקרה תנסי להיעזר בתקן. את התקן ניתן לרכוש במכון התקנים בתא המכון ניתן לרכוש אותו ואז תקבלי את התקן ישר למייל שלך. אני לא חושב שזו העצה הטובה ביותר . אבל זו העצה היחידה שאני מסוגל לתת
15/06/2017 06:16:00
שלום, אני גרה בדירת גן כאשר משאבת המים של הבניין נמצאת מתחת לדירה. בכל פעם שהמשאבה מתחילה לעבוד מכל סיבה שהיא יש רעש חזק אצלי בדירה. הקבלן טוען שזה תקין אבל ציין בפני שיש התקן שניתן לשים כדי לנטרל את הרעש. כאשר בקשתי ממנו להתקין הוא טען שאין אישור כיבוי אש להתקן הזה. לדעתי הוא התחרט ששיתף אותי בידיעה שיש התקן זול ופשוט שיכול לפתור את הבעיה. 1 . האם זה תקין שאני שומעת את רעש משאבת המים שעובדת אצלי בדירה? 2. האם זה עומד בתקנים ? 3. מול מי אפשר לבדוק בכיבוי אש האם זה נכון שאין אישור להתקן ?
הוסף תגובה
משאבת מים לכיבוי אש אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
15/06/2017 13:44:00
משאבת מים למתזים (ספריקלרים) אמורה להתחיל לפעול רק כשיש אירוע של כיבוי אש בו מועלים המתזים. מצב זה נדיר מאד . הרעש שנשמע באותו זמן הנו סביר יחסית לתכיפות של התרחשותו. המשאבה פועלת באקראי כאשר אחד הדיירים מנסה להשתמש במים של ברזי כיבוי אש הקיימים בכל קומה ,לצורך זה או אחר. במקרה זה המשאבה הגדולה נכנסת לפעולה ומשמיעה את הרעשים החזקים. ניתן לחבר למיתקן התקן שנקרא "משאבת זורקי" שהיא משאבה קטנה מאד והיא פועלת כל פעם שמפעילים ברז קטן במערכת. משואבה ניתנת להתקנה במערכות קיימות.למיטב ידיעתי כיבוי אש אינו מתנגד להתקנתה. הוא למחייב אותה כי היא אינה התקן לכיבוי אש.
הוסף תגובה
16/06/2017 09:39:00
האם אתה יודע לאיזו מחלקה אני יכולה לפנות בכיבוי אש כדי לבדוק מולם את הנושא ? תודה
הוסף תגובה
המשך משאבת מים אינג´ נתן חילו
18/06/2017 10:36:00
הבדיקה מול מפקח כבאות ראשי שמרדיו בראשון לציון. כיוון שהנושא מאד טכני יהיה לך קשה ומסובך להציגו נכון ויהיה קשה למפקח לתת לך תשובה עניינית. אינני בטוח כי ניתן לקבל תשובה אצל רשות הכיבוי המקומית
12/07/2017 20:48:00
האם משאבת גוקי נותנת מענה להקטנת הרעש כאשר מדובר על מערכת כיבוי הידרנטים ? במידה ולא , האם יש פתרון נוסף כדי שאני לא אשמע את רעש המשאבה כאשר פותחים את גלגלון המים שלא לצורך ?
הוסף תגובה
משאבת מים מניעת רעש אינג´ נתן חילו
13/07/2017 10:07:00
1- העש שאת שומעת נוצר כי עם פתיחת הצינור בגלגלון מופעל המשאבה הראשית שהיא משאבה מרעיש מאד. המשאבה מתוכננת להמשיל ולפעול עשר דקות לאחר כיבויה והפסקת פעולתה. זה מה שמטריד. הפתרון של משאבת גוקי ניתן לי על ידי אינסטלטור, הוא בגעה כי יש פתרון נוסף המונע הפעלת המשאבה הראשית עם כל פתיחה של גלגלון. אינני מסוגל לתאר לך בדיוק מה הפיתרון אבל הוא פתרון פשוט שאינסטלטור יכול לבצע ולהבין.
01/09/2017 05:59:00
שלום אני ממש מתקשה מול הקבלן שלא מוכן להתקין את משאבת הגוקי. יש לא מעט מקרים שהמשאבה פשוט מתחילה לעבוד אפילו באמצע הלילה והוא טוען שהיא תקינה. עד שלא מאפסים אותה היא לא מפסיקה לעבוד. האם יש עוד פתרון חוץ מהתקנת משאבת גוקי ? אני ממש מיואשת מהמצב וכל המשפחה סובלת מזה.
הוסף תגובה
משאבת מים המשך. אינג´ נתן חילו
17/09/2017 15:54:00
לצערי זה הפתרון היחיד המוצע על ידי מהנדסי אינסטלציה. אני יכול לקבוע בצורה מוחלטת כי את צריכה לקבל דירה עם משאבה שלא תעבוד בפול וולום כל פעם שבא לה לעבוד. את צריכה לישון בלילה מבלי לחשוש שהמשאבה תעיר אותך מידי פעם. יתכן כי המשאבה תקינה, לדברי המוכר, אבל זה לא עוזר לך . אם משאבה תקינה מחליטה לשאוב בכל שעה שהיא, אזי היא מתפקדת בצורה לקוייה. אישור של מכון התקנים או מהנדס אינסטלציה על תקינות המשאבה לא מעלה ולא מוריד. המשאבה גורמת לך לבעיות שהמוכר אחראי לפתור אותם
14/06/2017 17:16:00
שלום רב, אני סטודנט לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים. אני מתכוון להמשיך ללימודי שמאות מקרקעין/ניהול פרוייקטים בבנייה. בימים אלה מסיים את השנה הראשונה. אני מעוניין להתחיל לעבוד בתחום בתפקיד בו אוכל ללמוד ולהשתפשף גם בפן המעשי. שאלתי היא - באילו תפקידים אוכל להתברג בחברות בנייה והאם יש קורס כלשהוא שאם אלמדו זה יקנה לי יתרון לאור העובדה שאיני בא לקראת הענף בדרך הנפוצה יותר של עבודה בשטח/ניהול עבודה/לימודי הנדסאי וכד´. אודה להתייחסותך, המשך יום טוב.
הוסף תגובה
06/06/2017 11:35:00
שלום, קונסטרוקטור שמלווה אותי בפרויקט בנייה לא הגיע ליציקה של חלק מהרפסודות בפרויקט. הוא אינו מוכן לקחת אחריות על הבתים ברפסודות אלו והאמת שאני מבין אותו. לצערי הוא לא נתן לי פתרון לעניין ולאחר שהסכמתי שיסיר אחריות הוא מבקש להחליף את החתימות שלו כמתכנן על הרמושקה מה שיתקע לי את הפרויקט. הבאתי הנדסאי אחר שמוכן לקחת אחריות אך הקונסטרוקטור לא מסתפק במכתב חתום על ידי ועל ידו אלא הסרת החתימות מול הועדה מה שיוביל לתקיעת הפרויקט ומכתב שלו שהוא כן יהיה אחראי ליתר המבנים בהם הוא נכח. האם אחריותו כמתכנן יכולה להיות מופרדת לפיקוח העליון? האם יש פיתרון אחר מוצע? תודה רבה
הוסף תגובה
אחריות קונסטרוטור אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
11/06/2017 08:44:00
אני מתקשה לענות על השאלה מחוסר נתונים. להלן הנתונים החסרים. 1 - אני לא יודע מה פירוש קונסטרוקטור מלווה. החוק תכנון ובנייה יש איזכור של שני מהנדסים: א - מהנדס מתכנן השלד. ב - מהנדס האחראי לביצוע השלד. שני מהנדסים אלה אמורים לחתום על הקשה להיתר בנייה (גרמושקה). חתימתם מחייבת אותם עד סוף הפרוייקט. הם יכולים להתפטר או להיות מפוטרים. אבל לא סתם לקום ולהתפטר אלא לעשות זאת לפי האמור בתקנות. אז אני מבקש לדעת מה מעמדו של מהנדס קונסטרוקטור זה שאתה מדבר עליו. המונח "לא הגיע ליציקה " גם הוא לא ברור. האם הוזמן ולא הגיע או לא הוזמן בכלל ליציקה. בכל מקרה יש דרכים לבדוק את טיב הרפסודה שנוצקה, גם לאחר היציקה. בדיקה זו היא נוספת לבדיקות האחרות ועלה כסף. אם תתן ליתשובות לשאלות אוכל להמליץ לך מה לעשות בנדון.
הוסף תגובה
04/06/2017 15:43:00
אני מתגורר בבית בן 15 שנה לפני כ 5 שנים החלו בעיות של סתימות בקו הביוב התת קרקעי שעובר בגינה שלי . בכל פעם שהיה סתימה הזמנו ביובית שנקתה את הקו לאורך ציר הזמן המופע של הסתימות התקצר . בבדיקה שנערכה על ידי ציום הקו נקבע כי מקטע באורך כ 4 מטרים שקע בחלק התחתון והמוצקים שוקעים במיקום השקיעה וגורמים לסתימה. מהי האחריות של הקבלן ?
הוסף תגובה
שקיעת צינור ביוב אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
11/06/2017 08:24:00
אחריות הקבלן נקבעת לפי חוק מכר דירות והיא מוגבלת בזמן. אתה מתאר מצב שבו הצינור עבד שנים עד שהתקלקל. חובת התיקון במרה זה חלה על המחזיק בנכס ולא על המוכר.
הוסף תגובה
01/06/2017 15:19:00
שלום רכשתי דירה מקבלן וביקשתי במסגרת שינויי הדיירים להזיז את מיצבור המים הצידה שיהיה צמוד לקיר ולא באמצע הקיר. השינויי אושר לי ושילמתי תמורתו 1800 ש"ח. כשהגעתי לדירה לראות את התקדמות הבניה ואם השינויים בוצעו אני רואה שהמצבור מים לא הוזז כלל. מנהל הפרוייקט אומר שאי אפשר להזיז למרות שאינסטלטור של החברה בדק ואישור. מה באפשרותי לעשות? הכסף נגבה והעבודה לא בוצעה אמורה לקבל את הדירה בעוד שנה
הוסף תגובה
הזזת מצבור מים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 17:15:00
הקבלן שאצלו הזמנת את העבודה בשינויי דיירים הפר את החוזה איתך. הנושא הוא משפטי . בית משפט יכול לפסוק בצורה מחייבת. לידיעתך מצבור מים אינו בעיה של האינסטלטור בלבד. לעיתים ההזזה מחייבת אישור מהנדס הבנין ולפעמים גם האדריכל. בכל מקרה הקבלן אחראי לתיאומים הללו ולהשגת אישורים. אחרת הוא הפר את התחייבות בכתב איתך.
הוסף תגובה
09/06/2017 19:03:00
תודה על התשובה המנהל בפרוייקט עוען שהזיז כמה שיכל את המצבור מים בערך 10 ס"מ. למרות שלא על זה שילמתי וההזזה לא נראת כלל, לא משמעותית. האם עדיין קיימת עילה לתביעה. כי את הכסף ששילמתי אני כנראה לא הראה
הוסף תגובה
מצבור מים שלא הוזז אינג´ נתן חילו
11/06/2017 08:20:00
אם יש סיכום בכתב בינך לבין המוכר על הזזת מצבור מים שלא הוזז, זכותך לתבוע את כל מה ששילמת. כי התוצאה הסופית אינה מתאימה להזמנה.
29/05/2017 14:30:00
האם החוק מחייב קבלן שלד שבנה את השלד של הבית של בתי, לחתום על הטופס הר"מ, שאמור להגיע לוועדה לבנין ערים כאחד מהטפסים הדרושים לקבלת טופס 4?תודה.
הוסף תגובה
אחראי לביצוע השלד אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 17:08:00
חוק התכנון והבנייה מחייב כי בעל ההיתר יעסיק קבלן רשום וידאג כי בבקשה להיתר (גרמושקה ) יחתום גם הקבלן הרשום וגם האחראי לביצוע השלד . שאתו ממנה הקבלן. הרשות המקומית אסר לה להוציא היתר בנייה ולתת אישור להתחלת העבודה אלא אם החתימות הנ"ל קיימות בגרמושקה.. לקבלן בעצמו אין לו סמכות לחתום כאחראי לביצע השלד אלא אם הוא מהנדס או הנדסאי. הדרך הטובה לוודא זאת היא לבדוק את הגרמושקה ולוודא קיום החתימות. לדעתי הרשות המקומית התרשלה בכך שהוציאה היתר ללא החתימות הנ"ל. הרשות צריכה לקחת אחריות על רשלנותה ולמצא יחד איתך פתרון לבעייה. בכל מקרה כל פיתרון כרוך בהוצאות נוספות
הוסף תגובה
20/05/2017 12:30:00
בעת מסירת הדירה לפני מספר חודשים ביקשנו להדגיש כ החלונות גבוהים ופוגעים במראה האסתטי, ובאפשרות לצפות מהן החוצה, ובודאי שאין אפשרות להשתמש במיסתור כביסה . קיבלנו תשובה מהקבלן כי לא ניתן לתקן . להמלצתך , אודה
הוסף תגובה
חלונות גבוהים ב 27 ס"מ אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 16:54:00
ראשית תדאג כי כל הפניות שלך למוכר יהיו מתועדות. במילים הפניות שלך חייבות להיות בכתב, עם העתק שמור אצלך. לגופו של עניין אתה צריך לבדוק במסמכי החוזה עם המוכר אם היתה התחייבות שלו במסמכי החוזה להתקין חלונות בגובה שאתה מבקש . רק אז תוכל לדרוש מהמוכר להתקן חלונות אחרים. אתה יכול למצוא את מידות המלון בתכנית הדירה שקיבלת בעת חתימת החוזה
הוסף תגובה
19/05/2017 18:58:00
אשמח לקבל קישור לתקנים עבור התקנת מעקות בטיחות למוסדות ושטחי ציבור. תודה מראש http://www.aduram.co.il/ aviramadar@gmail.com
הוסף תגובה
קישור לתקן מעקות אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
03/06/2017 16:44:00
אינני יכול לתת לך קישור לתקן מעקות. מכון התקנים . מכון התקנים מוכר את התקנים ואינו מאפשר להוריד אותם מהאינטרנט בצורה חופשית. בכל מקרה אתה צריך לצפות או לרכוש תקן מעקים ממכון התקנים. אם אתה נכנס לאתר מכון התקנים בלשונית תקינה תוכל לקרוא תמצית של התקן שהוא תקן ארוך ומסורבל אתה יכול לחפש את תקן מעקות גם באתר האינטרנט של המועצה לבנייה ירוקה.
הוסף תגובה
27/04/2017 11:56:00
שלום נתן, אבקש לברר את גבולות האחריות בין קבלן לדייר בנושא תקשורת לעידן פלוס בבניין חדש. להבנתי: עפ"י תקנות תכנון ובניה התקנת מתקני תקשורת קובץ תקנות מס´ 6898 הקבלן מחוייב להתקין - אנטנה מרכזית לעידן פלוס - מובלים לארונות התקשורת הקומתיים - מובלים מארון תקשורת קומתי לארון תקשורת דירתי האם הקבלן מחוייב להתקין: - מפצל קומתי לעידן פלוס (וכן מפצל להוט ומפצל לאנטנת יס) ? - הנחת כבילה במובלים מהאנטנה אל המפצל הקומתי ? (אם כן - כמה כבלים? ייתכן למשל שדייר יהיה מעוניין באינטרנט מהוט וטלויזיה מעידן פלוס כך שיזדקק לשני כבלים שונים) - הנחת כבילה מהמפצל הקומתי אל תוך הדירות ? הקבלן טוען שאין לו מחוייבות למפצל ולכבילה. לצורך כך, האם תוכל לצרף את התקנות הרלוונטיות עצמן (או לפחות להפנות אליהן)? בתודה מראש, ניצן
הוסף תגובה
30/04/2017 09:35:00
ככלל המוכר חייב לספק לדייר את מה שכתוב בתקנות תכנון ובנייה בנושא התקנת מיתקני תקשורת. שלחתי למייל שלך את פרק התקנות העוסק בכך. אני מקווה שתוכל למצוא שם את התשובה. אני חוזר ואומר המוכר מחוייב לספק לך מה שכתוב בתקנות.
הוסף תגובה
26/04/2017 12:01:00
שלום רב, כחלק מועד המתחם המשותף התברר לנו כי החניון התת קרקעי בחלקו צבוע ובחלקו האחר לא - האם זה תקני? האם יש תקן בנושא זה בנוסף התחייב לצבוע את כל החניון בחומר מלבין כלשהוא על פי חוזה ,אך לא כך הדבר
הוסף תגובה
צבע חניון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/04/2017 09:14:00
על פי חוק מכר דירות המוכר חייב לספק את מה שהתחייב עליו במסמכי החוזה. לרבות צבע. לגופו של עניין אין תקן לגמר רצפת החניון. הנושא הוא תכנוני . גמר הרצפה אמור לאפשר לה לתפקד כרצפת חניון . דהיינו שאינה מחליקה ואינה סופגת שמנים מהרכבים ותהיה אפשרו לנקותה. עניין שני גוונים ברצפה הוא כנראה נושא אסתטי - דבר חשוב כשלעצמו.. לדעתי זכותך לקבל גמר רצפת החניון על פי התחייבות המוכר - גוון אחד .
הוסף תגובה
30/04/2017 10:20:00
הכוונה הייתהלצבע קירות החניון התת קרקעי. בחוזה רשום שיש לצבוע אותו בחומר מלבין לעומת זאת השאירו אותו חצי צבוע בצבע אפור וחצי שני בטון ללא צבע,
הוסף תגובה
קירות חניון צבע אינג´ נתן חילו
03/05/2017 11:10:00
על פי חוק מכר דירות המוכר חייב לספק את מה שהתחייב עליו במסמכי החוזה. לרבות צבע קירות. אי עמידה בכך מהווה אי התאמה שהמוכר חייב לתקנה
18/04/2017 21:19:00
שלום רב, לאחר חיפושים נרחבים איתרתי את הל"ת והעדכון האחרון בשנת 2007. לפי חברת האינסטלציה מצרפלס SP, בוצע עדכון נוסף בין השנים 2008-2011 הכולל בין השאר עדכון בטבלה המפרטת קוטר צינור הזנת מים נדרש ביחס לכמות הנקודות הניזונות. אשמח לקבל הפניה לעדכון זה לרבות המסמך המלא. תודה, אוהד
הוסף תגובה
הל"ת עידכון אחרון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/04/2017 10:09:00
העידכון האחרון להל"ת הוא אכן משנת 2007. לאחר עידכון זה הוכן קוד תברואה על ידי משרד השיכון בשנת 2011-2014 . קוד זה אמור להיות חלק מקוד ב=הבנייה המחליף את התוספת השנייה בתקנות היתר בנייה תנאיו ואגרות. על אף שהקוד אושר במועצה הארצית ב 2014 הוא לא נחתם על ידי השר , הוא נמצא יחד עם פרקים אחרים בקוד הבנייה לעיון של משרד המשפטים ולהערותיו. אינני יכול להעביר לך אתקוד התברואה כי הוא לא אושר מבחינת החוק. אם במצרפלס יש מידע אחר הם צריכים לספק לך את מקור המידע.. כידוע תקן 1205 חלקים 1 ו 2 דנים בנושא יתכן כי יש בהם טבלאות הסותרות אתהלת הקיים (אני לא מאמין , מכון התקנים מוודא שלא יהיו סתירות בין התקן לביןהחוק הדנים בנושאים קרובים או דומים.) רמו כן משתדל מכון התקנים שלא יהו כפילויות בין התקנים לבין החוק.
הוסף תגובה
04/04/2017 15:17:00
רכשתי דירה מחברת אשדר שנמסרה ביוני 2015. ביוני 2016 נוצרו סדקים בקירות. החברה מסרבת לתקן את הסדקים בטענה שמדוברב״כוח עליון״, לאחר שהיו כמה ימים של לחות נמוכה בחודש יוני 2016 והסדקים קרו בדירות רבות בפרויקט. מדובר בטענה הזוייה, שכן סדקים תמיד נובעים ״מכוח עליון״, , מז״א, תנודות קרקע, תיישות המרכיבים, חומרים ירודים ,וכ׳. ההיפך הוא הנכון, אילו הסדקים נבעו ממחדל של בעל הדירה ולא מכוח עליון, היה מקום לטענה שאין זו אחריותם. סדקים ש״נוצרו מעצמם״ הם באחריות הקבלן בתקופת הבדק.
הוסף תגובה
סירוב לתקן סדקים. אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 09:10:00
הטענה של המוכר אינה "כוח עליון" אלא תופעה חריגה שאין יכולת למוכר לצפות אותה מראש.. פירוש זה תופש רק אם יש בהסכם המכר סעיף המאפשר למוכר להעלות טענה זו. לכן יש לבדוק בחוזה. לקיום סעיף כזה. כדי להעמיד דברים על דיוקם בחודש יוני 16 היו מספר ימים של יובש כמעט מוחלט באוויר כך שאחוז הלחות באוויר היה בסביבות אפס, כאשר שיעור הלוחות באוויר בימי שרב בהם הלחות נמוכה מאד מגיעה באזור החוף לכדי 15 אחוז. רצוי לבדוק טענה זו מול עורך דין שלכם שיבדוק וימליץ לכם איך להתנהל
הוסף תגובה
03/04/2017 21:08:00
לפני כחצי שנה נכנסנו לדירה חדשה.חתמנו על אישור מסירה,ולאחר שעברנו גילינו ליקויים בריצוף הבית,ורצפות מתנדנדות,הללו הוחלפו אך שוב הגוונים שונים וקו הרובה לא ישר,הקבלן מצידו מוכן להחליף את הריצוף רק בסלון ובמיזדרון ולא את שאר החדרים!כך ששוב יהיה שוני ואי אחידות בגווני הריצוף !מה ניתן לעשות בענין?אנחנו שוקלים לפנות לערכאות משפטיות.תודה
הוסף תגובה
ליקוי בריצוף הדירה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 08:56:00
מראה אסתטי של הריצוף, לרבות מה יהיה לאחר החלפת הריצוף הוא נושא בעייתי. הפנייה לערכאות היא הדרך היחידה שבה ניתן לפתור בעיות אלה (בנוסף להידברות עם המוכר ולהגיע איתו להסדר - דבר שהוא רצוי בכל מקרה) אם תחליטי לפנות לערכאות צריל הצטייד עם החוות דעת מקצועית שתתמוך בטיעונים שלך.
הוסף תגובה
02/04/2017 07:42:00
שלום רב, הקבלן עידכן את הדיירים כי נתקבל טופס 4 וכדי להשלים את תהליך מסירת הדירה, על הדיירים להחזיר את ערבויות המכר לחברה שם הם יוחזקו בנאמנות עד לרישום הערת אזהרה על שם הדיירים (ללא תאריך יעד). האם ההליך תקין? תודה
הוסף תגובה
החזרת ערבויות חוק מכר אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
05/04/2017 08:48:00
הדרך שמציע המוכר איה לא חוקית וגם אינה לגמרי חוקית. בתנאים מסויימים החוק מאפשר אותה. צריך לבדוק טוב את המצב הספציפי. להלן ציטוט מדברי המומחה של התאחדות לנושא : "מדובר בשאלה משפטית שמצריכה בחינה מעמיקה של כתב הנאמנות ושל חוזה המכר שבוצע בין הרוכש למוכר, כל זאת אל מול הסעיפים הרלוונטיים חוק המכר (דירות)(הבטחת השקעות של רוכשי דירות), התשל"ה- 1974, ולכן בעניין זה אין לנו יכולת לסייע לו אולם אנו ממליצים לו להתייעץ עם עורך דינו בסוגיה זו."
הוסף תגובה
29/03/2017 19:47:00
שלום רב, דייר בפרויקט בבניה מבקש ממני לבצע מדרגה מתחת לחלון כביסה, כך שגובה החלון המתקבל ממדרך פחות מ-105. על אף סירובי בנימוק שאנו לא נבנה דבר בניגוד לתקנות, הוא מתעקש ומציע לחתום לי על כל נוסח "ויתור" שאבקש, בו יאשר הסכמתו ל"ליקוי" ואי תביעות עתידיות. למרות זאת אני חושש. האם אני יכול להסכים? האם מסמך כזה באמת יפטור אותנו במקרה של פגיעה חלילה או תביעה מרוכשים יד שניה לדוגמה? אשמח להתייחסות גם באופן כללי בעניין תקנות אחרות - לאו דווקא בתחום הבטיחות, למשל במקרה שהתבקשתי בעבר ע"י דיירים לבצע חיפוי ללא פוגות (וסירבתי). האם אפשר להיענות לבקשות כאלו בכפוף להחתמתם? שאלותיי מתייחסות לבניה חדשה (יזם-דייר). תודה מראש.
הוסף תגובה
30/03/2017 13:17:00
תקן 1418 - מעקים מצוטט בתקנות תכנות ובנייה כך שהאמור בתקן הוא למעש חוק. כידוע הסכם שסותר את החוק בטל מאליו ואינו מחייב. ראיתי מקרים בעבר בהם הדייר נתן הוראה בכתב לבצע עבודה בניגוד לחוק, והגיש תביעה נגד הקבלן לאחר שקיבל את הדירה בטענה שהדירה אינה עומדת בדרישות החוק. אנחחנו לא מפירים את החורק ולא עוקפים אותו. הוא יכול לבצע מדרגה רק כאשר יקבל את החזקה בדירה כאשר הוא מוגדר בבעל הנכס. אז האחריות תיפול רק עליו.
הוסף תגובה
27/03/2017 15:45:00
שלום ! אשמח לעצה איך אפשר ליצור קשר ולהציע את שירותים כ out sourcing של מכירת נכסים של הקבלן או היזם .
הוסף תגובה
קשר עם קבלנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/03/2017 13:19:00
הפורום אינו מטפל בנושא
הוסף תגובה
27/03/2017 13:24:00
הקבלן הודיע שיש חודש(עם חג פסח באותו חודש) כדי לסיים את בחירת כל הריצוף, קרמיקה, סנטריה ומטבח. האם זה זמן הגיוני? בחוזה לא כתוב תקופת זמן מסוימת שהקבלן חייב לתת לעניין.
הוסף תגובה
30/03/2017 12:12:00
בחירצ קרמיקה, כלים סניטריים וכדומה הנו שירות שהקבלן נןתן למי שרכש דירה. זו אינה חובה בחוק. אינני מוצא סיבה הגיונית שתסביר למ צריך תקופה ר=ארוכה יותר מחודש. הנושא מסתכם בביקור אצל הספק פעם אחת ובחירת המוצר. לדעתי אם תפנה לקבלן ותבקש להאריך את הזמן תיענה בחיוב. בכל מקרה הקבלן חייב להזמין חומרים ומוצרים מראש כדי לא לעכב את העבודה באתר. להערכתי כל הספקים עובדים בחול המועד ואין הפסד של שבועות אלא של מספר ימים בלבד.
הוסף תגובה
22/03/2017 18:51:00
אני עומד לבנות בית שאלתי האים מפעל בטון שאני עומד לחתום איתו חוזה חייב להיות רשום באגוד הקבלנים וכיצד אוכל לברר זאת
הוסף תגובה
מפעל בטון אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
30/03/2017 12:06:00
א- מפעל בטון אינו חייב להיות רשום בספר הקבלנים. אפקת בטון אינה בנייה הנדסית. חוק רישום קבלנים מחיבב את הקבלנים שמבצעים עבודות בנייה הנדסית. ואוסר על מי שאינו רשום בספר הקבלנים לבצע עבודת בנייה הנדסית. כל עבודת בנייה נחשבת לבנייה הנדסית
הוסף תגובה
20/03/2017 06:42:00
שלום, עקב ויכוח עם חבר רציתי לשאול: האם כבר לא קיים המושג ״מרפסת פנימית/סגורה״? והאם כבר לא בונים מרפסות כאלה? תודה
הוסף תגובה
מרפסת פנמית סגורה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
20/03/2017 12:01:00
מרפסת פנימית סגורה היא מרפסת עם שלשה צדדים סגורים וצד אחד פתוח לאוויר החוץ. המושג קיים. בונים פחות מרפסות פנימיות בלל תקנות חישוב שטחים. שטח מרפסת פנימית הוא בעיקרון שטח עיקרי בעוד מרפסת בולטת החוצה עם שלשה צדדים פתוחים לאוויר היא השטח שלה אינו נכלל בשטח העיקרי המותר לבנייה. דרך אגב כל מרפסות השירות ליד השירותים הם מרפסות פנימיות והם נמצאים כמעט בכל בניין
הוסף תגובה
19/03/2017 23:15:00
האם בניית מעלית בבניין קיים דרוש פיקוח צמוד של קונסטרוקטר או מהנדס בניין . ומה קורה אם הדבר אינו מתבצע . כיצד החוק מטפל בנושא .
הוסף תגובה
20/03/2017 11:52:00
הקמת מעלית בבניין קיים מחייבת קבלת היתר בנייה. המעלית משפעה על הקונסטרוקציה של המבנה ועל כן חייבת בהיתר בנייה. כאשר יש היתר בנייה, הרשות דורשת דרישות רבות הכוללות תכנון ופיקוח של מהנדס. אם הבנייה נעשה ללא היתר יש להודיע לרשות המקומית שתפקידה לאכוף את חוק התכנון והבנייה בתחומה.
הוסף תגובה
16/03/2017 21:35:00
קנינו דירה מקבלן, הקבלן לא נותן ארונות מטבח בכלל. רק 2 כיורים מסוג הכי פשוט שקיים, שמתקינים מתחת לשיש, ואריחים. הוא אומר שאף קבלן לא נותן כיום מטבח.... האם זה חוקי?.
הוסף תגובה
19/03/2017 09:39:00
עליך לבדוק מה כתוב במפרט לפי חוק המכר שקיבלת וחתמת עליו בעת חתימת ההסכם מול המוכר. במפרט יש סעיף מיוחד הדן בארונות מטבח. המוכר יכול למכור דירה ללא ארון מטבח ובלבד שהדבר יצויין במפרטי. אנא בדוק מה המפרט שחתמת עליו אומר בנושא זה. אות דבר לגבי כיורים ולגבי כל הכלים הסניטריים- מה שקובע זה המפרט החתום עלידי שני הצדדים. המפרט אינו עניין לאופנה. לא חשוב מה קבלנים אחרים עושים חשוב מה המוכר והקונה סכימו עליו במפרט
הוסף תגובה
16/03/2017 21:28:00
קנינו דירה מקבלן, וכעת מחפים את הבנין. הצבע של האריחים מאד כהה, דיברנו עם הקבלן והוא הודה שהאריחים יותר כהים ממה שהוזמן, ושהצבע "יתבהר" אח"כ. דבר שהוא כמובן לא נכון. רציתי לדעת אם זה חוקי, שהקבלן רשאי לחפות בצבע לא מקובל.
הוסף תגובה
19/03/2017 09:27:00
במפרט לפי חוק מכר דירות אין שום איזכור לגוון שלך החיפוי. לדעתי גם לא בשום מקום במסמכי החוזה. מישיש לו זכות לשנות את החיפוי של מחלק מהדס העיר כי החיפוי מהווה חלק מחזות העיר. אינני רואה מה אתה יכול לעשות מול המוכר בהסתמך על חוק מכר דירות
הוסף תגובה
14/03/2017 23:47:00
שלום רב, קנינו דירה חדשה מקבלן בתוכנית המכר הן לפני ההיתר והן אחרי ההיתר הוצגו 2 בורות ביוב בגינה (מדובר בגינה בשטח מרוכז של כ 60 מטר) בפועל קיבלנו עוד 2 בורות. כלומר 4 בורות. אנחנו לפני מסירה. הקבלן בדק וטען שמדובר בטעות אנוש והציע שנמנה מהנדס מומחה מוסכם, הם יישאו בעלות כדי לקבוע ירידת ערך. השאלות: 1. מה סדר גודל של ירידת ערך בשל טעות זו? 2. מה המשמעות מבחינה פרקטית של הבורות בגינה? מה עלי לקחת בחשבון מבחינת עלויות/ בעיות/ מגבלות צפיות בעתיד? נזקים? ריחות? מגבלות שתילת צמחיה וכו? 3. איזה תחום התמחות הכי רלבנטי לאיתור מהנדס מומחה לסוגיה זו? תודה רבה מיכל
הוסף תגובה
שוחות בורות ביוב בגינה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:50:00
חוק מכר דירות קובע כי שינוי בדירה לעומת התכנית שצופה להסכם המכר מהווה אי התאמה. החוק קובע כי אי התאמה יש לתקן. זה לא מובן מאליו כי לא ניתן לתקן מחדל או טעות אנושית. את צריכה להיות משוכנעת כי הקביעה של המוכר "ליקוי שאינו ניתן תיקון" היא אמנם נכונה. אם לא יש לדרוש ממנו תיקון הליקוי. מי שאמור להעריך ירידת ערך הדירה בגלל טעות אנוש זו הוא שמאי. ירידת הערך אינה זהה לעול תיקון הליקוי ואינה משתמשת באותם פרמטרים לקביעת ירידת הערך. אינני יכול לקובע מה סדר גודל של ירידת הערך בשביל זה יש שמאי שישתמש בפרמטרים שהזכרת ועוד פרמטרים נוספים מתחום נסיונו. הצעת המוכר להסכים על מומחה היא נכונה ובלבד שהמומחה לא נקבע על ידי המוכר. מומחה מוסכם חוסך הליך ארוך של התדיינות בבית המשפט.
הוסף תגובה
19/03/2017 21:24:00
תודה רבה על המענה המפורט. טעות האנוש היא ככל הנראה לא בניית השוחות עצמן, אלא התוכניות שמסרו לנו. ולכן טענו שלא ניתן לתקן. כרגע אתרתי שמאי מקרקעין שהוא גם מהנדס ומקווה שיהיה מקובל עליהם. תודה רבה ושבוע טוב מיכל
הוסף תגובה
14/03/2017 23:03:00
שלום אני עושה עבודות איטום האם יש הגבלה על היקף עבודה למי שאינו קבלן רשום? לא מדובר על בניה חדשה
הוסף תגובה
רישום קבלנים אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:38:00
ענף איטום נחשב כענף משנה לענף ראשי בנייה. מותר לבצע עבודה בהיקף של כ 40 אלף ש"ח מבלי להיות קבלן רשום בענף איטום.
הוסף תגובה
09/03/2017 11:34:00
שלום רב האם קבלן יכול להתנער מתיקוני לקויות בניה בטענה שהדייר תיקן והוא אינו לוקח אחריות על התיקון? זאת בהסתמך על כך שהקבלן מאשים את הדייר ברשלנות תורמת למצב הבית עקב בעיות עובש קונדנסציה ורטיבות. כי לעניות דעתי אם אני אכן יבצע תיקונים בבית ואז יבוא מומחה מטעם בימ"ש ומה הוא יראה? מה תהיה חוות דעתו ? מיותר לציין שלדעתי זה כמו להעלים ראיות.
הוסף תגובה
ליקויי בניה אינג´ נתן חילו מנהל הפורום
19/03/2017 08:35:00
אני לא מבין מה בדיוק אתה שואל. דייר לא מתקן בעצמו ליקויי בנייה אלא דורש מהמוכר לתקן אותם - זה מה שחוק מכר דירות קובע. אם התיקון דחוף כי הדירה לא מתפקדת ולא ניתן לגור בה , צריך לדרוש מהמוכר לתקן בצורה דחופה עם ציון סיבת הדחיפות. אם המוכר מתנער אתה מודיע לו בכתב כי אם לא יתקן תוך תקופת זמן אזי אתה מתקן ומחייב את חשבונו. רק לאחר מכן אתה רשאי לתקן בעצמך, לאחר הודעת למוכר והתרעת על המצב בפניו. במקרה זה העדות של מי שביצע את התיקון בתוספת החשבונית מעידה כי היה ליקוי ותוקן. לא יהי צורך בזימון מומחה של בית משפט לקבוע אם היה ליקוי אם לאוו . מומחה בית המשפט יעיד על פי החשבונית של הקבלן שתיקן עבורך. אם לא עניתי לעניין , אני מבקש סליחה, אני הבנתי כך את שאלתך.
הוסף תגובה