מנכ"ל ההתאחדות: "לצערנו, שנים אחרי ההחלטה על תוכנית תמ"א 38, אנחנו עדיין מתמודדים עם בעיות רבות ועודף רגולציה"

מנכ

עו"ד אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אמר בכתבה על היתכנות תמ"א 38 בפריפריה: "הכתובת כתובה שנים ארוכות על הקירות הרעועים של כל מבני המגורים בפריפריה וחמורה שבעתיים בפריפריה הסמוכה או היושבת באותם אזורים בעלי רגישות סיסמוגרפית גבוהה ורגישה הטומנים בחובם חשש גבוה לפגיעה חלילה במקרה של רעידת אדמה. התחדשות עירונית נולדה מתוך רצון להגביר את הביטחון הלאומי, היא מבטיחה עמידה של בניינים ברעידת אדמה, מאפשרת הוספת ממ"דים ונותנת אפשרות יחידה מסוגה לחזק אוכלוסיות חלשות במתן דיור ראוי תוך חידוש המרקם העירוני והחברתי באותם אזורים.

לצערנו, שנים אחרי ההחלטה על התוכנית, אנחנו עדיין מתמודדים עם בעיות רבות ועודף רגולציה המונעים יישום מיטבי של תוכנית תמ"א 38. הממשלות הציגו מעט מידי פתרונות או צעדים משמעותיים לעידוד התחדשות עירונית בכלל, ושימרו את המצב בו יש אפס כדאיות כלכלית לבצע פרויקטים בתחום הזה בפריפריה. אני תוהה, מתי יבינו בכנסת ובממשלה ובשלטון המוניציפלי בפרט כי השקעה נבונה היום בנושא הזה, תהיה הרבה יותר כדאית כלכלית למשק בעתיד כאשר, לא עלינו, תידרש המדינה להוצאות עתק בעקבות רעידת אדמה שתחריב שכונות שלמות בפריפריה.

כיום מכינה הממשלה תיקון חדש לתמ"א 38 – תיקון 3א' וגם בו אין כלים שיהפכו את התמ"א לישימה בפריפריה.

לאחרונה השלים האגף להתחדשות עירונית במשרד השיכון מחקר, שעליו דיווחה ראשת האגף, הגב' עינת גנון בכנס מקצועי. המחקר, לדבריה, קובע שאין כל סיכוי לראות בטווח הארוך פעילות פינוי בינוי בפריפריה. במקביל, הוא מצא שרק השקעה ממשלתית תאפשר חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה באזורים שהכי זקוקים לזה – על השבר הסורי אפריקאי.

כבר לפני שנים, הניחה התאחדות בוני הארץ על שולחן הממשלה תוכנית שיכולה לאפשר חיזוק ושיפוץ מבנים בפריפריה. ההצעה כוללת שני כלים מרכזיים: הראשון הוא חיזוק ושיפוץ מבנים תמורת ניוד זכויות הבנייה הנוספות, שיינתנו על ידי המדינה לקבלן באזורי הביקוש, וכלי שני הוא חיזוק ושיפוץ מבנים תמורת הענקת נקודת זיכוי במס לחברה המבצעת. לגבי הכלי הראשון, סבורים בממשלה שראשי רשויות המקומיות באזורי הביקוש ימנעו את ניוד הזכויות או שהדבר מעורר קושי משפטי. על כך אנחנו אומרים לח"כים ולממשלה – חייבו אותם לעשות זאת.

הממשלה יודעת לטפל בצורך בפתרונות דיור לאוכלוסיות חלשות בדיור ציבורי גם במקומות שראש העיר מתנגד לזה. גם בתחום תמ"א 38 חובה על הממשלה לייצר מסלול לאספקת קרקע וניצול זכויות הבניה המועברות למרכז הארץ תמורת חיזוק המבנים בפריפריה - הכל לטובת אלה שלא יוכלו לחזק את המבנים בשום דרך אחרת.

גם לגבי המסלול השני שהצענו, שבו יינתנו לקבלנים שיחזקו מבנים בפריפריה נקודות זיכוי במס ברמת החברה. השיטה הזו, מוכרת בשם tax credit, מיושמת ומקובלת מאוד בעולם. למעשה בניו יורק, שהיא סמל להתנהלות נכונה של שוק הדיור, מיושמת השיטה בתחום הבניה ברת השגה והשימור כבר עשרות שנים ונוחלת הצלחה. אם הם יכולים – גם אנחנו יכולים".

לקריאת הכתבה המלאה במגזין הנדל"ן מבית ידיעות אחרונות (7.4.17) לחצו כאן