נשיא ההתאחדות הציג רשימה של הישגים שרשמה השנה ההתאחדות בוני הארץ עבור חברים בכל אגפיה

נשיא ההתאחדות הציג רשימה של הישגים שרשמה השנה ההתאחדות בוני הארץ עבור חברים בכל אגפיה

להלן סיכום קצר של העשייה הרבה של ההתאחדות בשנה החולפת שהוצגה על ידי נשיא ההתאחדות, רוני בריק בכנס אילת:

ההתאחדות רשמה השנה הצלחות בפעולות שנועדו להפחית סיכוננשיא ההתאחדים וליצור וודאות עסקית ארוכת טווח בתחומים שבעבר יכולנו רק לחלום עליהם, וכן, גם שיפור שורת הרווח של העסקים שלנו.

הרשימה הזו כוללת בין השאר: את תיקון 3א' לחוק התמ"א שקובע סוף סוף ודאות בחישוב זכויות הבנייה בתמ"א 38 בהריסה ובנייה מחדש. ביטול רכיב המע"מ בערבויות חוק המכר - שייצר לכל יזם תוספת מאות אלפים ואפילו מיליוני שקלים להשקעה והרחבת הפעילות שלו. לאחר שנים של מאמצים כבירים שלנו, נחתם הסכם להבאת 20,000 עובדים לעבודות רטובות מסין. אני מעריך שכבר ביולי הקרוב נראה את ראשוני העובדים מגיעים לפה. בעבודה המאומצת ביותר שלנו, אשר הביאה לתיקון חוק המכר המייתר את מתן ערבות חוק מכר על חלק המע"מ במחיר הדירה – המשמעות היא תוספת של 10 מיליארד שקל להגברת הפעילות בענף בכל שנה.

כמו כן, התקבלה שורת החלטות על הקלות הרגולציה על קבלנים במועצת הקבלנים, שתקל משמעותית את התנהלותנו מול רשם הקבלנים - כמו ריווח סיווגים וביטול סיווגים מיותרים. הצלחנו לשכנע את הממשלה שנכון יהיה לשחרר עשרות אחוזים מהקרקע בפרויקטי "מחיר למשתכן" לשיווק בשוק החופשי, והיא גם נתנה אפשרות להגיש הצעות במחיר למשתכן במספר מתחמים עם כמות מוגבלת של ערבויות - אני בטוח שאלה יגדילו את הצלחת תוכנית הממשלה ותרחיב את מעגל חסרי הדיור שייהנו ממנה. בתחום הבנייה החוזית והתשתיות חוקק חוק מוסר התשלומים שקובע בדיוק מה מותר ומה אסור בנושא הזה. זה בהחלט לא חוק מושלם – אבל העובדה שקבעו גבולות לפגיעה בנו בפעם הראשונה היא חשובה מאין כמוה. בנוסף, עסקנו השנה בקידום החוק להגבלת קבוצות הרכישה והגענו סוף סוף לחוק שיחסל את רוב פעילות המאכרים בהתחדשות עירונית. המעורבות שלנו גם הביאה לתיקון החלטת מועצת מקרקעי ישראל בעניין ביטול עסקאות ומתן אורכות, שיבטיחו שרוב הפרויקטים שיאחרו בשל נושאים שלא תלויים ביזם – לא יפגעו.

כאמור, השקענו מיליוני שקלים ומאמצים אדירים כדי להפחית את תאונות העבודה בענף ונמשיך לעשות זאת. אנו ממשיכים לפעול כדי להגביר את הידע ולהרחיב את הפיקוח בתחום זה בענף. אני מקווה שבקרוב נחתום הסכם קיבוצי עם ההסתדרות בתחום הבטיחות בעבודה, שיביא להקמת גוף מפקח פנים ענפי חדש ויבטיח סנקציות נגד קבלנים ועובדים שיעברו על תקנות הבטיחות בכל אתר ואתר. השנה חתמנו הסכם קיבוצי עם ההסתדרות שמסדיר את יחסי העבודה עם המנופאים – הסכם חשוב שישפר את הבטיחות של העובדים בתחום הזה וישמור על שקט תעשייתי חשוב בו. הקמנו גם מערך הכשרה ליזמים וקבלנים בתחום תמ"א 38 עם משרד השיכון, ומערך חדשנות בשיתוף עם ארגון קרנות ההון סיכון - סוסה, יחד עם משרדי השיכון והכלכלה, שיקדם פיתוח טכנולוגיות חדשות לענף הבנייה כמו: כלי תכנון וניהול עבודה, רובוטים, ציוד מתקדם, שיטות בנייה וחומרי בנייה חדשניים ועוד. קטרי ההייטק יובילו את תעשיית ענף הבניה. עשינו היסטוריה שתשנה את פני הענף. המיזם החדש יהיה בסיס שיאפשר לנו הקבלנים, היצרנים והיזמים בענף הבניה לשפר דרמטית את שרשרת האספקה שלנו. לתכנן מהר יותר, מדויק יותר לבצע בניה מהירה בשילוב מערכות חכמות, לנהל פרויקטים קטנים וגדולים בצורה מיטבית וחסכונית ועוד וכאן הבמה להודות למי שהוביל את הנושא מטעמינו יחד עם סגל הבית - סגן הנשיא חיים פייגלין וחבר הנהלת פורום דור ההמשך, ניר ינושבסקי.

אזכיר שהשגנו השנה הישג חשוב ביותר של יצירת מסלולים מקוצרים להכשרת מנהלי עבודה. לכן, לראשונה ניתן יהיה להתקבל לקורס מנהלי עבודה ללא ניסיון או עם ניסיון של שנה בלבד בענף וזמן ההכשרה יקוצר ויאפשר סוף סוף לחדש את השורות בתחום זה שבו חסרים לנו אלפי אנשי מקצוע. מאמצנו הצליחו ובמסגרת "תכנן ובנה" - תוכנית של שר הבינוי והשיכון, מר גלנט, יתאפשר גם לחברות ישראליות אשר יש בידם ההון הנדרש - לבצע שכונות של 1,200 יחידות דיור כל אחת, כולל התשתיות וכולל הכול.

אנחנו מקוים שבקרוב, כפי שהובטח לנו בישיבת קבינט הדיור, יוסף לסדר היום של הממשלה, האישור להעסקת עובדים זרים גם בעבודות הביצוע והתשתית ולא רק למגורים. דרשנו תמחור כל נושא הבטיחות במכרזים אצל מזמיני עבודה ממשלתיים ועירוניים. הקמנו בבית ההתאחדות את פורום דור ההמשך בהתאחדות בוני הארץ שבראשן עומדים: ניר ינושבסקי, ערן דהן, באסל לאחם, וצביקה ואסף דוד. אני רואה את דור ההמשך בהתאחדות, כמי שיוביל את הבית על כל פעילותיו בשנים הבאות.