נשיא ההתאחדות: "המשק סובל מאוד מהתארכות זמן הבנייה בישראל, שעולה ועולה לצערנו, בגלל המחסור בעובדים מקצועיים"

נשיא ההתאחדות:

ההפסד הישיר לענף הבנייה מכל יום שבו מוטל סגר על יהודה ושומרון נאמד בכ-167 מיליון שקל. כך מעריכה התאחדות בוני הארץ. כלומר, בתקופת החגים הנוכחית יפסיד ענף הבנייה הישראלי כמעט 2.18 מיליארד שקלים, לאור סגר של 13 ימים.

פעילי ענף הבנייה קבלו אתמול במורת רוח בולטת את החלטת שר הביטחון להטיל סגר על השטחים בכל ימות חול המועד סוכות. ההחלטה מנוגדת להחלטת משרד הביטחון בשנה שעברה והיות ובמשרד הביטחון לא נוהגים לדווח, האם מדובר בתגובה לאיום ספציפי של הימים האחרונים או בשינוי מדיניות קבוע הביעו בענף הבנייה אתמול חשש כבד מהצפוי בתחום זה בהמשך השנה.

מקצועות מסוימים בענף הבנייה הישראלי מבוססים, כמו שווקים מערביים רבים, על עובדים זרים. במקרה הישראלי מדובר בעיקר בפלשתינים. בשנים האחרונות קידם משרד הביטחון מדיניות של הגדלת מכסת היתרי הבנייה לפלשתינים מיהודה ושומרון, על פי תפיסת עולם שלפיה, מי שמסוגל לפרנס את עצמו ואת משפחתו ימנע מפעילות טרור. "מספר העובדים הפלשתינים בעלי היתר עבודה קבוע לעבודה בענף הבנייה בישראל עומד כיום כ-55 אלף איש שרובם עוברים בכל יום את המחסומים בדרך לעבודה בישראל ובחזרה ממנה. זאת מתוך כ-76 אלף פלשתינים בעלי היתרי עבודה בישראל בכלל – שמועסקים בבנייה, חקלאות, תעשיה וענפי שירותים שונים", כך מדווח מנהל אגף כוח אדם בהתאחדות בוני הארץ, סא"ל (מיל.) יצחק גורביץ, ששימש בעבר ראש ענף כלכלה ביחידת מתאם הפעולות הממשלה בשטחים. לדבריו, ההערכה של ההתאחדות לגבי גודל ההפסד הישיר מכל יום של סגר היא הערכה זהירה מאוד. "אם מבקשים להבין את היקף הנזק הכלכלי הכולל של סגר צריך לקחת בחשבון את גלי ההדף שיוצרת הפסקת פעילות בנייה. מהפסקה כזו, מעבר להוצאה הישירה של הקבלן, גורמת לאיחור בבנייה, עם שרשרת ארוכה של נפגעים: קבלני משנה, ספקים, נותני שירותים וכמובן – רוכשי דירות שעלולים לקבל את המפתח באיחור. לאורך הזמן, נוצרת כאן אי וודאות שמסכנת את כל הנוגעים בדבר".

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק מגיב לנתונים: "למרות ההשפעה השלילית על ענף הבנייה בישראל של כל סגר המוטל על יהודה ושומרון, אנחנו הקבלנים והיזמים, בוני הארץ רואים חשיבות עליונה בהמשך חתירה למצב שבו תושבי הרשות הפלשתינית יוכלו להתפרנס בכבוד. כיום מהווים הפלשתינים את עיקר כוח העבודה שלנו בתחום העבודות הרטובות בבנייה – שלד, טיח וריצוף. אולם במצב המדיני-בטחוני הקיים פה, כולנו – חברות הבנייה, ציבור רוכשי הדירות והמשק כולו, זקוקים למערך כוח אדם מאוזן יותר, עם הרבה יותר עובדים זרים המתמחים בעבודות אלה. איזון שיבטיח רציפות בעבודת הבנייה גם בתקופות סגר. איזון כזה יאפשר סוף סוף לקצר את זמן הבנייה, כי מעבר לסגרים, העובדים מהרשות הפלשתינית נאצלים לצאת לביתם לפני סגירת המחסומים ולעבוד מעט שעות בכל יום. אני שמח לומר שלאחר כמעט תשע שנות שמיים סגורים, הממשלה תומכת סוף סוף בשינוי כזה והשקיעה משאבים ניכרים בהגעה להסכמים עם מדינות שבהם יש עובדים כאלה, ויחד איתנו פועלת למיונם והבאתם של העובדים לארץ. בקיץ האחרון השתתפתי במשלחת המקצועית של הממשלה וההתאחדות, שבחנה את העובדים בהליך מיון מקצועי והכינה את הקרקע לביצוע ההסכם ההיסטורי עם סין בתחום זה. העובדים הראשונים מסין צפויים להגיע לכאן בשבועות הקרובים".

עם זאת, מזהיר בריק: "המשק סובל מאוד מהתארכות זמן הבנייה בישראל, שעולה ועולה לצערנו, בגלל המחסור בעובדים מקצועיים. בתחום הדיור המצב קשה, ובתחום הבנייה הציבורית והתשתיות המצב הוא על סף קטסטרופה, לאור החלטה ממשלתית שגויה, למנוע מעובדים זרים עבודה בתחומים האלה. על הממשלה להאיץ מאוד את הליך המיונים והקליטה של עובדים זרים בענף הבנייה כולו, כדי לייצר את האיזון במערך כוח האדם הזה, ועליה לאפשר מיידית להעסיק עובדים זרים בפרויקטי תשתית והקמת מבני ציבור, שבלעדיהם לא נוכל לאכלס בנייני מגורים ושכונות חדשות". 

לקריאת הכתבה בידיעות אחרונות לחצו כאן