"בקרוב רק עשירים יוכלו לקנות דירה" | נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בראיון שער מקיף לעיתון דה מארקר - בוני הארץ : בוני הארץ
"בקרוב רק עשירים יוכלו לקנות דירה" | נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בראיון שער מקיף לעיתון דה מארקר

מתוך ראיון שער מקיף שפורסם בעיתון דה מארקר בתאריך 4.12.20 עם הכתבת גילי מלניצקי

 

סרוגו מגיע לראיון עם בטן מלאה ומפגין כעס גלוי על הממשלה והפוליטיקאים, שלטענתו הסירו כל אחריות מטיפול במשבר הדיור. "הממשלה הזאת היא הממשלה הגרועה ביותר בטיפול בענף הבנייה ובתחום הדיור, מאז 2008 לפחות", הוא קובע בזעם. "הכל משותק, כל משרדי הממשלה שהיו אמורים לתת מענים פשוט לא עונים לטלפון, ויש חוסר תפקוד מוחלט. תת־תפקוד".
יש מטות חדשים שאמורים לעסוק בתכנון ובתשתיות ועדיין לא מונו להם בעלי תפקידים. המשרות החשובות במשרד האוצר לא מאוישות— ויותר גרוע, כולם עסוקים בלזרוק אחריות אחד על השני. אם כבר יש מהלך שמקודם, משרד האוצר בולם את משרד הבינוי והשיכון ולהפך, ואין עם מי לדבר. השורה התחתונה? אם לא תתעוררו — לא תהיה לילדיכם דירה. אולי כבר עדיף שהממשלה תתפזר, עדיף בחירות נוספות על פני ממשלה משותקת"

אתה מטיל אחריות אדירה על הממשלה לגבי כשלים בענף שלכם, אבל מי עוצר אתכם מלבנות? הגדירו אתכם ענף חיוני לאורך כל משבר הקורונה, ויש קבלנים שרק אוספים קרקעות ולא בונים.

"זה מצוין שלא השביתו את ענף הבנייה, שהוא בהחלט הקטר שמוביל את המשק. אבל אם אין לו דלק ומשאבים, הוא לא יכול לגרור אחריו אף אחד. הגדרת הענף כחיוני היא חרב פיפיות שגורמת לנו לא לקבל מענקים ותמיכות, כי לכאורה הכל כרגיל, אבל עדיין יש מערכות תקועות מסביבנו — רמ"י וועדות התכנון האטו את קצב העבודה, וקשה לעבוד עם המערכות הממוחשבות הלא־יעילות להוצאת היתרים".

אבל אף אתר בנייה לא נסגר.

"כדי לבנות אנחנו צריכים ידיים עובדות, ולשם כך נדרשים פועלים. כבר שנה אנחנו מדברים על הצורך בהגדלת המכסות לעובדים זרים ופלסטינים לענף, על רקע הצורך בהגדלת היקפי הבנייה בעשורים הבאים. זה מונח כבר חצי שנה על השולחן כהחלטת ממשלה שהשרים הרלוונטיים תומכים בה — אבל אין חתימות. זה אמור להגיע לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, ואנחנו מצפים שכל השרים הרלוונטיים יתמכו. זה ישפיע גם על העלייה בקליטת עובדים ישראלים בענף".

 

תחתכו קצת משולי הרווח שלכם, תשלמו יותר, אולי הם יבואו.

"אפילו בנק ישראל מכיר בזה שגם כשמעודדים ומתמרצים, זה לא קרה עד היום. צריך להבין — על כל עובד זר שמגיע לענף לעבוד בעבודות הרטובות, נוצרות משרות לשלושה עובדים ישראלים במקצועות היבשים ובכל התעשיות הנלוות. על כל עובד כזה אנחנו משלמים תנאים סוציאליים ואגרות מלאות. בזמן שמשרדי הממשלה מאשימים זה את זה, לנו אין מי שיעבוד באתרי הבנייה".

 

איך כל זה ישפיע על התחלות הבנייה השנה?

"אנחנו נסיים את השנה עם פחות מ–30 אלף התחלות בנייה, לצד כמות מכרזי שיווק קרקעות שנתיים של רמ"י שבקושי יגרדו 20 אלף יחידות דיור. לשם השוואה, ב–2019 נחתמו בפועל עסקות לכ–40 אלף דירות — מספר כפול.

 

מי אשם בעליית מחירי הדירות?

"לשמחתי רוב הציבור לא חושב שהקבלנים אשמים, לפחות כך עולה מסקרים שעשינו, ובעיית המחירים היא בעיה של היצע. כל עוד המדינה 'מחזיקה' ומווסתת את שיווקי הקרקעות, לצד תהליכים ארוכים של רגולציה וביורוקרטיה שגורמים לזה שלוקח לדירה שש שנים מהרגע שהיא משווקת עד שהיא יושבת על המדף, המחירים לא יירדו. לדעתי, יגיע שלב שבו הציבור יתפוצץ.

 

מה קורה בתחום ההתחדשות העירונית? ראשי הערים הם אלה שעוצרים את התוכניות וההיתרים, או שהקבלנים הרימו רגל מהגז?

"ראשי ערים עוצרים תוכניות ברמת גן, בנתניה, בגבעתיים, בפתח תקוה ובעוד ערים רבות שאי־אפשר להתקרב אליהן. הוועדות המקומית יושבות עם עצמן ומקבלת החלטות על הקשחת תנאים לחיזוק מבנים ולפינוי בינוי, ואין כיום אף קול בממשלה ובחברות הממשלתיות שמנחה אותן כיצד לנהוג.

לפני שנגיע לנתניהו, לאן נעלמו שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, שר האוצר, ישראל כ"ץ ושר הפנים, אריה דרעי?

"ליצמן עד עכשיו רק יצא בהכרזות על תוכנית דיור, בתכלס שום דבר לא קרה. אפשר לדבר על יתרונות וחסרונות, אבל השורה התחתונה היא שכל עוד התוכנית של ליצמן נשארת רעיון ולא מגיעה עם אישור ותקציב — אין פה שום פתרון לבעיות של ענף הבנייה ומצוקת הדיור. כ"ץ עשה צעד משמעותי וזה הפחתת המס למשקיעים, שזה צעד טוב — אבל אי־אפשר להישען עליו. בניגוד למה שחשבו, זה לא העלה את מחירי הדירות ורק החזיר משקיעים לשוק. עם זאת, חוסר היכולת של משרד האוצר להביא תקציב זאת תעודת עניות למדינה. עם מינהל התכנון ומשרד הפנים של דרעי אנחנו עובדים, אבל כשכל משרד עובד לבד — היכולות מוגבלות. אני לא מחלק ציונים לשרים, אבל כמכלול — המדינה נכשלה. עם כחלון עוד היה על מה להתווכח, עכשיו פשוט הדלתות סגורות, וננקטים אפס צעדים".

ואז חוזר הניגון המוכר: המפתחות רק בידיים של נתניהו?

"פנינו לנתניהו בלית ברירה, ומתוך הבנה שרק הוא יכול להוביל החלטה ולקחת אחריות על מצוקת הדיור. כמו שהממשלה מתנהלת כיום, הכל תלוי בו. אם הוא לא יתערב, רק עשירים ובני עשירים יוכלו לקנות דירות במדינת ישראל. הכללים הבסיסים של היצע וביקוש לא השתנו. אם לא יגדילו את ההיצע — המחירים ימשיכו לעלות, והמחאה של 2011 תהיה קטנה לעומת מה שיקרה פה ברחובות. ראש הממשלה צריך לתכלל ולחשוב על ישראל של עוד 30 שנה ולתת סיבות לזוג צעיר לגור בקרית שמונה, באר שבע או ערד — ולעודד בנייה. בלי זה, אנחנו צועדים לקראת קסטסרופה כלכלית־חברתית. ממשלה מהסוג הזה, סקטוריאלית וכזאת שרואה רק טווח קצר וגזירת סרטים — אולי הגיע הזמן שלה לסור מן העולם".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות