הפתרון: עסקת חבילה - בוני הארץ : בוני הארץ
הפתרון: עסקת חבילה

מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמנון מרחב, התארח בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל כדי לדבר על מחירי הדירות. "האמת שהתוכנית של שר השיכון וכו' היא תוכנית שלא תטפל במחירי הדיור", אמר מרחב. "אם אתה רוצה לטפל במחירי הדיור, יש רק צעד אחד שאותו חייבת הממשלה לעשות, וזה להגדיל את היצע הקרקעות של מונופול הקרקעות של המדינה".

"מי שקצת יותר מבוגר מביננו ומבין המאזינים זוכר את עסקת החבילה מ-84' שחידשה את המשק מאחד המשברים הכי גדולים, משבר האינפלציה. אנחנו הצענו לממשלה, התאחדות הקבלנים, אמרנו להם 'בואו תעשו עסקת חבילה', שהיא כל כך נחוצה בשוק הדיור. אנחנו הקבלנים נקפיא את מחירי הדיור. תקשיב רינו, זאת הצעה שאיך אומרים, לא נשמעה פה. אנחנו מוכנים להקפיא את מחירי הדיור. הממשלה בתמורה צריכה לזרוק לשוק 300 אלף קרקעות לבניית יחידות דיור, 300 אלף יחידות דיור. זה להקפיא את מחירי הקרקעות המוערכים של 2019", הסביר מרחב. "אנחנו אומרים חד משמעית: צריך להקפיא היום כל קרקע שנקנה היום במחיר 2019, הדירות יימכרו בהקפאת מחירים".

"האמת שהיה לנו כנס מדהים בסוף השבוע שעבר ביום חמישי והיה אצלנו שר השיכון. אני חושב שנפלנו על אוזן קשבת בעניין הזה. השאלה היא אם יהיה להם עכשיו את הקשב והזמן הפוליטי גם לעסוק בנושאים החשובים הללו. אני לא אופטימי ביכולת ובקשב היום של המערכת הפוליטית, אבל זה מאוד מטריד כי אנחנו רואים את האוהלים חוזרים גם לרוטשילד וגם למקומות אחרים כי יש פה בעיה כפולה: גם מחירי הדיור עולים וגם מחירי השכירות עולים. הממשלה, כל מה שהיא מוצאת להתעסק בו זה רק הנושא של הצמדות הקרקע. אגב, אנחנו בדקנו את זה עם מכון מדגם מנו גבע. הציבור לא מאמין בפתרון הזה. הוא מבין שהגרלות של דירות זה לא פתרון של משבר הדיור ונושא ההצמדות הוא נושא אקוטי, בעייתי, אבל הוא לא יפתור את נושא מחירי הדיור. אז יש לנו בעצם בעיות אקוטיות עם פתרונות לא מספקים שהממשלה מביאה ואני שב ואומר לך, רינו: עסקת חבילה. זה המפתח. אנחנו קוראים לשר האוצר, שר השיכון וגם לראש הממשלה 'חבר'ה, אל תעסקו רק בהישרדות הפוליטית שלכם. תסתכלו על החבר'ה הצעירים, על מחוסרי הדיור'. אני חושב שזו הבעיה מספר אחת היום שהחברה מתמודדת איתה", סיכם מרחב.

 

האזינו לקטע המלא:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.