הצורך בהגדלת היצע הדירות | נשיא ההתאחדות בפאנל ידיעות הנדל"ן - בוני הארץ : בוני הארץ
הצורך בהגדלת היצע הדירות | נשיא ההתאחדות בפאנל ידיעות הנדל"ן

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, השתתף בפאנל באולפן "ידיעות הנדל"ן" כדי לדבר על הצורך הבוער בהגדלת היצע הדירות. גם עלייה משמעותית בשיווק הקרקע כמו שהייתה ב-2021 לא מספיקה, גורמים בענף הנדל"ן מסבירים שניתן לשווק קרקע בצורה נרחבת, אבל הבעיה המרכזית נמצאת במקום אחר וקשורה דווקא לחסמים שמונעים בנייה. החל מתנאים בתב"ע שלא מאפשרים קבלת היתר, דרך מחסור בכוח אדם וכלה באי רצון של רשויות מקומיות לקדם בנייה נרחבת למגורים.

"מדובר בעיקר בתשתיות שאינן מאפשרות הוצאה לפועל של פרויקטים", הסביר סרוגו. "הדוגמה הכי טובה היא הרצליה. העיר סתומה לגמרי עם המט"ש (מכון טיהור שפכים) שלה. אם לא יהיה פתרון, מהר מאוד ישפכו ביוב לים וזה גרוע מאוד ורע מאוד. צודק ראש העיר שם שאומר שעד שלא יהיה פתרון לביוב הוא לא יאשר יחידות דיור נוספות".

עוד מוסיף סרוגו ואומר: "בואו טיפה נחשוב מחוץ לקופסה. נשווק את כל הקרקעות האלה כי זה יוזיל גם את עלויות הקרקע וגם יוזיל את מחירי הדירות. ברגע שכל השוק ידע שהקרקע הזאת עוברת ליזמים ותוך כדי היזמים גם יתחייבו ללוחות זמנים – אז המחירים באמת יתחילו לרדת". בל כל עוד אין אפשרות לבנות, המימון עדיין קיים והקבלן משלם ריבית ותשלומים שבסופו של יום מתווספים לעלות הפרויקט הכוללת ללא הצדקה. "קנינו קרקע לפני שנתיים וחצי ב-180 מיליון שקלים ואתה יוצא מנקודת הנחה שתוך שנה או שנה וחצי יהיה לך היתרים. אבל פתאום אתה בשנתיים וחצי ומה קורה? החישוב הפשוט הוא בסביבות 350 עד 400 אלף שקל תוספת בריבית על הסכום המקורי. כלומר בערך 1.8 מיליון שקל הולכים לבנקים".

לסיכום אמר סרוגו: "יש לנו מחסור בקרקע. חסרים לנו עובדים, חסרים לנו מהנדסים, יש לנו בעיית אשראי כשהיום שני בנקים גדולים בישראל על סף המגבלה שלהם לתת אשראי. יש לנו גם בעיות רגולטוריות. בקיצור, לאן שלא תסתכל יש בעיות, והכל מצביע על עלייה במחירי הדירות, על קיטון בהיצע ועל חוסר יכולת להתפתח. אני מציע לממשלה שתתחיל לפרק את המוקשים האלה אחד אחד. חשוב להכיר בהם ולראות היכן הבעיות, ולהתחיל לפרק אותם. בראש ובראשונה רמ"י – אולי הפרטה של רמ"י".

 

לכתבה המלאה בנושא ב-ynet לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.