מנכ"ל התאחדות הקבלנים אמנון מרחב בערוץ הכנסת על וועדת הכספים בכנסת ומצוקת הדיור - בוני הארץ : בוני הארץ
מנכ"ל התאחדות הקבלנים אמנון מרחב בערוץ הכנסת על וועדת הכספים בכנסת ומצוקת הדיור

אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, התראיין לערוץ הכנסת על הדיון בוועדת הכספים שעסק במצוקת הדיון.

בראיון התייחס מרחב לזינוק במחירי הדיור בישראל: "הדרך שזוג צעיר, מחוסרי דיור, עובר עד שהוא מגיע לדירה היא כמו מרוץ שליחים. יש הרבה תחנות, הרבה חוליות שאחת מעבירה לשנייה את המקל, ובכל חוליה היום יש כשל אדיר שממשלת ישראל חייבת לתקן אותו. החוליה הראשונה היא חוליית התכנון, שם יש המון דירות, מלאי דירות מתוכננות, אבל הן תקועות בהרבה מאוד ועדות והליכים בירוקרטיים. מתהליך התכנון זה עובר לרמ"י – רשות מקרקעי ישראל – לתהליך של שיווק. שם יש לרמ"י קושי גדול בשיווק קרקעות. אנחנו ראינו את השיווקים בשנת 2020, הם הגיעו לכ-25 אלף יחידות דיור – זה שליש ממה שצריך להיות. צריך להיות בין 75 אלף ל-100 אלף יחידות דיור שרמ"י תשווק כל שנה. החוליה הבאה אחרי ששיווקו את הקרקעות עוברת לעיריות. בעיריות צריך להוציא היתרי בנייה. יש שם פקק נוראי, עודף בירוקרטיה ורגולציה. הזמן הממוצע בישראל להוצאת היתר בנייה ברשויות המקומיות כ-30 חודש. תחשוב על המספר הזה – שנתיים וחצי עד שאתה מצליח להוציא היתר בנייה כדי לבנות דירה במדינת ישראל… כבר עברנו את הויה דולורוזה וקיבלנו היתר מהעירייה. הקבלן עכשיו צריך לעבוד. אין עובדים. חברים, חסרים במדינת ישראל לפי מודל של הטכניון ולפי מסמך מקצועי שהכין משרד השיכון 35 אלף עובדים בענף הבנייה במקצועות הרטובים. כשאתה מסתכל על כל הכשלים לאורך כל השרשרת הזאת אתה מבין שהעלייה במחירי הדירות היא בלתי נמנעת. למה? כי יש ביקוש אדיר. יש היום כ-180 אלף בתי אב במדינת ישראל שאין דירה בבעלותם ובונים כ-50 אלף דירות בשנה".

משנשאל לגבי פתרון אפשרי לבעיה, השיב מרחב כי "בהתחלה ניסו מע"מ אפס, אחר כך אמרו מחיר מטרה, אחר כך מחיר למשתכן ואחר כך מחיר מופחת. כל פעם מתחלפת ממשלה, מנסים למצוא איזה גימיק. בעניין הזה אין גימיקים ואין שפנים מהכובע. צריך לטפל בכל אחד מהכשלים שעליהם הצבעתי קודם. קודם כל ואך ורק בתחום ההיצע – חייבים להגדיל פה את היצע יחידות הדיור. איך עושים את זה? קודם כל רמ"י. רמ"י, שהיא מונופול הקרקע והוא בשליטת מדינת ישראל, חייב לשווק 100 אלף יחידות דיור בשנה. זה אחד, בקרקעות. שתיים, צריך להחזיר את הקרקעות הפרטיות. איך עושים את זה? מעודדים את בעלי הקרקעות הפרטיות למכור אותן על-ידי הוראת שעה של הפחתה במס שבח למי שימכור, בלי תנאים. שלוש, מקלים בירוקרטיה ורגולציה – עוברים לרישוי עצמי. זה תהליך שוועדה בין משרדית ממשלתית המליצה עליו, על רישוי עצמי, זה חותך בשני שליש את הבירוקרטיה של הוצאת היתרי בנייה ותוך חצי שנה אפשר יהיה להוציא היתרי בנייה. ארבע, מעודדים רשויות מקומיות לבנות למגורים. אנחנו אומרים, צודקים ראשי הרשויות שדורשים מהמדינה כסף כדי לאזן את התקציב שלהם על המגורים".

על הממשלה החדשה אמר מרחב, "אנחנו רואים הרבה נכונות של השרים. מטפלים בעניין שר השיכון אלקין, שרת הפנים שקד ושר האוצר ליברמן. הם מבינים את האירוע, הם מבינים שהם חייבים לייצר שינוי… אני חושב שהם מבינים שיש פה אירוע ענק שאי-אפשר להמשיך לגלגל אותו הלאה וגם אי-אפשר להמשיך לעשות את אותם דברים. כמו שאמר אלברט איינשטיין, "אם תמשיכו לעשות את אותם דברים אל תתפלאו שתקבלו אותן תוצאות", והתוצאות של העשור האחרון שממשלות ישראל מנסות להתמודד עם משבר הדיור הוא כישלון – הן לא הצליחו ואתה רואה את עליית המחירים, ואת זה ממשלת ישראל, ממשלת בנט-לפיד עם שלושת השרים שאמונים על התחום הזה מבינים. עכשיו המבחן הוא כמובן המבחן של הביצוע, אבל אנחנו כבר רואים אצלם נכונות לקבל החלטות קשות, לפעמים גם לא פופולריות, לפעמים גם שהפקידות שלהן תפוסה או נמצאת בקונספציות ישנות שלא עובדות. הם מוכנים גם להיות פתוחים לדעות אחרות וללכת לכיוונים אחרים. בייחוד הם שומעים את השטח וזה חידוש מבחינתנו, כי בשנים האחרונות הדרג הפקידותי, בייחוד בכמה משרדים שהזכרתי, היה אטום לקולות מהשטח ולהמלצות… בתקופת העלייה הגדולה מברית המועצות בתחלית שנות ה-90 קלטה מדינת ישראל מיליון עולים מרוסיה והיו אז דוד לוי שיבדל לחיים ארוכים ואריק שרון ז"ל והם נתנו רוח גבית, הבינו את האירוע. בנו אז כ-100 אלף יחידות דיור בשנה. זה היה לפני 30 שנה. השנה אנחנו בונים פחות מ-50 אלף יחידות. זאת אומרת, אם תרצו אין זו אגדה".

 

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.