נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בראיון על מצב הענף בערוץ 12: "הקיטון בהיקפי הבנייה צריך להדאיג את המדינה" - בוני הארץ : בוני הארץ
נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בראיון על מצב הענף בערוץ 12: "הקיטון בהיקפי הבנייה צריך להדאיג את המדינה"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בתוכנית "הקומה ה-12", בערוץ 12 בטלוויזיה ושם הציג את תפיסת עולמה של ההתאחדות על הנדרש להתמודדות עם השפעת הקורונה בענף הבנייה והתשתיות. לצפייה בראיון המלא לחצו כאן.

לפי סרוגו: "מאזן הקורונה לא פסח על שוק הבנייה, למרות שהוא הוגדר כענף חיוני במשק ובסופו של דבר, יש כאן מעין תנועת מלקחיים משני כיוונים, מצד אחד, הכמות המבוקשת יורדת, כמות המובטלים במשק היא גדולה, אנשים לא יכולים להתחייב למשכנתאות, קונים פחות דירות מצד אחד ומהצד השני, גם היצע הדירות יורד משמעותית, גם בגלל חוסר תפקוד של הממשלה לאורך זמן. שנה וחצי אנחנו היינו בתקופת בחירות, וגם, כמובן, בגלל הקורונה, ועדות מקומיות לא מתכנסות, וגם יזמים בונים פחות, ולכן כל הענף בעצם מצטמק וזה רע מאוד. מצד אחד, זה לא מוריד את מחיר הדירות ומצד שני זה מכניס פחות כסף למדינה דווקא במקום שהיא צריכה אותו".

כפי שניתן להבין מדבריו, התמונה לא אופטימית. עם זאת, סרוגו נמנה עם המברכים על החלטת המדינה להוריד את מס הרכישה על דירות להשקעה לחמישה אחוזים – אך הוסיף: "צריך לעשות צעד יותר עמוק בעניין הזה של הפחתת מס הרכישה. נכון להיום, מחירי הדירות לא זה הדבר שצריך להדאיג את המדינה, אלא הקיטון בהיקפים. יש אבטלה גדולה מאוד, הצמיחה יורדת, ולכן צריך להניע את הנדל"ן. ולהניע אותו, כקטר מוביל את המשק, דרך הגדלת הביקושים מצד אחד ודרך הגדלת ההיצע מצד שני."

סרוגו התייחס בדבריו גם לטווח היותר רחוק, מעבר לתקופה הנוכחית ולקורונה. משנשאל על הגידול באוכלוסיית ישראל ועל השפעותיו על ענף הבנייה, השיב, "אני חושב שקצב הגידול בישראל הוא מהגבוהים ביותר בעולם, של האוכלוסייה, אני מדברים על קצב של שני אחוז לשנה, זה אומר שבעוד שלושים שנה, פחות, 28 שנים, נהיה עם 18 מיליון תושבים. זה אומר שאנחנו צריכים להכפיל את כמות הדירות, צריך לבנות את תל אביב מחדש, את חיפה מחדש, את ירושלים, את ראשון לציון וכן הלאה, וזה אתגר אדיר. בסך הכל בשלושים שנה, נכון להיום, זמן ממוצע לבנות דירות, לתכנן ולבנות, זה שש שנים לתכנון וארבע שנים לביצוע". לסיכום, הוא הוסיף כי "לבנות את מדינת ישראל מחדש, מה שבנינו ב-120 שנה, צריך לבנות עכשיו בשלושים שנה. ולכן, אתגר אדיר למדינה, ואני מאוד מקווה שהיא תעשה זאת". סרוגו הדגיש, כי זו קריאה למדינה להתכונן לאתגרים מולם היא ניצבת, בטווח הקרוב והרחוק. ישנם גורמים רבים שצריכים להילקח בחשבון, וצריך להתחיל לעבוד עליהם כבר עכשיו.

לצפייה בראיון המלא לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות