נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בynet על מחירי הדיור ב2021: "המפתח לניהול משבר הדיור נמצא שוב בידי הממשלה" - בוני הארץ : בוני הארץ
נשיא ההתאחדות ראול סרוגו בynet על מחירי הדיור ב2021: "המפתח לניהול משבר הדיור נמצא שוב בידי הממשלה"

ביקושים גבוהים למגורים מצד משקיעי הנדל"ן ורוכשי דירה ראשונה גורמים לעלייה במחירי הדירות גם ב-2021. בשנה האחרונה נרשם שפל של חמש שנים בהתחלות הבנייה בישראל, עם ירידה של 3.5 אחוזים בהתחלות הבנייה ב-2020 לעומת 2019. כמו כן, נרשמה ירידה של 8 אחוזים בהיקף היתרי הבנייה שניתנו ליזמים בשנה החולפת.

בשלושת החודשים האחרונים נרשמו עליות של קרוב ל-3 אחוזים במחירי הדירות. הזינוק במחירים נצפה בכל המחוזות בארץ, בעיקר במחוזות צפון ותל אביב, שהובילו את העליות עם שיעור של 6 אחוזים ו-5.2 אחוזים בהתאמה.

"המפתח לניהול משבר הדיור נמצא שוב בידי הממשלה", אומר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו. "החלטת הממשלה להגדיר, לבקשתנו, את ענף הבנייה והתשתיות כחיוני בתקופת הקורונה הייתה קריטית למשק כולו, ואפשרה את המשכיות העבודה בחלק גדול בענף. אולם במקביל, הממשלה עצמה הפחיתה מאוד את שיווק הקרקע לבנייה, ולא הצליחה לטפל בעיכובים בירוקרטיים נרחבים שמנעו או האטו את הבנייה בשנה האחרונה".

לדבריו, "הממשלה הבאה תהיה חייבת להרחיב דרמטית את היצע הדיור וההשקעה בתשתיות, כדי לסגור את הפער הענק בין ההיצע לביקוש. הגשנו תוכנית לטיפול בכשלים המרכזיים בענף, שבראשה קריאה לממשלה לתכנן מיד תוכנית ארוכת טווח, וממנה לגזור את הפעולות המיידיות בשנה-שנתיים הקרובות. הממשלה הנכנסת חייבת לשווק יותר קרקע, להסיר חסמים רגולטוריים בלתי נסבלים בענף, להפסיק את הנוהג החולה של העדפת חברות זרות על פני ישראליות בהקמת תשתיות, שמרחיב עוד יותר את האבטלה, לסייע לענף ביצירת מקומות עבודה והכשרה מקצועית ולטפל במחסור בחומרי חציבה, המאיים להפוך למכה ארוכת טווח".

"בינתיים", ממשיך סרוגו, "אנחנו רואים איך המחסור בכל אלה הביא להמשך עליות מחירי הדיור בשנים האחרונות, ואני מעריך שהשנה הן יגברו. אם הממשלה אכן תשלים במהירות תוכנית ישימה, יהיה ניתן לראות את השפעתה במיתון, אולי בעצירת עליות המחירים בשנת 2022 ואילך".

אינפו כלכלה בנייה מכירה דירות

 

לקריאת הכתבה המלאה באתר ynet לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות