עו"ד ניצן פלדמן בסודות הנדל"ן של ערוץ 12 על חלופת שקד לתוכנית תמ"א 38 - בוני הארץ : בוני הארץ
עו"ד ניצן פלדמן בסודות הנדל"ן של ערוץ 12 על חלופת שקד לתוכנית תמ"א 38

משרד הפנים ומנהל התכנון מקדמים בימים אלו חלופה משופרת לתוכנית תמ"א 38, שבמסגרתה יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350% ל-400%. בנוסף תבוטל מגבלת גובה המבנה וגם ייקבע מסלול מקוצר לתוכנית פלוס היתר.

תא"ל במיל' רועי אלקבץ, חבר מועצת העיר ת"א-יפו ומחזיק תיק ההתחדשות העירונית, התייחס בדיון בתוכנית "סודות הנדל"ן" לתוכנית החדשה של שרת הפנים איילת שקד. הוא הסביר שתל אביב מתנגדת לתמ"א 38 בצורתה הנוכחית, ושהתמ"א לא משפרת את נושא המיגון במקומות שצריכים אותו. לטענתו, הדבר הזה פוגע לאורך זמן בכל השטחים הציבוריים.

חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר כי שקד לא מוסיפה הרבה לפרט, אלא רק ליזם. עם זאת, הוא הסתייג והוסיף שאם ליזם יותר כדאי, אז יכול להיות שתהיה איזושהי שכבת שומן בסופו של יום שתתורגם לפרט.

עו"ד ניצן פלדמן, סמנכ"לית ומנהלת אגף יזמות ובנייה, נשאלה האם זה הפתרון בעיניה. "קודם כל אני חייבת להגיד שאני שמחה גם שהשרה שקד מתמקדת בזה ומבינה את המשמעות שבמציאת חלופה תמ"א 38. לתת ודאות לשטח. זה מאוד חשוב הוודאות שהיא נתנה, לפחות לבינתיים, שאם לא תהיה חקיקה בארבעה החודשים הקרובים, התמ"א תוארך בשנה. השוק חייב את הוודאות הזאת, ואני באמת מברכת אותה על הצעד הזה. דבר שני, אני מאוד שמחה גם שהיא מקשיבה לשטח. השרה שקד והצוות שלה מקשיבים לשטח. בגלל זה חלק מההערות שלנו גם היו לעניין האחוזים, לעניין הגבלת הגובה. היו לנו כמה וכמה הערות. באמת חלק מהן זה לעניין האחוזים ולעניין הגובה, שבאמת השרה שקד, נראה שהיא התייחסה לזה. אני חייבת להגיד שלא ראינו את הנוסח המלא, אנחנו עוד לא יודעים מה באמת הפרטים". עוד היא הסבירה, "מגורים, להבדיל מתעסוקה, כי תעסוקה ראשי הערים מקדמים בשמחה. מגורים, הם לא רווחיים לעירייה בשורה התחתונה. הארנונה למגורים היא לא רווחית".

לסיכום, אמרה פלדמן, "אני חושבת שחייבים שיהיו כמה כלים. אי אפשר להגביל כל פעם לכלי אחד. גם תמ"א 38 חיזוק, גם הריסה, גם פינוי-בינוי… אני חושבת שאם היא באמת תמשיך לשבת עם השטח, אנחנו גם יושבים איתם, עם מנהל התכנון. כל מי שבאמת חי את השטח, הם יישבו איתו ויעשו ככה דיוק של הדברים, אז זה יכול לצאת".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.