ראול סרוגו באולפן ynet על תוכנית תמ"א 38: "אני מצפה מהאנשים שאחראים על הביטחון להבין שהמדינה צריכה למגן את תושביה" | איל בן ראובן: "מדינת ישראל איננה ערוכה - חד משמעית" - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו באולפן ynet על תוכנית תמ"א 38: "אני מצפה מהאנשים שאחראים על הביטחון להבין שהמדינה צריכה למגן את תושביה" | איל בן ראובן: "מדינת ישראל איננה ערוכה – חד משמעית"

באוקטובר 2022 יגיעו לסיומם הפרויקטים של תמ"א 38, זאת לאחר שמנהל תכנון במשרד הפנים קבע שמאותו תאריך לא יורשו יותר תוכניות חדשות לבנייה במסגרת הזו. כיום מתגוררים יותר מ-2 מיליון אזרחים ללא ממ"דים, והם ימשיכו להתגורר בבית ללא ממ"ד גם בעתיד הנראה לעין. תמ"א 38 הייתה יכולה להוסיף עוד כמה מאות אלפי יחידות דיור בכל הארץ, אבל בעיקר במרכז.

בדיוק כדי לדון בנושא הזה הגיעו לאולפן ynet נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, ראש מטה הבטיחות בענף הבנייה, אלוף במיל' איל בן ראובן, ומנהל ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, אמיר יהב, לפאנל בהנחייתו של אטילה שמופלבי.

ראול סרוגו פתח את הדיון וציין כי אוקטובר 2022 כבר כאן – השוק תקוע ועסקאות חדשות לא נחתמות כבר כמה זמן. "היזמים לקחו רגל אחת אחורה, והם נמנעים מלהיכנס לעסקאות חדשות. נוצר וואקום של פרויקטים בתמ"א 38".
אמיר יהב מבקש להזכיר כי מטרתה הראשונית של תוכנית המתאר לא הייתה קשורה כלל וכלל להתחדשות עירונית. היא נולדה בתור תוכנית להצלת חיים במקרים של רעידות אדמה ומתקפת טילים.
"אני חושב שצריך להסתכל על תמ"א 38 בהיבטים של אוכלוסייה, כמה אנשים התמ"א הצילה. הנתונים מראים שלמעלה מחצי מיליון בני אדם ממוגנים היום מאירועים של רעידות אדמה ומתקפת טילים. לפי הקצב הזה, כל חמש שנים שרידותם של עוד רבע מיליון בני אדם עולה. אם מסתכלים כמה כסף מדינת ישראל השקיעה באופן ישיר בתקציב המדינה בנושא – אפס שקלים".
"מדינת ישראל איננה ערוכה – חד משמעית", פוסק האלוף במיל' איל בן ראובן. "אנחנו מדברים היום על סדר גודל של שלושת אלפים טילים ביום על כל מדינת ישראל. פעם אמרנו שהם יגיעו רק מהחיזבאללה בצפון. לא חשבנו שזה יגיע לתל אביב וירושלים".

לצפייה בפאנל המלא באולפן ynet לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.