ראול סרוגו בועידת כלכליסט: "חלופת שקד תיכשל כישלון חרוץ אם לא יקבע מינימום תוספת לפרויקט" - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו בועידת כלכליסט: "חלופת שקד תיכשל כישלון חרוץ אם לא יקבע מינימום תוספת לפרויקט"

ראול סרוגו דיבר בוועידת הנדל"ן של כלכליסט. סרוגו התייחס בדבריו למצב ענף הבנייה והזכיר את עליית מחירי הדירות הצפויה לעלות מהנתונים של חודשי אוקטובר ונובמבר. הוא גם ציין לשבח את המערכת הממשלתית, רמ"י, מינהל התכנון, משרד השיכון והאוצר על עבודתם בשיתוף פעולה עם התאחדות הקבלנים בוני הארץ. לדבריו, העובדה שמקבלי ההחלטות סוף סוף מבינים שהפתרון הוא הגדלת השיווקים כפתרון לטווח ארוך היא שהביאה לביצועים המרשימים שנראו לאחרונה.

סרוגו התייחס גם לחסמים העומדים בדרך: ראשי הרשויות הדואגים לעיר ולתושבים שלהם וחלקם מתמודדים עם בעיה מיידית של תשתיות וארנונה, והקורונה שמקשה על הבאת עובדים מחו"ל ובכך גורמת למחסור בכוח אדם.

הוא אף הזהיר כי חלופת שקד לתמ"א 38 תיכשל כישלון חרוץ אם לא יקבע מינימום תוספת לפרויקט. הוא הסביר שיש לתת לרשויות המקומיות את הכלים להתמודד עם הגדלת האוכלוסיה והיח"ד בערים שלהן.

לגבי דיור בר השגה אמר סרוגו, כי הדיור הציבורי ומחיר מטרה הם בהגדרתם דיור בהישג יד, והמטרה שלהם היא לא לפתור את משבר הדיור. הוא הסביר שמשק בית שמוציא מעל ל-30% מההכנסה שלו זכאי לסבסוד, ושאין טעם שצעירים יקבלו סבסוד שאינם צריכים.

בנוגע לרשויות המקומיות והוצאת ההיתרים ציין סרוגו כי הממוצע הוא 29.4 חודשים, אך יש ערים בהן הוצאת ההיתר אורכת 40-50 חודשים, וכי כ-40% ממחיר הדירה הולך למיסוי למדינה ולרשויות המקומיות – מע"מ –השבחה ועוד. הוא התייחס גם לרגולציה שרוצה לחייב את היזמים לצרף לרוכשי הדירות תוכניות חשמל ואינסטלציה, אותה הוא הגדיר כמיותרת.

 

לצפייה בוידאו וקריאת הכתבה המלאה באתר כלכליסט לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.