ראול סרוגו בראיון לרזי ברקאי: " ניהול הדיור התפזר בין משרדי הממשלה. הם לא מתואמים ביניהם ואין מי שידאג לנו באמת" - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו בראיון לרזי ברקאי: " ניהול הדיור התפזר בין משרדי הממשלה. הם לא מתואמים ביניהם ואין מי שידאג לנו באמת"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בתוכנית של רזי ברקאי ודיבר על מצב ענף הבנייה בתקופה הנוכחית.

לשאלתו של ברקאי: "כמה ירידה בהתחלות בנייה ב-2020 לעומת שנים קודמות?", השיב סרוגו, כי "ההשפעה של הקורונה גרמה לנו למחסור גדול בעובדים במקצועות הרטובים, אותם עובדים שהם בליבה של עבודות הבנייה".

עוד הוא הוסיף נשיא ההתאחדות, "אנחנו תלויים הרבה מאוד בעובדים הפלסטינים ובעובדים הזרים. בגלל המחסור בתקופה של הקורונה ב-40 אחוז בקצבי הבנייה. מרמה של 55 אלף התחלות בנייה ל-35 אלף. במקביל, מנהל מקרקעי ישראל לא משווק קרקעות, הוא שיווק סדר גודל של 7,000-10,000 יחידות דיור בשנת 2020. הממשלה לא מתפקדת. מעבר לזה שאנחנו בלי תקציב בממשלת בחירות לאורך זמן, התופעה הפוליטית של כחול לבן והליכוד, הממשלה לא מתפקדת".

סרוגו הסביר שבתקופת הקורונה הביקושים לדירות ירדו, אך הירידה במס רכישה גרמה למשקיעים לחזור לרכוש. "הביקושים מתעוררים וההחלטה של בנק ישראל תעודד את הביקושים. ברגע שהריבית תהיה רק ריבית פריים וריבית הפריים היא 0, אז הריבית על המשכנתאות תרד ואנשים ייהנו בסדר גודל של מאות שקלים לחודש", אמר.

סרוגו התייחס בדבריו גם למחסור בעובדים. "חסרים לנו 30 אלף עובדים פלסטינים וזרים ביחד. כבר חצי שנה מונחת בפני הממשלה הצעת מחליטים להביא 19 אלף עובדים פלסטינים ו-16 אלף עובדים זרים, והיא נמנעת מלעשות את זה, זה פשוט לא יאומן. ענף הבנייה התפזר, ניהול הדיור התפזר בין משרדי הממשלה. הם לא מתואמים ביניהם ואין מי שידאג לנו באמת".

את דבריו חתם סרוגו במילים: "הבעיה היא שעל מנת שאנחנו נבנה יותר, הממשלה צריכה לתכלל את העסק הזה ולבנות תוכנית מסודרת. עכשיו, היא לא עושה את זה, והתוצאה של מה שיקרה זה באמת עליית מחירים. עוד כמה חודשים, עוד שנה, אם המצב ימשיך כך, אולי נכנסים לבחירות, רק עשירים יוכלו לקנות דירות. בעבר דובר על תקרת זכוכית במחירי הדירות. אני אומר לך שאין תקרת זכוכית כזאת, כי ברגע שמחירי הדירות עולים, עולים, עולים, הקבלנים בונים פחות. בסופו של דבר, מי שיש לו כסף יקנה דירה ומי שלא, לא".

להאזנה לראיון המלא, לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות