ראול סרוגו מדבר על משבר הדיור במשחקי הכיס, כאן 11: "האינטרס שלנו בסופו של דבר שתהיה יציבות, שתהיה וודאות, אפילו ירידה קלה" - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו מדבר על משבר הדיור במשחקי הכיס, כאן 11: "האינטרס שלנו בסופו של דבר שתהיה יציבות, שתהיה וודאות, אפילו ירידה קלה"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בתוכנית "משחקי הכיס" בערוץ כאן 11 אחרי שהזהיר כי מחירי הדיור יעלו השנה בין 10% ל-20%. אולי נדמה שזה האינטרס של ההתאחדות, אך לדברי סרוגו, "כשהמחירים עולים, מחירי הקרקע עולים, תשומות הבנייה עולות והרווחים שלנו נשחקים". עוד הוא אמר, "אותם קבלנים שרכשו את הקרקעות במחירים יקרים מצפים שמחירי הדירות ימשיכו לעלות, אחרת הם ירוויחו פחות. לכן האינטרס שלנו בסופו של דבר שתהיה יציבות, שתהיה וודאות, אפילו ירידה קלה".

סרוגו נשאל האם יש מחיר שאחריו רוכשי דירות יסרבו לקנות. "ודאי שיש תקרת זכוכית למחירי הדירות, ואז מה יקרה? מעמד הביניים, או אפילו יותר מזה, יפסיקו לקנות דירות, הקבלנים יבנו פחות – כי אף אחד לא רוצה לבנות דירות שלא יימכרו – ולכן למי יבנו דירות? רק לעשירים. ואז מה שיקרה, יתפתח פה משבר כלכלי-חברתי חמור מאוד", הוא השיב.

סרוגו הסביר היכן תהיה עליית המחירים הדרמטית ביותר. "מן הסתם יש מה שנקרא 'אזורי הביקוש'. אזורי הביקוש זה בדרך כלל מדינת תל אביב או גוש דן – שם אנחנו נראה יותר עליית מחירים. קשה לי לראות איך הצעירים ומשפחות אחרות שלמות עוברות לגור בפריפריה, לא כפי שזה קורה היום. על-מנת שאוכלוסייה תנויד לפריפריה צריך להשקיע בתעסוקה, בתשתיות, בחינוך, בתרבות, בבריאות. כמה מדברים על בית חולים נוסף בבאר שבע? זאת עיר ענקית כבר, צריך שם עוד שני בתי חולים".

סרוגו התייחס גם לשאלה האם המשבר הזה הוא בלתי נמנע. "מה שקרה מ-2008 להיום – תוך כדי זה עברנו את 2011, המשבר החברתי – זה שהממשלות לדורותיהן התעסקו רק בצד הביקוש. הם הלכו על שיטת מע"מ אפס ומחיר למשתכן ומחיר מופחת עכשיו שליצמן יצא איתו. זאת טעות. צריך לעסוק רק, או בעיקר, בצד ההיצע. לראות איך מגדילים את ההיצע. בשנתיים האחרונות, אין שליטה של הממשלה, אין יציבות שלטונית, אז כל אחד עושה מה שהוא רוצה. אז מחליטה דלית זילבר לבטל את תמ"א 38, ראשי ערים מחליטים על דעת עצמם שלא תהיה בנייה בעיר שלהם, עצרו התחדשות עירונית, ותראה איזה פלא – התחלות הבנייה מצטמקות במקום לגדול. היום גם אני הייתי עסוק בהסכמים הקואליציוניים, בלנסות לשכנע את ראשי המפלגות להכניס לתוך ההסכם הקואליציוני של ממשלת השינוי את אותם סעיפי דיור שעיקרם הגדלת ההיצע וגידול בהתחדשות העירונית. ברגע שזה יקרה, המחירים יתחילו לרדת".

 

לצפייה בקטע המלא לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.