ראול סרוגו מציג בתוכנית הקומה ה- 12 את התכנית המשולבת של הממשלה, העיריות והקבלנים להורדת מחירי הדירות - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו מציג בתוכנית הקומה ה- 12 את התכנית המשולבת של הממשלה, העיריות והקבלנים להורדת מחירי הדירות

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בתוכנית ה"קומה ה-12" כד לדבר על המאבק להורדת מחירי הדירות.

"הגיע הזמן לנקוט בצעדים מחוץ לקופסה, צעדים לא פרופורציונליים, לא מידתיים, סופרטנקר, לפתור את משבר הדיור שמלווה אותנו כבר 15 שנה. יש שלושה קודקודים למשוואה. הממשלה, הרשויות המקומיות והקבלנים. הרעיון הוא שהקבלנים יקפיאו את המחירים ותכף, דנה, אני אסביר איך, הקבלנים יקפיאו את המחירים, הממשלה תשווק לקבלנים וליזמים קרקע ל-300 אלף יחידות דיור במחירי 2019, לפני עליית הקרקע הגדולה שהייתה ב-2021. הממשלה גם תשלם מתקבוליה שמוערכים ב-300 מיליארד שקל, על כל אלף דירות, הכנסת המדינה היא מיליארד שקל מקרקע וממיסים. המדינה תקבל 300 מיליארד שקל בפרק זמן קצר יחסית, וחמישה אחוז בערך, זאת אומרת, 15 מיליארד שקל יינתנו כתמריצים לרשויות המקומיות, כך שעם הכסף הזה העירייה תוכל להגדיל את כמות המהנדסים וההנדסאים אצלה, לבדוק תוכניות, תוכל לאזן את התקציב השוטף שלה, כי יש לה הפסדים בארנונה. עכשיו, היא תתחייב, הרשויות יתחייבו להוציא היתרי בנייה תוך חצי שנה. ובעצם אנחנו, השאלה הנשאלת פה: איך אני יכול, אני, כנשיא התאחדות הקבלנים, לחייב את כל הקבלנים והיזמים? אני לא יכול לחייב אותם, אבל מי שלא יקפוץ לעגלה הזאת ולא יחתום ולא יקפיא את המחירים, הוא לא יוכל לזכות במכרזים הזולים של הקרקע של 2019. ולכן זה מייצר כדאיות כלכלית, ואני מאמין שכל היזמים והחברות הגדולות, כולם, והקטנות והבינוניות, כולם יצטרפו למאמץ הזה".

על 300 אלף יחידות הדיור שאמורות להיות משווקות במסגרת התוכנית אמר סרוגו "ראשית, 300 אלף היחידות הללו, רובן במרכז הארץ, פחות ופחות בפריפריה. הן קיימות, הרי מנהל התכנון תכנן בערך בין 100 ל-150 אלף יחידות דיור בשנים האחרונות. המלאי הזה קיים בידי המדינה, רק מה? המדינה משחררת למכרזים רק מה שזמינים להיתרי בנייה, שזה רק חלק. הקבלנים יתחייבו להוציא היתרי בנייה תוך חצי שנה או תוך שנה, כן? כמובן עם ההתחייבויות של העיריות, ובנוסף לכך הקבלנים הם אלה שיקדמו את אותם היתרי בנייה שתלויים בבניית תשתיות. צריך להבין, צריך להפסיק עם כל הקונצים והפטנטים, אני קורא לזה קפצונים בעת מלחמה. כל ה"מחיר למשתכן", "מחיר מטרה", הגרלות, איזו מדינה מבססת את מדיניות הדיור שלה על הגרלות שאולי צעירים יזכו, אולי לא יזכו? וחלק שזוכים בכלל בני עשירים שיש להם יכולת, הם הייטקיסטים שמרוויחים ארבעים וחמישים אלף שקל בחודש, כך שזה גם לא בסדר".

לצפייה בתוכנית:

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.