ראול סרוגו נשיא ההתאחדות בידיעות אחרונות: כל עוד ישראל לא תייצר די התחלות בנייה ותספק די היתרי בנייה, המחירים יעלו - בוני הארץ : בוני הארץ
ראול סרוגו נשיא ההתאחדות בידיעות אחרונות: כל עוד ישראל לא תייצר די התחלות בנייה ותספק די היתרי בנייה, המחירים יעלו

לפני כשבוע וחצי התפרסמו נתוני הלמ"ס בהן נרשמה עלייה של 4% במחירי הדיור. כלכלני בנק ישראל העריכו כי המחירים יעלו בכ- 5%-10% השנה.

על רקע הנתונים הללו סקרו אתר ynet ועיתון ידיעות אחרונות את חמשת הסיבות שגרמו לעלייה במחירי הדיור.

על הסיבה הראשונה – המחסור בהיצע הדירות – אמר להם נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו:

"אנחנו בדרך לעליית מחירים חמורה בגלל מחסור חמור בהיצע. הגורם המשמעותי הוא הירידה בהתחלות הבנייה והירידה התלולה בשיווקי הקרקעות. כל עוד ישראל לא תייצר די התחלות בנייה ותספק די היתרי בנייה, המחירים יעלו".

בנוגע להתנהלות הממשלה אמר סרוגו: "כרגע לא רואים אופק: אין ממשלה, אין רגולטור שיכוון כפי שנהג בעבר מטה הדיור באוצר, רפורמות בתחום הנדל"ן תקועות כי אין חוק הסדרים. במשרד השיכון מאשימים את האוצר בהיעדר תקציבים, ובינתיים יש עצירה מוחלטת של מיזמי התחדשות עירונית באזורי ביקוש קריטיים".

לגבי חלקם של הקבלנים ועמדתם בעלייה אמר סרוגו: "הקבלנים רוצים לבנות. נכון שהם לא בונים בהיקפים שצריך אבל הם לא יכולים להיות מובטלים ולכן מתחרים על כל קרקע שיוצאת לשיווק. בשבוע שעבר הוגשו הצעות למכרז של 600 דירות בבית שמש. תיבת המכרזים הייתה מלאה עד אפס מקום. המחיר עולה וזה רק יחריף. הממשלה תצטרך למצוא פתרונות כדי לבלום את ההתייקרות ולייצר דיור בר השגה. מה יעשו זוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים? יגורו ברחוב? אם רק עשירים יוכלו לקנות דירות צפוי לנו משבר כלכלי וחברתי חמור. מה שהיה ב-2011 זה רק ההקדמה".

 

לקריאת הכתבה המלאה ובה הסיבות הנוספות לעלייה, לחצו כאן

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות