תוכנית הדיור החדשה - בוני הארץ : בוני הארץ
תוכנית הדיור החדשה

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בערוץ 13 כדי לדבר על תוכנית הדיור החדשה שנועדה לטפל בכשלים כגון ההיצע, מחירי הקרקע והצמדה למדד תשומות הבנייה. "אני לא רואה שום בשורה בתוכנית הזאת. אין שום דבר שבאמת מגדיל את היצע הדירות. יש כאן באמת שיפור לתוכנית של דירה בהנחה. אגב, אני לא מכיר ממשלה בעולם שבונה את התוכנית שלה על בסיס של הגרלות. איזה מין דבר זה? מה זה הגרלות? הגרלות זה משהו שעל בסיסו אפשר להכין תוכנית לעצירת שוק הדיור? זה יכול לעזור לכמה אלפי זוגות צעירים. אגב, גם המדינה לא אומרת מי זכאי. מי זכאי? זוג צעיר באשר הוא צעיר?", שאל סרוגו.

"יש פה משבר שהמדינה לא מצליחה לפתור אותו כבר תקופה ארוכה. אני מצפה למשהו אחר. אני מצפה למה שעשה אריק שרון בשנות ה-90, כשבאו לכאן מיליון עולים, והוא הבין שצריך לבנות כמות גדולה של דירות בפרק זמן קצר", הסביר סרוגו. על כך שהממשלה לא מיישמת את זה אמר סרוגו, "השאלה אם הם באמת רוצים. אני לא בטוח שאגף תקציבים באוצר, שבימים אלה מחכך את ידיו בהנאה, שהוא רואה ש-74 מיליארד שקל נכנס רק מהנדל"ן וסגר לו את הגירעון בממשלה".

על שאלת ההצמדה למדד תשומות הבנייה אמר סרוגו, "הפרשי ההצמדה מטרתם לשמר את ערך הכסף. אתה מכיר משהו שהתמורה המשולמת לו, שהיא ארוכת טווח, שהוא לא צמוד? המשכנתאות לא צמודות? הארנונה לא צמודה? אין קשר לקרקע. כשאני מוכר דירה ב-2 מיליון שקל, אני רוצה לקבל 2 מיליון שקל – אני לא רוצה לקבל פחות מזה. עכשיו, מחירי הדירות עלו ב-20 אחוז ותשומות הבנייה עלו רק בשישה אחוזים. זאת אומרת, האם רוכש הדירה הפסיד כאן? הוא לא הפסיד שום דבר". "כל שקל שמשלם הדייר לקבלן, ההצמדה לגביו נעצרת. ההצמדה למדד, בעבר זה היה מדד המחירים לצרכן, אחרי זה זה היה צמוד לדולר, היו כל מיני הפרשי הצמדה. המטרה היא לשמור על ערך הכסף. כשאנחנו מדברים על ריבית ריאלית, מה זה ריבית ריאלית? זה ריבית נומינלית לאחר שנטרלת את המדד. המטרה של המדד זה לשמר את ערך הכסף. המשחקים האלה עם ההצמדה למדד לא מוסיפים דירה אחת למלאי הדירות בישראל. לא זאת הבעיה. המדינה צריכה לשווק כמות גדולה של קרקעות במחיר קרקע שהוא לא עולה. ההתמחרות על הקרקע והספסור בקרקע על-ידי רמ"י הוא זה שמתדלק את מחירי הדירות".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

על האירוע:
את אירועי תוכנית "בונים ניהול" נפתח באירוע השקה במבנה עמותת "המרחב החברתי" בכיכר אתרים האייקוני שמספר סיפור עוצמתי חווייתי ומטלטל גם יחדיו. את הערב נתחיל במינגלינג מול הבריזה הנעימה, קולות הים ואיך לא, עם כוס בירת ג'יימס צוננת ביד וארוחת "דוכן שוק" המאפיין את תל אביב.

במרחב חוש(נ)י זה, נצא למסע שמתחיל בחושך וסופו מוצף באור ותחושת ניצחון גדולה. עד לא מזמן ולמשך עשור, המבנה המעוגל בכיכר אתרים שימש כמועדון החשפנות 'פוסיקט' והיה לפצע חברתי עמוק בלב העיר. חברת JTLV, שרכשה את הבניין, החליטה לסלק ממנו את מועדון החשפנות ולתרום אותו בשנים הקרובות לטובת פרויקט ייחודי ברמה הלאומית והבין-לאומית, שמטרתו לעודד עשייה ומעורבות חברתית. במסגרת הפעילות נצא לסיור במתחם המרחב החברתי, נכיר את הפינות האפלות במועדון הפוסיקט ובסיום הסיור נפגוש את נציג JTLV שיספר על ההחלטה להתמודד על רכישת המבנה האייקוני שבכיכר אתרים דרך ההחלטה לתרום אותו לעמותה לטובת הציבור ועד התוכניות הנדל"ניות העתידיות. מיד אחריו יעלה על הבמה האלוף האולימפי, אריק זאבי להרצאה מרתקת על הצלחה, כישלון ומה שביניהם.

על ההרצאה:
כולנו חווים כישלונות ורגעי משבר, השאלה היא איך אנחנו מגייסים את עצמנו לקראת ההתמודדות הבאה? אריק זאבי בהרצאה מרתקת על הדרך שעבר מילדות ועד לאליפות, דרך של מלחמה פסיכולוגית, התמודדות עם לחץ ומשברים, כישלונות, הגעה לשיא ברגע הנכון ובעיקר הצבת יעדים ופריצת גבולות.