יום עיון בנושא תמ"א 38 בהשתתפות השר אלי ישי : בוני הארץ

יום עיון בנושא תמ"א 38 בהשתתפות השר אלי ישי

יום עיון בנושא תמ

אלי ישי: יש להרחיב את פעילות הוד"לים גם לתוכניות על קרקע פרטית

איציק אמסלם, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ : בפרויקטים של  התחדשות עירונית טמון אוצר של מיליון דירות חדשות במרכזי הערים; אבל אף יזם לא ירוץ 10 שנים במסדרונות ועדות התכנון לקידום פרויקט של פינוי ובינוי  

" אני רוצה שהוד"לים יכללו גם קידום תוכניות על קרקעות פרטיות ולא רק על קרקע ציבורית. יש לוד"לים הישגים מרשימים בקידום תוכניות והכנסת תוכניות על קרקע פרטית יתנו מענה אמיתי לזירוז תוכניות ולמצוקת הדיור של הזוגות הצעירים". דברים אילו אמר היום אלי ישי, סגן ראש הממשלה ושר הפנים  ביום עיון בנושא תמ"א 38 שערכה התאחדות בוני הארץ .

את הדברים אמר ישי על רקע פניה של סגן נשיא התאחדות בוני הארץ , איציק אמסלם להכליל פרויקטים של פינוי ובינוי בוד"לים לאור העיכובים הקשים בקידום הפרויקטים בועדות התכנון . " החסם הקשה מכולם בקידום פרויקטים של פינוי ובינוי הוא הבירוקרטיה בועדות התכנון. קחו את תוכנית הפינוי בינוי ושימו אותם בוד"לים. אין שום יזם שמוכן להסתובב במסדרונות  של ועדות התכנון 10 שנים ויותר , אתם צריכים לקצר לו את הדרך. טפלו בפינוי בינוי כמו שטיפלתם בתמ"א 38 ונוכל יחד לפתור את מצוקת הקרקעות למגורים ל- 20 השנים הבאות. בהתחדשות עירונית טמון אוצר של מיליון דירות חדשות שניתן להקים במרכזי הערים אם תסירו את החסמים".

השר אלי ישי ציין כי הוא מסכים שיש להסיר חסמים בפרויקטים של פינוי ובינוי כמו שנעשה בתמ"א 38. " אם המדינה צריכה לוותר על מיסים והיטלים בשביל כך, וגם אם היא צריכה לתת שיפוי לרשויות שיוותרו על ההכנסות שלהן ,  זה עדיין שווה למדינת ישראל. זה יהיה המאבק הבא שלנו להוריד את ההיטלים והמיסים כי התחדשות עירונית היא קטליזטור כלכלי למדינת ישראל וכל ויתור שנעשה על היטלים ומיסים יחזור אלינו בצמיחה הכלכלית שתיצור תנופת הבניה. לגבי תמ"א 38 הוא ציין " אני רוצה להגיע למצב שלא יהיה בית בישראל שאי אפשר יהיה לחזק אותו במסגרת התמ"א . אנחנו חייבים להיות מוגנים מפני כל תרחיש ".

איציק אמסלם סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף בניה ויזמות הודה לשר ולצוות משרדו על שיתוף הפעולה באישור תיקון 3 לתמ"א 38 .  וציין כי הגדלת הזכויות במסגרת תיקון 3 הוא פריצת דרך שתביא לחיזוק של אלפי דירות ותיצור מנוע צמיחה לענף הבניה ולמשק כולו .

במסגרת יום העיון חילקה התאחדות בוני הארץ תעודות הוקרה לצוות המקצועי של משרדי הממשלה שהיה שותף לדיונים בקידום תיקון 3 לתמ"א 38.

מצורפת מצגת: תמ"א 38 ככלי תכנוני לעידוד חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. מצגת מאת – זינה פרפליצין, מנהל התכנון משרד הפנים.