סיור ועדת הנשיאות בהדסה נעורים : בוני הארץ

סיור ועדת הנשיאות בהדסה נעורים

בעקבות המחסור החמור במכונאי ומפעילי צמ"ה ; התאחדות בוני הארץ יוזמת לימודי תחזוקת

ציוד מכני כבד בתיכון

מכללת "הדסה נעורים" תפעיל תוכנית לימודים למכונאי צמ"ה כבר בשנת הלימודים הקרובה

מכונאי צמ"ה מנוסים מגיעים לשכר ממוצע של כ- 15,000 ₪ נטו בחודש

המחסור החמור במפעילי כלי צמ"ה ( ציוד מכני כבד ) מקצועיים מהווה חסם משמעותי בענף הבנייה והתשתיות. כלי הצמ"ה ( טרקטורים, דחפורים, מפלסות וכיוצ"ב ) הופכים מתוחכמים וממוחשבים מיום ליום ומספר העובדים שיכולים להפעיל את הכלים ולתחזק אותם הולך ומצטמצם. עלותם של דחפורים מתקדמים  ( D9  D10 ) מגיעה למאות אלפי יורו והפעלתם דורשת מיומנות רבה כאשר השבתה של הציוד עלולה לגרום לנזק כספי עצום.

התאחדות בוני הארץ  ( התאחדות הקבלנים )  פנתה למשרד החינוך ביוזמה לפתוח מגמות של לימודי צמ"ה בבתי ספר תיכוניים כך שבוגרי המגמה יוכלו להשתלב כמפעילי צמ"ה בצה"ל ולאחר מכן בשוק הפרטי. למיזם נרתמו גם, משרד התחבורה וצה"ל . היוזמה קיבלה אוזן קשבת ממשרד החינוך והתאחדות בוני הארץ ומשרד החינוך פועלים לגיבוש תוכנית לימודים עיונית ומעשית.

לאחרונה התארח ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ יחד עם חברי ועדת הנשיאות בבית הספר "הדסה נעורים" על מנת לבחון שיתוף פעולה בנושא שיאפשר הפעלת תוכנית לימודים למכונאי ומפעילי צמ"ה כבר בשנת הלימודים הקרובה.

את הקבלנים אירח מר שלמה אהרונישקי ( לשעבר מפכ"ל המשטרה ) שהיום משמש כיו"ר ועד מנהל הדסה נעורים.

במסגרת הביקור ביקרו הקבלנים בסדנאות הלימוד, בחנו את כלי הצמ"ה ונפגשו עם התלמידים.

ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ ציין כי הקבלנים הגיעו  למצב של מחסור חמור בכוח אדם , לקבלנים אין מפעילים ומכונאים , ולכן יש להכשיר מפעילי צמ"ה בהקדם האפשרי כבר במסגרת הלימודים ולפני השירות הצבאי. לדבריו, יש להחזיר "עטרה ליושנה" ולחדש את לימודי המקצועות הטכניים בתיכון.

על פי בדיקת התאחדות בוני הארץ המחסור במפעילי צמ"ה מקצועיים גרם גם לעליית השכר בענף. מכונאי ומפעילי צמ"ה מקצועיים מגיעים כיום לשכר נטו ממוצע של כ- 15,000 ₪ בחודש . נתונים אילו יכולים לעודד תלמידי תיכון לבחור במקצוע זה, זאת גם בשל העובדה שכיום כלי הצמ"ה ממוחשבים ואוטומטיים והפעלתם לא כרוכה במאמצים פיזיים.

במסגרת הביקור הוחלט כי ייבחן גם שיתוף פעולה בהכשרת מבוגרים כמכונאי ומפעילי צמ"ה באמצעות הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל.