דוד יהלומי ושירי בכר מסאמי, יו"ר מטה תשתיות ובנייה חוזית וסמנ"כלית התאחדות הקבלנים בכנס עיר הנדלן באילת: משבר קבלני הביצוע, מכרזים, התייקרויות ופתרון המשבר - בוני הארץ : בוני הארץ

דוד יהלומי ושירי בכר מסאמי, יו"ר מטה תשתיות ובנייה חוזית וסמנ"כלית התאחדות הקבלנים בכנס עיר הנדלן באילת: משבר קבלני הביצוע, מכרזים, התייקרויות ופתרון המשבר

אנשי אגף תשתיות ובנייה חוזית של התאחדות הקבלנים בוני הארץ התארחו היום בכנס עיר הנדל"ן באילת, ודיברו על כל נושאי התשתיות הבוערים.

דוד יהלומי, יו״ר מטה תשתיות ובניה חוזית, בוועידת עיר הנדל״ן באילת, דיבר בפאנל הנהגת הביצוע על משבר התשתיות הלאומי ועל הצעדים שממשלת ישראל צריכה לנקוט במטרה להוציא את ענף קבלני הביצוע מהמשבר:
"ממשלת ישראל הנכנסת חייבת לטפל במשבר התשתיות כמשבר לאומי המאיים על הכלכלה והחברה הישראלית"

 

בפאנל בעניין אתגרי הביצוע, התארחו משה בן זקן מנכ"ל הקרן ושירי בכר מסאמי, סמנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ ודיברו על האתגרים ופתרונות בעולמות הביצוע.

המחסור הגדול שקיים בכוח אדם ופעולות הקרן בשיתוף ההתאחדות להקמת האקדמיה למקצועות הבניה להכשרת כוח אדם.

האתגרים הקשים שמתמודד הקבלן במכרזי ציבור, בחירה על בסיס המחיר בלבד, חוסר סטנדרטיזציה, ריבוי מזמינים, וחוסר הצמדה וגילום התייקרויות.

בצד העבודה עם הפורום הבינמשרדי בהובלת משרד רוה"מ, משרד הביטחון ומשרד האוצר להובלת סטנדרטיזציה והכנסת מדדי איכות ובטיחות למכרזים ציבוריים.

עוד מאמרים בנושא

המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בפודקאסט "האינטרסנטים" של מגזין TheMarker כדי לדבר על המצב בענף הבנייה בצל המלחמה. "המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו", אמר.

"מה שמעורר דאגה זה העובדה שחמישים אחוז מאתרי הבנייה היום סגורים, וזה הנתון הקשה ביותר. ברגע שלא מייצרים פעילות אז מצבן של חברות הבנייה, היזמים, הולך ומתדרדר. זה חושף את הבנקים לסיכונים, בטח כאשר אותם קבלנים לקחו מימון גבוה. לכן יש לזה השפעה ולכן הנגיד מודאג. ענף מרכזי כמו ענף הבנייה לא יכול לעבוד. יש לזה השפעות גם על הכנסות המדינה ממיסים, על הגירעון של המדינה. יש לזה השלכות על תעשיות אחרות כמו תעשיות הבנייה. אם ניקח לדוגמה את רדימיקס, אחת התעשיות הגדולות ביותר בענף הבנייה היום שבימים כתיקונם מגלגל מחזור של שלושה מיליארד שקל בשנה, היום הוא עובד בתפוקות של אולי 30-40 אחוז", הוסיף סרוגו.

04.03.24