ראול סרוגו: "יש כאן מחדל ענק" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו: "יש כאן מחדל ענק"

לדברי נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, ועדת החקירה שתקום אחרי המלחמה, תצטרך לבדוק לא רק את מחדלי המערכות הצבאיות והמדיניות, אלא גם את אי מימושה של תוכנית פיקוד העורף, שהבטיחה למגן את כל הדירות בצפון, באשקלון ובנגב המערבי.

התוכנית שאושרה באוגוסט 2018 ועלותה הוערכה ב-7.3 מיליארד שקל לא מומשה בשל אי היציבות שהביאו לכך שהממשלה פעלה שנים ללא תקציב, מה שהותיר מיליוני ישראלים ללא מיגון מפני טילים ערב פרוץ מלחמת "חרבות ברזל".

"חייבים לשנות את שיטת הבחירות, כך שתהיה כאן ממשלה ששולטת 5-4 שנים", אומר סרוגו. "המדינה שוקלת כעת לפנות את כל אשקלון. תחשבו כמה מפונים ניתן היה לחסוך, אם כל המבנים באשקלון היו ממוגנים.

"בצפון יש 800 אלף דירות ללא ממ"דים", מוסיף סרוגו. "יש כאן מחדל ענק. אם חלילה החיזבאללה ייכנס גם הוא למלחמה, אני לא יודע מה עלול לקרות בערים צפופות כמו טבריה, קריית שמונה וצפת. כמעט כל חיפה חשופה להתקפות טילים".

סרוגו מקווה שחשבון הנפש שייעשה לאחר המלחמה, יניע פרויקטים להתחדשות עירונית באזורים בהם אין להם כדאיות כלכלית בגלל שווי הקרקע הנמוך יחסית. "המדינה לא מצליחה לבנות ממ"דים בעצמה, ולכן צריך להשתמש במגזר העסקי כגדי שיהרוס בתים וייבנה אותם מחדש", הוא אומר.

לדבריו, "הגיים צ'יינג'ר יהיה מתן זיכוי במס לקבלנים שבונים בפרויקט שאינו כדאי – על רווחיהם בפרויקטים רווחיים אחרים.

סרוגו מציין בחיוב שני מודלים נוספים אפשריים: קרן שתשלם ליזם על כל דירה שהוא בונה בהתחדשות עירונית, או הענקת קרקע משלימה לקבלן. "לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות ולכן צריך להשמיש את שלושתן וכך נראה נהירה מסיבית של קבלנים לבנות בפריפריה", הוא אומר. "אנחנו נמגן את התושבים, והממשלה תהיה אחראית על מיגון מבני הציבור".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הנושא תוקצב בהתאם להחלטות הממשלה השונות לאורך השנים וגם בתקציב הרב שנתי הקרוב הוחלט על הקצאת סכום של כמה מאות מיליוני שקלים לנושא – וזאת אחרי שהוקצו סכומים דומים בעבר".

עוד מאמרים בנושא