מטה הבטיחות - ניוזלטר ינואר 2023 - בוני הארץ : בוני הארץ

מטה הבטיחות - ניוזלטר ינואר 2023

שנת 2022 הסתיימה ומצביעה על שיפור ניכר בנושא ההרוגים בתאונות בענף הבניה:

23 הרוגים בשנה זו, כאשר בשנת 2021 מנינו 30 הרוגים, בשנת 2020 31 הרוגים ובשנת 2019 40 הרוגים.

תכנית 2023 של מטה הבטיחות מבוססת על הרחבת מעגל השינוי התרבותי בקרב חברות גדולות, קטנות, תמ"א 38 וקבלני משנה, יחד עם פיתוח והטמעת טכנולוגיה מתקדמת שוברת שוויון. התכנית נותנת ביטוי לקשר עם הציבור ע"י יצירת תדמית חיובית של ענף הבניה, תדמית של עשייה רבה ומקיפה בדגש על דאגה לביטחון עובדי הבניה בישראל.

התכנית תתמקד בהרחבה והעמקה של תכנית כוכבי הבטיחות, תכנית הדגל של המטה, לחברות קבלניות נוספות, ובמתן דגש על קבלני המשנה והחברות הקטנות.

יעד אסטרטגי נוסף שלנו כאמור הוא החדרת טכנולוגיות בטיחות שיעשו שינוי מהיר ודרמטי במלחמה בתאונות בענף. בשנת 2022 התחלנו בפיילוט של מוצר הנקרא קסדה רושמ"ת (רואה, שומעת, מתריעה ומתעדת), מוצר שנולד כתוצאה מכנס וקול קורא אותם יזמנו. בשנת 2023 נקיים עוד שני כנסים שיתמקדו בהכנסת טכנולוגיות שכאלו.

מטה הבטיחות הפועל תחת הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה הוקם בשנת 2019 במטרה להילחם בתאונות העבודה בענף הבניה. המטה המונה 3 בעלי תפקידים– ראש המטה האלוף (במיל') איל בן ראובן, מהנדס המטה מתי רביבי, ומנהל הפרויקטים וקשרי חוץ במטה עמרי פורת, מפעיל תכניות ויוזמות רבות למיגור מכת התאונות בענף. המטה פועל ליצירת שינוי תרבותי עמוק תוך מימוש אסטרטגיה של חינוך, הסברה, תודעה ובניית ערכי עומק למימוש מטרה זו. לצידנו ועימנו עובדת חברת צומ"ת בטיחות – חבורה של טייסי חיל האוויר בעבר ובהווה שעושים עבודה יוצאת מן הכלל, עבודה מהלב, חבורה שנרתמה למשימה החשובה מכולן: הצלת חיי אדם. לאחר 3 שנות פעילות ניתן לומר שאת התוצאות רואים בשטח: מאות חברות, רובן המובילות והגדולות בענף, החליטו לבצע שינוי תרבותי עמוק, לקחת אחריות ולהציב את בטיחות עובדיהן בראש.

לצד הירידה הדרסטית במספר ההרוגים, אנו עדים עדיין למספר רב של תאונות בהן עובדים רבים נפצעים בגוף וגם בנפש.

אסור לנו לנוח על זרי הדפנה, אלא להמשיך ולקדם את השינוי התרבותי המציב את הבטיחות, האיכות והמצוינות בראש מעייניהם של המנהלים, הקבלנים והעובדים בענף.