פועלים לחיזוק תוצרת הארץ ועושים היסטוריה למען מניעת תאונות: צפו בחדשות התאחדות הקבלנים בוני הארץ לחודש אוגוסט - בוני הארץ : בוני הארץ

פועלים לחיזוק תוצרת הארץ ועושים היסטוריה למען מניעת תאונות: צפו בחדשות התאחדות הקבלנים בוני הארץ לחודש אוגוסט

מאת: איתי שחם

שוב אנו מסכמים את חודש רב פעילות למען ענף הבניה והתשתיות ומאירים בזרקור כאן במהדורה שלנו על שני נושאים מרכזיים בעשייה שלנו:

הקמת מכללה לבטיחות בעבודה עבור עובדים פלסטינים בישראל

לראשונה בהיסטוריה ניתנת הדרכת בטיחות לעובדים מהרשות הפלסטינית שבאים לעבוד בישראל. מדובר בפיילוט בהובלת ובמימון התאחדות הקבלנים בוני הארץ. מטרת המכללה היא להכשיר כ-65 אלף עובדים פלסטינים לעבודה בטוחה באתרי הבנייה. בכירים במשרד העבודה, האוצר והבינוי והשיכון הוזמנו ע"י ההתאחדות למתקן מיוחד בבית צפפה במטרה להכניסם כשותפים למיזם. במסגרת הפיילוט יוכשרו בסביבות 600 עובדים, בתקווה שהמדינה תספק תקציב שיאפשר את הכשרתם של כלל העובדים הפלסטינים. זה קורה בנוסף לפעילות צוותי החניכה האישיים של מטה הבטיחות בשטח לכלל עובדי הענף באתרי הבנייה ושיתופי פעולה עם אתרי אימון והכשרה לעבודה בטוחה. בסופו של דבר תוביל ההכשרה להצלת חיים ולשיפור איכות הבנייה.

חברות התשתית הסיניות והמלט התורכי

ברחבי הארץ פועלות כיום חברות סיניות שבונות פרויקטים שהיו עד כה מבוצעים ע"י חברות ישראליות. סין היא בת ברית אסטרטגית וצבאית של איראן. בימים אלה נת"ע, חברה ממשלתית, מוסרת עבודה של 2 גשרים לחברות סיניות במקום לחברות ישראליות. בשנים הקרובות מתכוונת הממשלה להשקיע 100 מיליארד ש"ח בתשתיות. הקבלנים כבר רואים איך רוב הכסף הזה הולך לבת הברית החדשה של איראן. במקום עובדים ויזמים ישראלים, יפעלו בישראל יזמים תורכים וסינים.

כיום עובדים על הרכבת הקלה בתל אביב ועל האגירה השאובה בצפון סינים. חברת המלט הישראלית "נשר" נאבקת בסינים ובתורכים יחד. מלט תוצרת תורכיה תופס את מקומו של המלט הישראלי בעת שחברות בנייה סיניות, שלא קונות מלט ישראלי, תופסות את מקומן של חברות בנייה כחול לבן. המרוויחים היחידים מהמצב הנוכחי הם יבואני המלט והיצרן התורכי, וההפסד הוא של הקבלן הישראלי. אם חברת נשר, שהיא חברת המלט הישראלית היחידה כיום, תפסיק להתקיים, מחירי המלט ירקיעו שחקים. לדברי יאיר יצחק, מנהל מפעל "נשר" ברמלה, "הקבלנים בסכנה, בוני הבתים בסכנה, כולם בסכנה!".