ברכת נשיא התאחדות בוני הארץ לשנה תשע"ז : בוני הארץ

ברכת נשיא התאחדות בוני הארץ לשנה תשע"ז

חברים יקרים,

אני שמח להרים אתכם כוסית לשנה החדשה.

על אף שאני חי את השטח כל הזמן, המפגשים האלה תורמים לי ולנו כל פעם מחדש לשמוע בעיות וחסמים שצצים והצעות שלכם כיצד לטפל בנושאים. המפגשים הללו הם הזדמנות טובה להביא בפניכם את הפעילות שלנו, ההישגים שבעשיה ולעיתים את הבעיות של העת האחרונה.

תחילה אני מבקש להביע תנחומים למשפחות ששכלו את יקיריהן באסון רמת החיל והחלמה מהירה לפצועים. רבותי, קרה אסון שלא היה צריך לקרות והוא ישליך על כל הענף בתקופה הקרובה. עוד בטרם מוצתה החקירה אני חושב שבכל מקרה זה מחייב אותנו למשנה זהירות ולמחשבה רבה ומסודרת בטרם כל מעשה. אני בטוח שיש בנו את היכולת כפרטיים וכקבוצה, ללמוד ולהפנים ולהיות טובים יותר בעתיד. המצב בענף בנושא הבטיחות קשה מאד. אנחנו צריכים להסתכל כל בוקר באתרי הבנייה שלנו ולעשות הכול כדי לצמצם את כמות הנפגעים באתרים. זה משהו לא הגיוני, לא סביר – אנחנו חלק מהעניין והרבה בידיים שלנו. אסור שתהיה לנו סבלנות לאסונות מסוג זה, פשוט אסור.

בנושא משבר הדיור, אנחנו לא ניתן לפוליטיקאים לתלות את כישלונם המחפיר בתחום הדיור עלינו. הפוליטיקאים מחפשים שעיר לעזאזל, עוד כמה גרמים של מנדטים לקדנציה הבאה ואנחנו לא שק החבטות שלהם. מעולם לא היה כישלון כלכלי מהדהד יותר, מתמשך יותר, מזעזע יותר של המדינה כמו הכישלון של משבר הדיור. אין ענף כלכלי הנשלט על ידי המדינה מתחילתו וכמעט עד סופו כמו השוק שלנו. המדינה שולטת ב-93% מהקרקע ובקצב מתן האישורים לכל פרויקט. המדינה יצרה ואחראית המונופולים השונים בתחום חומרי הבניין, הספסרית הגדולה ביותר בקרקע. הענף שלנו ממוסה כל בוקר במיסים חדשים כולל היום.

אנחנו אלו שמשלמים 15% מס מעסיקים על עובדים זרים. נראה לכם הגיוני? אנחנו אלו שנשלם בשנה הבאה פי 2 ויותר היטלי פיתוח כפי שהם רוצים להעביר בחוק ההסדרים. חברים, ככה רוצים להוריד את עלויות הבנייה? האם אנחנו אלו שאשמים במשבר הדיור?

הרי אנחנו הפתרון ולא הבעיה ואנחנו לא נהיה בשר התותחים של נציגי המדינה. אם יש בועת נדל"ן הרי לא אנחנו אלו שיצרנו אותה. אני אומר לכם שאין בועת נדל"ן בישראל – יש מחסור גדול בדירות בישראל, מחסור אמיתי בעצלנות של המדינה ושל פקידיה, מחסור אדיר שמקורו בפקידי מדינה שעובדים לאט מדי ממה שנדרש כדי להדביק את הפער. נזכור ונזכיר ש-57% מהמחיר של כל דירה שנמכרת הולכים ישירות לקופת האוצר, למימון מערכות בירוקרטיות איטיות ומסורבלות שבמו ידיהן הביאו עלינו את המשבר הנוכחי. אין לנו ענין במחירי דירות גבוהים ומי שלא מבין את זה כדאי שיבין ואם לא יבין נגרום לו ולציבור רוכשי הדירות להבין. למכור דירות במחירים של 800,000 או 900,000 שקלים או מיליון שקלים יותר קל לנו, יותר נוח לנו ופחות מסוכן לנו.

יש לנו משבר עצום מתמשך, זו לא בועה ולא משבר מלאכותי – זה משבר אדיר ולמשבר הזה יש אחראי אחד עיקרי וכמעט בלעדי וקוראים לו המדינה. אנחנו מוכנים לתרום את חלקינו, אנחנו לא באנו לשנה ולא מחפשים מנדטים. אנחנו נמצאים כאן דור אחרי דור עשרות שנים אבל הכול בידיים של שר האוצר, משה כחלון. הנתונים בשטח לא משמחים ותוכנית מחיר למשתכן זה פתרון טוב לאוכלוסייה מסוימת וקטסטרופה ליום שאחרי. אני מאחל לכל אחד ואחת ממחוסרי הדיור והזוגות הצעירים לזכות ולהגיע לדירה במדינת ישראל.

אבל אני חרד למחירי הדירות ביום שאחרי המחיר למשתכן, ההקפאה תביא אותנו לימים של לפני שנתיים עם עלייה דרמטית במחירי הדירות וקטסטרופה בשוק הדיור. אני שומע מחברים שהאטו את הקצב שלהם ולא לוקחים סיכונים ורק לאחרונה התבשרנו על ירידה בהתחלות הבנייה ב-7%.

בספינים לא פותרים את משבר הדיור. אתם שם בירושלים – הציבור לא בונה עליכם, תתעוררו! אנחנו נמצאים בתקופה של חוסר וודאות בענף וכל אחד ממכם יעשה את השיקולים שלו.

במסגרת הפעילות השוטפת:

הפסדנו בבג"ץ בנושא כניסת חברות זרות עם עובדיהם (את מה שהיה לי לומר על זה כבר אמרתי מעל כל במה בשנה החולפת); בימים אלו האוצר מוביל החלטה גרועה מאד במסגרת חוק ההסדרים שתייקר את עלויות הפיתוח ביותר מפי 2 מהקיים; בנושא העובדים הזרים אנחנו ממשיכים במיונים במולדובה, בולגריה ורומניה ובקרוב אחרי החגים נתחיל את המיונים שלנו באוקראינה שם אני מאמין ומקווה לגייס עוד אלפי עובדים; העברנו כהחלטת מועצת הקבלנים, לאחר עבודה מאומצת של למעלה משנתיים ומלחמה מתוקשרת עם המהנדסים הליך של הפחתת הרגולציה, שם התקבלו החלטות משמעותיות ביותר שאמורות להתממש עם תיקוני חקיקה ותקנות, בנושאים של צמצום סיווגים, חיבור 2 אתרים סמוכים בכדי להגיע להיקפים לצורך העלאת סיווג, צמצום בעלי כישורים, ביצוע של 70% במקום 80% ועוד…

יש לנו עוד המון עבודה. אני בטוח שעם הצוות שאני עובד בבית כולל כל היועצים החיצוניים שאנו מפעילים אנחנו נוביל נושאים חשובים לטובת הענף ונבלום הצעות חוק פופוליסטיות שאין בהם כלום.

אני מבקש להודות לכם על כל העשייה, תשמרו על עצמכם, על החברות שלכם, על העובדים שלכם, על המשפחות שלכם ועל כל מה שהגעתם בעבודה, בתחרות קשה ואגרסיבית.

שתהיה לכולנו שנה טובה, בריאות ועסקים טובים.

בברכה,

רוני בריק, נשיא

התאחדות בוני הארץ

29/9/2016