ניסים בובליל בכנס אילת של ארגון קבלני ת"א-יפו ובת ים: "יש פה גידול של 2% באוכלוסיה בשנה רק פתרון מקיף יעשה שינוי" : בוני הארץ

ניסים בובליל בכנס אילת של ארגון קבלני ת"א-יפו ובת ים: "יש פה גידול של 2% באוכלוסיה בשנה רק פתרון מקיף יעשה שינוי"

לצד בובליל, השתתפו בכנס שר החוץ מר אביגדור ליברמן, שר הבינוי והשיכון, מר אורי אריאל, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו-בת-ים ויו"ר ועדת הביקורת בהתאחדות בוני הארץ, מר אבנר לוי, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים הגב' בינת שוורץ, מנהל רשות מקרקעי ישראל מר בנצי ליברמן, נשיא התאחדות המלונות בישראל מר עמי פדרמן, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, מנהל רשות המיסים עו"ד ורו"ח משה אשר, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס, מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו-בת-ים מר אלי רוזנטל ועוד.

בובליל התייחס אל מהלך קביעת תקציב 2014 של הממשלה. "אין מנועי צמיחה בתקציב המדינה. יחד עם בעיות בשער הדולר שנמצא בשפל כבר תקופה ממושכת, נוצר חשש במשק להרעה משמעותית במצב העסקים בו בכלל ובמצבנו, הקבלנים, בפרט. אם הממשלה לא תעשה צעדים דרסטיים כבר עכשיו, נראה הדרדרות משמעותית בשנה הבאה במצבו המשק הישראלי יחד ומהלך של גידול באבטלה".

נשיא ההתאחדות התייחס לבעיות המרכזיות בענף – מצוקת האשראי שחונקת קבלנים, המחסור המתמשך בעובדים, הבעיות הרגולטוריות ועומס התקינה שממשיכים להכביד על כל מי שרוצה לבנות פה. בובליל התייחס לצורך הדחוף להפעלה מיידית של כלים שישנו את מצב ענף הנדל"ן. "התחדשות עירונית היא פתרון המונח לפתחה של הממשלה והיא יכולה לעשות באמצעותו שינוי. זה עניין של החלטה". לדבריו, "הנתונים ברורים. יש במשק גידול שנתי של 2% באוכלוסיה. זה אומר שצריך פה עוד 40 אלף יחידות דיור בשנה. לזה צריך להוסיף את העובדה שתוחלת החיים מתארכת בגלל חידושי הרפואה. המצב הזה יביא למחסור עוד יותר גדול של דירות בהמשך – אם לא יבוצע שינוי עכשיו".

בנוסף, הזהיר בובליל מהסכנה הגוברת לענף ממחסור בידיים עובדות. "אין כיום שום דרך אחרת לפתור את המחסור העצום בעובדים בענף חוץ מלאשר מיידית תוספת של מכסה גדולה של עובדים זרים לענף הבנייה. אנחנו ממשיכים לפעול בעניין זה מול הממשלה ולא נפסיק עד שהמצב ישתפר".

שר החוץ הצטרף לדברי נשיא ההתאחדות בעניין הקשיים שמערימה המדינה על קבלנים. "הקואליציות בממשלות פה מוזרות. חבריהן פועלים אחד נגד השני. כתוצאה מכך, לבצע פרויקטים גדולים הפך לבלתי אפשרי במדינה שלנו. ההחלטות היחידות שאנחנו צריכים לקבל בתחום הדיור הם בהגדלת ההיצע, פישוט תהליכים ובירוקרטיה, כל החלטה של מיסוי מוסיפה חטא על פשע". עוד אמר שר החוץ, "אמא יהודיה לא חולמת שבנה יהיה פועל כל חיו. יש פה בעיה וצורך דחוף בעובדים זרים".

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל הפתיע את הקבלנים כשפתח דבריו באמרו כי המדינה צריכה לשאוף שפעילי הענף ירוויחו. "אתם הקבלנים צריכים להרוויח. גם הבנקים צריכים להרוויח. מי שלא צריך להרוויח היא המדינה. אם לא תרוויחו הרי לא תהיה עבודה".

יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-יפו-בת-ים, אבנר לוי אמר בכנס, "הממשלה מינתה את צוות 90 הימים למצוא פתרונות למצוקת הדיור. אבל שכחו שם לשתף אותנו הקבלנים בדיונים. אני מעריך שהצוות הזה שכבר חוגג 180 יום, יכשל".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן הצטרף לדבריו של שר הבינוי והשיכון:  "הממשלה רוצה להוריד מחירים. אני מעריך שריסון מחירי הדירות יהיה בסוף 2014 ובשנת 2015 נראה באמת ירידת מחירים". לדבריו, הסיבה המרכזית לכך צפויה להיות "הסכמי הגג", שבמסגרתם יתחייבו רשויות מקומיות להוציא היתרי בנייה מהירים תמורת קבלת קדם-מימון לבניית התשתיות ומוסדות הציבור לצד בנייה למגורים. ליברמן הוסיף: "קבלנים הם בעלי ועסקים שצריכים להרוויח. אף אחד לא מבקש מהם להיות פילנטרופים". בעניין זה אמר בכנס מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו, "אנחנו מוכנים לספוג את מחירי הקרקע מול הקבלנים".

נציין כי סקר שנערך בקרב מאות קבלנים על ידי חברת BDI-Coface לקראת כנס אילת של ארגון הקבלנים והבונים של ת"א-יפו ובת ים, חשף כי רובם (54%) מעריכים שמחירי הדירות יעלו בשנה הקרובה ושרק 6% מהפעילים בענף חושבים שהם ירדו במהלך 2014.

בנצי ליברמן הוסיף, כי רשות מקרקעי ישראל עתידה לעמוד ביעד השיווק השנתי שלה של קרקע בהיקף של 35 אלף יחידות דיור. לדבריו, במסגרת הפעילות של משרדו – יחלו התוכניות לפינוי מחנות צה"ל במרכז הארץ למציאות כבר בשנה הבאה. "בסוף 2014 נשווק קרקע ל-3,000 יח"ד בצריפין", הבטיח ליברמן.