נשיא התאחדות בוני הארץ: "אנחנו נמצאים כיום על אוטוסטרדה של בנייה" : בוני הארץ

נשיא התאחדות בוני הארץ: "אנחנו נמצאים כיום על אוטוסטרדה של בנייה"

נשיא התאחדות בוני הארץ:

לצפייה בכתבה בגלובס המסכמת את הכנס לחצו כאן

"אנחנו, ראשי התאחדות בוני הארץ, שמייצגים במשק את כלל ענף הבנייה – לא חסכנו בעבר ביקורת ממשלות קודמות שטַעוּ לַחְשוֹב, שאת הבעיות בענף אפשר לפתור בלי להתחשב בנו. מרגע שהחלה הממשלה הנוכחית להוציא לפועל תוכניות לטיפול במשבר הדיור, תמכנו בה, כי רַאשֶיה הבינו את חשיבות שיתוף הפעולה איתנו". כך אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, בכנס מרכז גלובס לנדל"ן (27.7.17).

"בכל הזדמנות הצהרנו שהממשלה הזו עושה נכון, כשהיא מכניסה את היד לכיס ופועלת סוף סוף, לטיפול במצוקת חסרי הדיור במשק – בתוכנית מחיר למשתכן. תמכנו בממשלה גם בתהליך הקמת חברת "דירה להשכיר". תמכנו בה כאשר מטה הדיור, בהובלת אביגדור יצחקי, פתר את המשבר שהקפיא את ההתחדשות העירונית. תמכנו בממשלה כאשר היא הובילה הבאת עובדי בניין מקצועיים ממזרח אירופה, בשיתוף עם אנשי המקצוע שלנו בהתאחדות בוני הארץ. שמחנו מאוד כשסוף סוף הצליחה המדינה להגיע להסכם להבאת 20 אלף עובדי בניין מקצועיים עם ממשלת סין, ואני יכול לבשר לכם שבסוף השבוע אנחנו יוצאים לבצע מיונים לקבוצה ראשונה של עובדים בסין. כל התהליכים האלה הם תהליכים מבורכים, שכבר מזמן היו נחוצים לענף, למשק ולציבור בישראל. לממשלה הנוכחית היתה חוכמה ותעוזה לבצע אותם – למרות לא מעט ביקורת שהושמעה נגדה.

המצב הנוכחי, שבו המחירים בשוק הדיור מתייצבים לעינינו – הוא מצב מבורך שקיווינו לראות כאן כבר לפני שנים. ולמרות כל מה שאמרתי עד עכשיו – נשאלת השאלה: איך באמת ייראה הנדל"ן למגורים בשנים הבאות.  ושוב – הכל תלוי במדיניות הממשלה.

אין ספק שייצוב השוק היה חשוב מאוד. אנחנו, היזמים והקבלנים, לא יכולים לעבוד בחוסר וודאות. במצב של חוסר וודאות אנחנו לא יכולים לקבל ליווי מהבנקים, אנחנו לא יכולים לתכנן את צעדינו, ולכן אנחנו לא יכולים לעמוד בקצב הבנייה שאותו רוצה המדינה להשיג. אנחנו נמצאים כיום על אוטוסטראדה של בנייה. תחום הדיור נמצא על כביש מהיר שסללה הממשלה. אנחנו נוסעים בקצב מהיר כמו שהיא דרשה מאיתנו, אבל בתקופה האחרונה, לא ברור לנו אם אותה ממשלה ששלחה אותנו למשימה של בנייה מהירה של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, מוכנה להמשיך להוביל את הענף שלנו בכביש המהיר הזה.

עכשיו – אנחנו מתקרבים לצומת גדולה. צומת שבה הממשלה צריכה לעמוד כמו שוטר תנועה ולקבוע את כיוון שוק הדיור: האם זה כיוון של המשך האצת הבנייה? של הסרת חסמים ושל תמיכה בחסרי הדיור? או שהפניה הבאה שאליה תפנה המדינה את שוק הדיור, תשלח את כולנו לכביש צדדי, משובש שיחזיר אותנו שנים אחורה?

הממשלה, הכנסת, הרגולטורים וענף הבנייה, חייבים להבין שאי אפשר לעצור עכשיו. אי אפשר לחכות ל"אחרי החופש", ל"אחרי החגים" או ל"אחרי הבחירות". צריך לתת גז, ולהחזיר את תנופת שיווק הקרקע לכל הארץ – גם לאזורי הביקוש. צריך להסיר חסמים לא הגיוניים שמונעים – כמו למשל, איסור העסקת עובדים זרים בתחום התשתיות ובבניית מבני ציבור. צריך לבצע את החלטת שר האוצר, ולשווק קרקע גם לציבור הענק של משפרי דיור, שהודר מהשוק יותר משנה וחצי. אנחנו הקבלנים – האינטרסנטים, נשווק כמה שיותר דירות למחוסרי הדירות, אנחנו האינטרסנטים מצפים לשמוע על התמתנות במחירים, לנו לא טוב שמחירי הדירות עולים, אנחנו רוצים יציבות וודאות שנוכל לעשות עסקים ונוכל גם, כן, להרוויח.

אי אפשר להוריד את הרגל מהגז באמצע אוטוסטראדת הבנייה שעליה עלה המשק. עצירה עכשיו תביא את ההיפך מכוונת הממשלה – קבלנים שיתקשו לנהל את העסקים שלהם, מחירים שיזנקו ורוכשי דירות שיפגעו. אני קורא לעמיתנו – שר האוצר, שר השיכון וראש מטה הדיור, שבו איתנו ובואו נחזור לפעול יחד כדי לתת מענה כולל לצרכים של הענף והציבור".