אתרי הבנייה נפתחו מחדש, אך הבעיה המרכזית עדיין לא נפתרה - בוני הארץ : בוני הארץ

אתרי הבנייה נפתחו מחדש, אך הבעיה המרכזית עדיין לא נפתרה

בעקבות פתיחתם מחדש של אתרי הבנייה במרבית הערים, הסביר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, בגלי צה"ל שהבעיה המרכזית אינה בערים: "הבעיה המרכזית שלנו זה החיסרון של העובדים הפלסטינים וחלק מהעובדים הזרים, שזה הגורם המרכזי למה אנחנו עובדים בתפוקות כל כך נמוכות. סך הכול אני יכול להבין לגבי ערים את העניין של לשמור על תחושת הביטחון. אני בקשר רציף עם ראש עיריית ראשון לציון, העיר שלי, ראש עיר מצוין. אני חושב אבל שהתרגום לסגור אתרי בנייה מחשש של עובדים ערבים ישראלים שמסתובבים בכל העיר, בכל מקום אתה רואה אותם – הוא מוגזם, הוא לא נכון, הוא מסמן את עובדי הבניין כמחבלים פוטנציאליים ולכן אני חושב שהטיפול של ראשי הערים לא היה טוב פה. כן נכון לפטרל במיוחד באזורים שבהם אתרי בנייה נושקים לגן ילדים או בית ספר".

איך מפצים על החוסר? לדברי סרוגו, "אחרי הרבה זמן אני רואה את משרדי הממשלה באמת עושים הרבה. אני לא אומר שזה מושלם, אבל גם שר השיכון ומנכ"ל משרד השיכון ושר הפנים שיצאתי עכשיו לפני שעה מפגישה איתו וגם הרשות להגירה ואוכלוסין עושים כמיטב יכולתם להביא לנו כמה שיותר מהר עובדים זרים, רק שזה ייקח זמן. זה לא דבר שאתה לוחץ על כפתור ומיד מגיעים לפה 20 אלף הודים. ייקח זמן עד שההודים יגיעו לפה, חודש-חודשיים, ולכן היה לנו חשוב היום בוועדת הכספים של הכנסת להחזיר חזרה את ענף הבנייה והתשתית למתווה של הפיצויים עבור סחר והוצאות קבועות, כי זה חייב להיות".

עוד הוסיף סרוגו בתוכנית של רינו צרור כי הפתרון אינו החרגת ענף הבנייה כפי שנעשה בתקופת הקורונה: "הם עשו שם קופי-פייסט, רק מה ההבדל? בקורונה עבדנו. הוגדרנו כענף חיוני ועבדנו ואכן, ברגע שאנחנו עובדים אנחנו לא צריכים שקל. כי צודק האוצר שאומר שאתם מובטחים בהכנסות שלכם. יש לכם דירות. אם לא תמכרו אותן עכשיו, תמכרו אותן אחר כך. וזה נכון וצודק, אבל אנחנו צריכים לעבוד, כי אם אנחנו לא עובדים נגרמות לנו הוצאות אדירות בגין הדחייה".

לקטעים המלאים: https://www.ifatmediasite.com/ms/radio/2023/11/05/12511097.mp3

https://www.ifatmediasite.com/ms/radio/2023/11/06/12512424.mp3

 

 

עוד מאמרים בנושא