האם המדינה בדרך להקל על רוכשי הדירות? - בוני הארץ : בוני הארץ

האם המדינה בדרך להקל על רוכשי הדירות?

המדינה לא משחררת קרקעות, הביורוקרטיה שוחקת והתחלות הבניה יורדות – בעיקר כשהריבית בשמיים. המדינה רק מקשה על רוכשים פוטנציאליים, כשרבים סבורים כי התהליך ברמ"י, הוא ארוך ומסורבל, גם אם לא באשמתה. שנים עוברות מהרגע שבו המכרז יוצא לדרך, ועד שרואים מבנה על הקרקע.

המדינה יכולה לקצר תליכים כשהיא רוצה. יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, יעקב אשר, קרא למנהל התכנון לגבש נוהל רישוי מקוצר, במסגרתו ניתן יהיה להיעזר במערך בודקים חיצוני לנושאי החשמל וכיבוי האש. כלומר, אשר רוצה לקצר את התהליך. לא להמתין לסיום רשימת המכולת של טופס 4. קודם לאכלס, אחר כך לאשר.

רשות הרישוי תאפשר קיצור תהליכים ומתן תעודת אכלוס זמנית, בתנאי שהבניה נעשתה על פי תוכניות מאושרות, ותחת הפקדת ערבויות המבטיחות שהקבלן ישלים את העבודות לאחר האכלוס. כל זה עלה בדיון שקיימה הוועדה בנושא "הסרת חסמים וקידום בניה בתקופת חירום, ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה".

על ההצעה חתום סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חיים פייגלין. לדבריו, "נוכל לאכלס 40,000 דירות באופן מיידי ולספק לדיירים ממ"ד אם חברת החשמל יאשרו לנו לאכלס עם חשמל זמני או באמצעות גנרטורים שאנחנו נספק". בדיון השתתפו בין היתר נציגי מנהל התכנוןמשרד הבינוי והשיכון , הפנים, העבודה, המשפטים, האוצר ועוד, פיקוד העורף, מרכז השלטון האזורי בישראל ואחרים.

נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו, אמר בנושא כי "אנחנו מוכנים לתת ערבות בנקאית על כל הדברים שלא נבדקים. אנחנו רוצים לאכלס את הדירות ולדאוג לבטיחות של הדיירים. יש מהנדסי בטיחות שיכולים לתת אישור שהבניין נבנה לפי התוכנית של כיבוי אש".

יו"ר הוועדה, ח"כ אשר, דרש ממנהל התכנון להעניק הקלות בהקמת ממ"דים במבני ציבור, כמו שניתנו לדירות פרטיות. נציגת המועצה האזורית שער הנגב, עו"ד שלי ברגיג, ביקשה בהקשר זה כי גם מבני ציבור בני שתי קומות יקבלו הקלות בהקמת ממ"ד. אשר קרא גם למשרד הפנים לבחון את הארכת תמ"א 38.

בדיון עלתה גם הנחיית ביהמ"ש להציב מאבטח בכניסה לאתרי בניה. לדברי ח"כ אשר, "עלויות השמירה היום הן גבוהות מאוד וקשה להשיג שומרים, רבים מהם במילואים. רצוי להגיע למצב שבכל אתר תהיה סיירת שתעבור בין אתרים, או שבכל אתר יהיה איש מקצוע חמוש בנשק אישי, ולא לחייב דווקא שמירה בתשלום. אפשר להציע לראשי רשויות, בתיאום עם הקבלנים, לאפשר את זה".

יו"ר ועדת התכנון והבניה בהתאחדות הקבלנים, מאיר ברקן, הדגיש כי "זה נושא שהוא חסם עדיין בכמה ערים כתוצאה מכך שיש מגבלה של הפיקוח העירוני להציב שם שומר חמוש". מהנדסת העיר בת ים, מיכל מאיר, הסבירה כי יש חיכוך גדול בערים שיש בהם מרקם צפוף ואתרי הבניה ממוקמים במרכזי הערים בצמוד למוסדות חינוך או שכונות מגורים.

עוד מאמרים בנושא