התאחדות הקבלנים: "ללא הבאת עובדים זרים מיידית, יגרם נזק בלתי הפיך לכלכלת ישראל" - בוני הארץ : בוני הארץ

התאחדות הקבלנים: "ללא הבאת עובדים זרים מיידית, יגרם נזק בלתי הפיך לכלכלת ישראל"

הקבינט המדיני-ביטחוני דן במתווה החזרת הפועלים הפלסטינים מיהודה ושומרון, אחרי שחברי הקבינט החברתי-כלכלי הצביעו פה אחד נגד הצעת המטה לביטחון לאומי (המל"ל) וראש הממשלה להשיבם.

השרים אמנם הביעו התנגדות גורפת ומתחו ביקורת קשה על המל"ל, אך במערכת הביטחון – ובעיקר בצה"ל – ישנה קריאה לקבינט להשיב לעבודה בישראל ובהתנחלויות את הפועלים הפלסטינים. הם רואים בכך "גורם מרסן" לנפיצות ביהודה ושומרון, על רקע המלחמה שממוקדת בשלב זה ברצועת עזה. גם שב"כ לא מתנגד לכך, אך בהתניה של הגברת הפיקוח על הפועלים ובדיקות נוספות.

שר הכלכלה ניר ברקת, שהתנגד למהלך, קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את הדיון מהקבינט להכרעת הממשלה.

במל"ל הציעו להחמיר את הקריטריון לכניסה – מגיל 35 ומעלה, ונשואים. השרים אמרו שהיו מחבלים בגיל מבוגר מזה ונשואים, ובמל"ל השיבו רק שיהפכו את האישור לחד-יומי. השרים שאלו כיצד תתבצע סגירת המעגל אם הפלסטיני לא ישוב, ובמל"ל אמרו שבמקרה כזה ישתמשו באיכון טלפוני. השרים העלו תהיות נוספות לגבי המתווה, ואמרו כי לא קיבלו תשובות לשאלות רבות לגביו.

מהנתונים של צה"ל עולה כי ביו"ש יש כ-150 אלף פלסטינים בעלי היתר עבודה בישראל או בהתנחלויות, שלא עובדים כבר כשלושה חודשים ולא מצליחים לפרנס כך את משפחתם. זאת משום שהמלחמה פרצה ביום האחרון של חגי תשרי, שלאורכם הוטל כמדי שנה סגר על השטחים.

מנגנוני פיקוח נוספים הוצעו במערכת הביטחון במטרה להבטיח שהפועלים הפלסטינים שיחזרו לעבוד בישראל לא יבצעו פיגועים. הם אף הזכירו כי לאורך השנים, מקרב המחבלים שביצעו פיגועים בישראל, רק כאחוז בודד היו בעלי היתר עבודה.

בינתיים, גם התאחדות הקבלנים בוני הארץ, המייצגת מול המדינה את ענף הבנייה והתשתיות, הזהירה לקראת ההחלטה. "טרם 7 באוקטובר, עמדה מכסת העובדים הפלסטינים על קרוב ל-90 אלף", נמסר.

"הם כולם לא עובדים כבר חודשים בישראל. ככל שהממשלה והקבינטים, הביטחוני והכלכלי, יחלטו שלא להחזיר אותם עכשיו לעבודה בישראל, מוטלת על הממשלה חובה לייצר חלופה על ידי הבאת עובדים זרים באופן מיידי. כיום כמחצית מאתרי הבנייה משותקים והכנסות המדינה ממיסים מענף הבנייה צנחו וממשיכות לצנוח. קבלנים רבים כבר נמצאים על סף קריסה. ללא הבאת עובדים זרים מיידית, יגרם נזק בלתי הפיך לכלכלת ישראל".

סער אמר מנגד לנציג המל"ל: "נדמה שהבאת הצעה שמטרתה לגרום לנו להחזיר את הפועלים הפלסטינים, זה הזוי. הצגתם פה קריטריון של הכנסת פועלים פלסטינים נשואים מעל גיל 35, אבל שכחתם לציין כמה פיגועים עשו נשואים מעל גיל 35. קשה להילחם בבירוקרטיה ולהביא פועלים אחרים אז אתם רוצים להכניס את הפלסטינים".

לחצו לקריאת הכתבה המלאה

עוד מאמרים בנושא