חיים פייגלין בכאן 11: "שוב התברר שמי שקרא נכון את המפה היה אלו שעוסקים בבנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ

חיים פייגלין בכאן 11: "שוב התברר שמי שקרא נכון את המפה היה אלו שעוסקים בבנייה"

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חיים פייגלין, התארח בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן 11 כדי לדבר על העלייה באינפלציה ובמחירי הדיור. פייגלין אמר "לא מדובר בסנונית שמבשרת את בוא האביב, לצערי. אני חושב שבסך הכול מתברר שוב שמי שקרא את המפה נכון היינו אנחנו שעוסקים בבנייה בישראל. אנחנו יצרני הדירות בארץ ואנחנו אמרנו שאין שום סיבה שמחירי הדירות לא יעלו. התיקון האחרון לחוק המכר הטיל עלינו סיכונים קשים מאוד, סיכונים עסקיים. ולדעתיכל קבלן וכל יזם שבונה דירות עשה את חישוביו והערכותיו מה הם הסיכונים שהוא לוקח על עצמו".

על השאלה מתי המחירים ירדו ענה פייגלין "המחירים יכולים לרדת רק כאשר יש סביבה עסקית שתומכת בירידת המחירים. כאשר העליות יורדות, כאשר הריבית יורדת, כאשר יש מספיק קרקע בשוק במחירים זולים, כאשר יש מספיק כוח עבודה, כאשר המיסוי יורד. אבל כאשר אנחנו נמצאים בסביבה שהסיכונים שלנו עולים ועלויות ההקמה של פרויקטים עולות זה לא יכול לקרות".

על המפה של הקבלנים והבונים בישראל אמר פייגלין "מדובר באלפי גופים שבונים – ביניהם קטנים, בינוניים, גדולים – ביניהם יש כאלה שכבר מתקשים אל מול ריבית מטורפת שעלתה להם ואל מול עלויות שהתייקרו ואל מול מיסוי.כל הסביבה העסקית הזאת היא מקשה על הקמת פרויקטים".

עם זאת, פייגלין אמר על המספר הרב של התחלות בנייה בשנה החולפת: "תסתכלו על הרווחיות שהציגו החברות הציבוריות בענף הבנייה ותבינו שכשאנחנו מרוויחים אנחנו מיד מתרגמים את זה להתחלות בנייה יותר גבוהות. אז כאשר כל הזמן מנסים ליצור לנו סביבה שהיא פוגעת ברווחיות שלנו ומעלה את הסיכונים שלנו זו לא הדרך להעלות את התחלות הבנייה".

אז מה הפתרון לעליית המחירים? פייגלין הסביר ש"אנחנו הצענו עסקת חבילה לממשלה שבמסגרתה ירדו מחירי הקרקע שעלו בערך פי 11 ממדד תשומות הבנייה. גם ניטרלו את מדד תשומות הבנייה ב-50 אחוז בחקיקה האחרונה, אבל את הקרקע שהיא באחריות הממשלה יקרו בערך פי 11. יש מקומות שבהם הקרקע עלתה ב- 700-800אלף אחוז. קחי את לוד. לוד הייתה הקרקע ליחידת דיור 100 אלף ש"ח. היום זה באזור מיליון שקל. אז לא לפני הרבה זמן, מדובר בפער של שנתיים-שלוש אז אנחנו נמצאים במציאות מטורפת שמובלת על ידי מדינת ישראל. למה מצפים שכאשר הריבית עולה והקרקע עולה מחירי הדירות ירדו? זה לא יכול לקרות".

 

לצפייה באייטם המלא:

https://www.facebook.com/ACB.Israel/videos/3449924508663926

עוד מאמרים בנושא