יגאל סלוביק: "אין כוח אדם מספיק לעבודה באתרי הבנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ

יגאל סלוביק: "אין כוח אדם מספיק לעבודה באתרי הבנייה"

בשל המלחמה, רשות מקרקעי ישראל אישרה לפני מספר ימים לקבלנים לדחות את מועדי התשלומים על הקרקע במכרזים עד סוף השנה, במטרה להקל על ענף הנדל"ן הנמצא בקיפאון עמוק בשל המחסור החריף בעובדים, הריבית הגבוהה ומתוך חשש כי זכיות במכרזים רבים פשוט יבוטלו.

אך לפי היועץ המשפטי במשרד האוצר, אסי מסינג, מדובר בהחלטה שאינה תקפה ולא ניתן יהיה לפעול לפיה כי נעשתה ללא תיאום עם האוצר וללא קבלת אישור מהשר, למרות השלכתה הכבדה על הכנסות המדינה בהיקפים אדירים בעיתוי זה: כ-4 מיליארד שקל, שקבלתם אמורה להידחות בחודשיים ובאוצר משוכנעים כי מדובר בדחייה לא חיונית וכי רוב הקבלנים שיקבלו דחיה הן חברות ענק שלא זקוקות לכך.

ענף הנדל"ן הוא מבין הענפים שנפגעו אנושות כתוצאה ממלחמת חרבות ברזל, בשל הישענותו הרבה על העובדים הפלסטיניים שכבר לא מועסקים באתרי בנייה. גם גיוסם של 360 אלף חיילי מילואים לא פסח על הענף ומקשה על התנהלות תקינה גם של חברות ויזמים בענף זה. רשויות שונות מאפשרות דחיות תשלומים שונים, אך במקרה של ענף הנדל"ן – דחייה גורפת של תשלומי על הקרקע בחודשיים משעמותה כאמור דחייה של הכנת המדינה בהיקף של כ-4 מיליארד שקלים בחודשיים. זאת, בזמן שבאוצר בשלב זה בקושי מוצאים מקורות להאריך את סבסוד מחיר הדלק.

התאחדות הקבלנים בוני הארץ פנתה אל הנהלת רשות מקרקעי ישראל בבקשה להארכת מועדים במכרזי מקרקעין עקב המצב הבטחוני, וזאת "על מנת לעזור לענף לשמור על הראש מעל המים".

מנכ"ל ההתאחדות, יגאל סלוביק, כתב כך: "ענף הבנייה נמצא בחודש האחרון בתפקוד של 15-20 אחוז בלבד! מציאות זו צפויה להימשך עוד חודשים רבים. כידוע, ערב המלחמה, ענף הבנייה היה במצב משברי כתוצאה מהריבית הגבוהה, והדבר התבטא גם במחירים ובכמות העסקאות. חוסר התפקוד של הענף בעת הזו נובע מכמה סיבות עיקריות: מחסור קריטי בכוח אדם – ענף הבנייה תלוי רובו ככולו בעובדים פלסטינאיים. בעקבות מלחמת חרבות ברזל, הוטל סגר על כ – 80,000 עובדי בניין פלסטיניים, אלפי עובדים זרים עזבו עקב המלחמה ועובדים ישראלים רבים גויסו בצו 8. הפסקת עבודות ועדות התכנון עקב תקופת הבחירות ומחסור בכוח אדם. סגירת אתרי בנייה עקב מגבלות פקע"ר ומגבלות נוספות שהטילו הרשויות המקומיות. מרבית ההגבלות הוסרו, אך אין כוח אדם מספיק לעבודה באתרי הבנייה".

עוד מאמרים בנושא