כנס חירום להצלת ענף הבניה והתשתיות - בוני הארץ : בוני הארץ

כנס חירום להצלת ענף הבניה והתשתיות

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו בכנס חירום להצלת ענף הבנייה והתשתיות:
"אדוני ראש הממשלה – קבלנים ועובדי הבניין עבדו מהנץ החמה עד צאת הנשמה וסיכנו את כספם ואת גופם כדי לבנות את המדינה שלנו ובעת צרה אתה מפקיר אותם"

על רקע דיווחים של נציגי ענפי הבנייה, התשתיות, השיפוצים ותעשיות הבנייה על שיתוק רוב הפעילות בכל התחומים, התייחס סרוגו לראשונה לאפשרות של החזרת העובדים הפלשתינים בהתאם לדרישת מערכת הביטחון: "אסור לנו לחזור לשישי באוקטובר, בתלות מוחלטת בעובדים הפלשתינאים. חייבת להיות חלוקה של לפחות 65% זרים ו-35% פלשתינאים במקצועות הליבה של הענף שמעסיק עוד 250 אלף ישראלים במקצועות הנוספים בו" * הקבלנים מציגים תוכנית שתאפשר להביא את מכסת העובדים הזרים שאישרה הממשלה עד חודש מאי הקרוב. היישום שלה תלוי אך ורק בממשלת ישראל!
נציגי כלל הקבלנים ותעשיות הבנייה חברו הבוקר (ג') להתאחדות הקבלנים בוני הארץ בכנס חירום תחת הכותרת: "מצילים את ענף הבנייה והתשתיות". הכנס מתקיים כשברקע קרוב לחמישה חודשים של שיתוק של מעל 45% מאתרי הבנייה בישראל ועבודה בהיקף של כ-30% באתרים הפעילים בו. בכנס השתתפו מעל 600 קבלנים, יזמים, נציגי חברות תשתיות, קבלני שיפוצים, קבלני פיגומים, קבלני מיזוג ואיטום, קבלני בנייה ציבורית, קבלני נוף, קבלני חשמל ואחרים שמדווחים כולם על עצירה מלאה של פעילותם מהחגים באמצע חודש ספטמבר אוקטובר, מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל החליטה והחלטת הממשלה על הטלת סגר על יהודה ושומרון שלא הוסר עד כה.
לראשונה מהשביעי באוקטובר תקף נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו את הממשלה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו, קבלנים ועובדי הבניין עבדו מהנץ החמה עד צאת הנשמה, יומם ולילה, סיכנו את כספם ואת גופם כדי לבנות את המדינה שלנו, לבנות את הארץ. והנה, בעת צרה אתה מפקיר אותם אני לא הייתי מיחס את ההפקרה לקבלנים ישירות אלא לענף כולו כולל דורשי הדיור והצורך בתשתיות ראויות . אתה שולח את הענף להסתבך בנפתולי הבירוקרטיה שמייצרת חסמים בלי סוף ומונעת את הגעת העובדים שאנו כה זקוקים להם. נכון, אתה עסוק בניהול המלחמה, אבל אין כאן יד מנהלת, אין כאן יד עם סמכויות שמייצרת ניהול סיכונים וקובעת סדרי עדיפויות. אני קורא לך להתערב ולהוביל מהלך בו תוך 75 ימים יגיעו לכאן 45,000 עובדי בניין. זה בהחלט אפשרי".
על שרי הממשלה אמר נשיא התאחדות הקבלנים: "שר הבינוי והשיכון, אייכה. התייצב לצידנו וסייע לנו להשלים את הטיפול במשבר. אדוני, שר האנרגיה, תשתיות האנרגיה החדשות שמשק צריך יהפכו לחלום רחוק, אייכה?. אדוני שר האוצר, אתה מתנגד נחרצות להכנסת עובדים פלשתינאים לעבודה בישראל. אפשר להעריך את ההתנגדות שלך. אבל אתה גם שר האוצר. איפה אתה? איך יכול להיות שענף כל כך מרכזי בעל השפעה מכרעת על הכלכלה בישראל נמצא במשבר כל כך עמוק ואתה לא הופך כל אבן לפתור אותו? אנחנו מצפים שבאותה נחישות שאתה מתנגד להכנסת הפלשתינאים תדאג להבאת העובדים הזרים ותעבוד לילות כימים כדי להביא אותם. אם הבעיה לא תיפתר מהר, זה יהיה כשלון שלך. תפחית רגולציה, תפחית מיסים וערבויות ענק שהטלתם עלינו ותארגן רכבת אווירית בסבסוד טיסות לישראל. בסופו של דבר כל הפחתה של העלויות וזרוז הבאת העובדים בטלים בשישים מול הנזק שייגרם למדינה ככל והמצב הזה ימשך".
בעניין החזרת הפלשתינים לעבודות בנייה בישראל אמר סרוגו: "אסור לנו לחזור לשישי באוקטובר, בתלות מוחלטת בעובדים הפלשתינאים. חייבת להיות חלוקה של לפחות 65% זרים ו-35% פלשתינאים במקצועות הליבה של הענף שמעסיק עוד 250 אלף ישראלים במקצועות הנוספים בו". סרוגו אמר עוד כי הוא סומך על מערכת הביטחון שתדע כיצד לנהל את הכנסת הפלשתינים כשזו תתאפשר". הענף ידע להכיל גם 65 אלף עובדים זרים וגם רבבות של עובדים פלסטינאים
סרוגו הוסיף: "הקפאון בענף הבניה הביא לאובדן מיליוני ימי עבודה, למעלה מ15 מליון אובדן של התוצר הלאומי הגולמי למעלה מ 17 מליארד שלנו (לאחר שאתמול התבשרנו על ירידת התל"ג לנפש שזהו מדד בינלאומי לחוזק הכלכלה), שגורמים גם לירידה דרמטית של עשרות מיליארדי שקלים מהכנסות המדינה, לא נעלמת גם מעיני חברות הדירוג האשראי של מדינת ישראל אותו הורידו, כולל דירוג חמשת הבנקים הגדולים במדינה בשל החשיפה הגדולה לאשראי ענף הבניה והתשתית העומד על סכום דמיוני של 700 מיליארד שקלים".
מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, תא"ל (מיל.) יגאל סלוביק מסר: "המשבר מעמיק בכל יום שעובר. ההתאחדות נקרא לדגל ומיינה כבר מעל 15 אלף עובדים מתוכם עברו את המיונים 10,000 עובדים במדינות הודו וסרילנקה. בימים אלו מתבצע הליך מיונים לעוד כ 5000 מועמדים בסרי לנקה ובשבוע הבא ימויינו עוד למעלה מ 10 אלף מועמדיםן בהודו. על פי חישוב הפסד ימי העבודה שביצענו, עד אמצע פברואר צברנו כבר מעל 90 ימי איחור ממוצע בהשלמת בנייה מכל הסוגים. אם הממשלה תחליט להיכנס לעניין ותבנה ותיישם התוכנית שהוצעה לה להבאת 45,000 עובדים זרים עד סוף אפריל אנחנו מדברים על כך שהיקף האיחור בבניית דירות, תשתיות ומבני ציבור יעמוד על כ-177 ימים. עכשיו תבינו כמה גדול השבר הכלכלי שאליו נגיע גם אם הממשלה לא תפעל מיד". עדיף מאוחר מאשר בכלל לא.
סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ שמייצג את תחום התשתיות בענף, צביקה דוד הזהיר: "ענף התשתיות והבניה הציבורית רוסק על ידי הממשלה במודע ומפגיע. הרישוי שלו יקח שנים אם המדינה תתעורר עכשיו ומיד. ללא התערבות המדינה הציבור כולו ישלם את המחיר במטבע כבד משקל. חסרים מעל 10,000 עובדים לתחום הזה שעד לרגע זה בכלל לא אושרו כחלק ממכת הזרים שיחליפו פלשתינים. המדינה חייבת להתעורר".
מנכ"ל התאחדות הקבלים, סלוביק הציג לקבלנים תוכנית מסודרת להבאת מדורגת של כל מכסת העובדים הזרים המאושרת עד ל-23 במאי השנה. תוכנית אשר הוצגה למשרדי הפנים והשיכון לדבריו, אם יבוצע מיון העובדים כמתוכנן במקביל במסלול שמנהלת הממשלה מול ממשלות זרות (G2G) ובמסלול בו חברות כוח אדם ישראליות מבצעות שת"פ עם חברות כוח אדם זרות (G2G) ניתן יהיה להשלים את בחינות הקבלה לעבודה בישראל של 35,000 העובדים הנותרים בתוך שלושה חמישה שבועות החל מהשבוע הבא. אולם הוא מזהיר כי ללא התערבות הממשלה והסרת חסמים רוגלטוריים, ייקח שנים עד שיגעו לפה העובדים במסלולי טיסה אזרחית רגילים. במסגרת המתווה וההתנהלות המשלה עד כה. הקבלנים דורשים מהמדינה לאפשר להביא את העובדים עם גמר המיונים של, בקצב ממוצע של 8,000 עובדים בשבוע ואף יותר, כך שניתן יהיה להביא את כולם לישראל בתוך 8 שבועות בלבד (כפי שעולה בטבלה המצורפת). זאת אפשר לממש במבצע לוגיסטי אווירי או ימי.
יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב מסר: "אנחנו כבר לא מבקשים. אנחנו דורשים מהממשלה לטפל במחסור בעובדים שלנו. ענף השיפוצים זקוק מיד ל-10,000 עובדים לפחות. אם הממשלה לא תפתור את הבעיה הזו בקרוב, אנחנו נהפוך לבעיה שלה. המצוקה שיוצר המחסור בידיים עובדות השיפוצים מגיעה לכולם. לא יתכן שכך תתעלם הממשלה מהמצב שאליו היא הביאה אותנו".
דוד יהלומי, מנכ"ל הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה של התאחדות הקבלנים וההסתדרות הכללית, הוסיף: "לצד על כל הליך של הבאת עובדים זרים לעבודות במקצועות הליבה על המדינה להמשיך ולתמוך במאמץ הגדול שמבצעת הקרן מתחילת המלחמה לגיוס והכשרת עובדים ישראלים. הממשלה קבעה תקצוב לתחום זה ויש לשמור וגם הקבלנים משקיעים בגיוס ישראלים הרבה יותר מבעבר"
נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד״ר רון תומר: ״ציונות אמיתית זה לא ציוץ בטוויטר או בפייסבוק של פוליטיקאי- ציונות אמיתית זה ענף הבנייה והקבלנים שבונים את המדינה הזו, ציונות אמיתית זו תעשיית הבנייה שעכשיו נמצאת בקריסה. הכלכלה האמיתית היא פה. ואם מישהו חושב שאנחנו יכולים להיות תלויים ביבוא מוצרי בנייה מטורקיה, הוא טועה ובענק. ברגע אחד ארדואן יכול להפסיק את היצוא לישראל ולכרות לעצמו אצבע, רק כדי שהוא יוכל לשסף לנו את הגרון. אם אנחנו רוצים שתהיה פה כלכלה אחרי המלחמה- הממשלה חייבת להעניק לנו פתרונות ועכשיו- הממשלה צריכה לתת בהוראת שעה תעדוף מוחלט של תעשיית וקבלני הבנייה הישראלים על פני יבוא מטורקיה, יש להביא לנו עובדים זרים ופלשתינאים וגם להעניק פיצוי כספי על הנזק שכבר נגרם״.

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין יצחק מויאל מסר: " הגיע הזמן לפנות לכל הקבלנים, לא יתכן שרק ההתאחדות תפעל. כל הקבלנים צריכים להצטרף להתאחדות הקבלנים. מטות אלפים ישארו בישראל ללא תעסוקה אם הממשלה לא תתערב. כך ההסתדרות, ויו"ר ההסתדרות עומדת אותכם בתקופה הזו. אנחנו בעד הבאת עובדים בכל צורה. גם במסלול פרטי וגם בממשלתי"

 

עוד מאמרים בנושא