ראול סרוגו בערוץ 14: "מה שמטריד אותי זה חוסר הפעילות של הממשלה בשוק הדיור" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו בערוץ 14: "מה שמטריד אותי זה חוסר הפעילות של הממשלה בשוק הדיור"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בתוכנית "עכשיו נדל"ן" בערוץ 14 כדי לדבר על המיתון בענף הנדל"ן.

"הקבלנים נמצאים חלקם הקטן מאוד בלחץ כתוצאה מעליית הריבית, כתוצאה מזה שהם לא מצליחים למכור דירות בקצב שהיו רגילים אליו. אבל רובם לא נמצאים בלחץ. אנחנו רואים גם שהדירות החדשות נמכרות. 65 אחוז מתוכן, וזו עלייה מהחודש שעבר, הן דירות על הנייר. בסך הכול הכללי יש כ-175 אלף דירות בתהליכי בנייה, ואם 58 לא מכורות זה בערך שליש. לא כל כך נורא", הסביר סרוגו, אך הוסיף "אני כן מוטרד, ואני אגיד לך ממה אני מוטרד. ראשית, אין ספק שהריבית הייתה גיים צ'יינג'ר ששינה את כל התמונה, ואיך שזה נראה כרגע מבחינת האינפלציה, הריבית תיאר איתנו לאורך זמן. אנחנו רואים מה קורה בארצות הברית גם, שהנגיד של הפדרל אומר שהוא הולך להעלות את הריבית כל הזמן. בחודשים הקרובים אין ספק שזה ישפיע גם על מדינת ישראל".

על החלטת הנגיד בישראל שלא להעלות את הריבית אמר סרוגו "הנגיד ובנק ישראל והוועדה המוניטרית בבנק ישראל רואים את ההשפעות השליליות של הריבית, במיוחד לאור העובדה שהממשלה לא מתפקדת מספיק טוב בהתמודדות שלה מול האינפלציה. לכן הוא נהיה מאוד מאוד זהיר לאור הנתונים של המיתון.

"אבל בואי נחזור רגע למה מטריד אותי באמת. מה שמטריד אותי זה חוסר הפעילות של הממשלה בשוק הדיור במובן שהם רואים את הקיטון בהתחלות הבנייה – קיטון דרמטי של 40 אחוז – ולא נעשה מספיק לשנות את זה. היום הגבינה נמצאת במקום אחר. אם פעם הגבינה הייתה שלא שיווקו מספיק קרקע, שלא תכננו מספיק – היום הגבינה נמצאת במקום של חוסר כדאיות כלכלית של הקבלנים והיזמים. גם בדיור להשכרה ארוכת טווח וגם בדירות לרכישה, רואים מכרזים נכשלים, אנחנו רואים הרבה מכרזים שקשורים ב-80 אחוז ממחיר מטרה. זה מיותר לגמרי. היום צריך להוריד את המינון של מחיר מטרה. ראינו שגם במחיר למשתכן ומחיר מטרה החבר'ה הצעירים קונים דירות ואחרי זה מוכרים אותן בסיבוב על קופת המדינה. צריך להירגע עם העניין הזה, לשווק קרקעות במחירי מינימום לשוק החופשי ולייצר תנאים יותר טובים. היום למשל מה שאני הייתי עושה בשביל לעורר את השוק זה להוריד חזרה את מס הרכישה לדירות להשקעה אנחנו רואים שחסרות דירות להשקעה, חסרות דירות להשכרה, מחירי השכרות עולים".

לסיכום אמר סרוגו "הריבית לא ייצרה אפילו דירה אחת לרפואה, ואנחנו יודעים היטב שפתרון לאורך זמן זה הגדלת היצע הדירות וקרה וקטור הפוך כתוצאה מהעלאת הריבית – היצע הדירות קטן. ולכן, כאן הממשלה צריכה להיכנס לתמונה, ולצערי הרב, היא לא עושה את זה מספיק טוב. אני מקווה שאחרי החגים הם יצאו בתוכנית רצינית שמשמעותה תמריצים לקבלנים וליזמים שיבנו יותר".

 

לצפייה באייטם המלא

 

עוד מאמרים בנושא