מנכ"ל ההתאחדות אמנון מרחב ברשת ב': "הביקוש לא באמת ירד, הוא פשוט כבוש; הקבלנים כבר הוכיחו פעם שהם מסוגלים לבנות מהר" - בוני הארץ : בוני הארץ

מנכ"ל ההתאחדות אמנון מרחב ברשת ב': "הביקוש לא באמת ירד, הוא פשוט כבוש; הקבלנים כבר הוכיחו פעם שהם מסוגלים לבנות מהר"

מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמנון מרחב, התארח ברשת ב' כדי לדבר על מדד הדיור המאכזב. מרחב הסביר שהמחירים ממשיכים לעלות למרות הירידה בביקוש "כי יש גם פחות דירות. קבלנים שצריכים לממן את הפרויקטים במציאות של ריבית גבוהה לא לוקחים הלוואות מהבנקים, לא רוכשים קרקעות ומתחילים פחות לבנות. אז אם הביקוש קטן – אגב, לטעמנו הוא לא קטן, הוא רק כבוש, הוא בהמתנה – אבל אם הביקוש קטן אז גם ההיצע קטן והמעגל השוטה שכבר למעלה מעשור ממשלות ישראל נכשלות לטפל בו, איך אומרים, ממשיך לתדלק את עצמו ואנחנו ממשיכים לראות עליות מחירים גבוהות והחלום של הדירה או השאיפה של כולם לדירה בת השגה במחיר סביר רק הולך ומתרחק".

אז מה עושים במצב כזה? "מה שאנחנו, התאחדות הקבלנים בוני הארץ, מטיפים לו זה עסקת חבילה. אתה והמאזינים זוכרים שכשהמשק היה במצב של אינפלציה של מאות אחוזים בתחילת שנות ה-80 קמו ועשו עסקת חבילה הממשלה, ההסתדרות ומעסיקים. אנחנו אומרים: צריך לשכפל את המודל הזה ל-2022, לעשות עסקת חבילה – ממשלה, רשויות מקומיות, קבלנים – כשכל צד נותן את שלו".

"צריך להוציא פה קרקעות שהמדינה שולטת בהן. להציף את זה בקרקעות לבנייה, פעם אחת. פעם שנייה, להפסיק את כל הרגולציה המטורפת הזאת. היום, אם אתה רוצה לבנות דירה, אתה מחכה בין שלוש לחמש שנים להיתר הבנייה, וכשהדירה כבר הקבלן סיים לבנות אותה, לוקח בין חצי שנה לשנה לקבל טופס 4. רק בגלל רגולציה, רק בגלל בירוקרטיה מיותרת. ואלה תהליכים שרק בעסקת חבילה שהיא תולדה של מצב חירום אפשר לפתור".

עוד מאמרים בנושא

חיים פייגלין

חיים פייגלין: "המצב הנוכחי שמגיע אחרי עליית הריבית יכול להיות קטלני להרבה מאוד גופים בענף הבנייה"

למרות הזמן שעבר מאז תחילת המלחמה, ענף הנדל"ן עדיין מצוי בקיפאון. הפועלים הפלסטינים טרם הוחזרו לעבודה בישראל, ופועלים זרים ומקומיים הפסיקו לעבוד, מה שמקשה מאוד על המשך פעילות הבנייה. גם היקפי הרכישות צנחו והרוכשים הפוטנציאלים כמעט שלא מגיעים למשרדי המכירות, כשברקע נותרה נקודת הפתיחה הגרועה הכוללת ריבית גבוהה ודירות יקרות.

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חיים פייגלין, סבור שמדובר במשבר חסר תקדים. "סיימתי לימודי הנדסה בטכניון ב-1979 ומאז אני בענף ואני לא זוכר משבר כזה. ביום כיפור עוד לא הייתי בתחום אבל למשפחתי הייתה חברה קבלנית ואני זוכר מה היה. בתקופות של האינתיפאדה השנייה ומלחמת לבנון השנייה ב-2006 היה משבר נוראי וראינו המון משקיעים שברחו מכאן לחו"ל, אבל העוצמתיות עכשיו חזקה יותר. זה ענף למוד משברים, אבל החשש שזה יכול להיות אירוע גדול יותר", הוא מספר.

15.01.24