נטישת העובדים הזרים - בוני הארץ : בוני הארץ

נטישת העובדים הזרים

ענף הבניה בישראל נמצא בסכנה קיומית עקב בריחתם של עובדים זרים מהארץ. הסגר הנמשך ביהודה ושומרון מונע את כניסתם של כ-150 אלף פועלים פלסטינים, כ-100 אלף מהם עובדים בענף הבניה; העיריות עדיין משביתות את אתרי הבניה והעובדים הזרים נותרים ללא מעש.

שליש מהעובדים המולדבים כבר ברחו מהארץ; אלפי העובדים הטורקים המגיעים ארצה במסגרת חברת ילמזלר מאיימים גם הם לעזוב כי אין עבודה והם כבר שבוע בבטלה; גם מדיניותה של סין בנוגע למלחמה מעלה סימן שאלה גדול על המשך הגעתם של הסינים ארצה; 17 אלף עובדים מעזה כמובן שכבר לא יחזרו, ומה יהיה על העובדים הפלסטינים מיהודה ושומרון, שלצערנו מחזיקים את הבניה הרטובה בישראל? שאלה שבהחלט תישאל אחרי המלחמה.

בחודשים האחרונים פורסם על הסכם להבאת פועלי בניין מהודו, ונראה שהכיוון הזה תופס תאוצה כשעשרות אלפי הודים בעלי כושר עבודה הביעו עניין גדול להיקלט בעבודה בישראל.

כעת המדינה עסוקה בלהילחם, אבל השאלה היא מה יקרה עם הענף לאחר המלחמה, עם מחסור חמור בעובדים זרים. ללא העובדים הפלסטינים מיהודה ושומרון, המחזיקים בבניה הרטובה, לא תהיה פה בניה. לצד זאת, הביקוש לדירות צפוי לגדול עקב ההרס הרב שנגרם במהלך המלחמה.

מרבית מאתרי הבנייה במדינה נסגרו בגלל המצב, ובמיעוט האתרים שכן פועלים, פוחדים העובדים הזרים להגיע לעבודה – כך שבאופן מעשי נעצרה פעילות הבניין במדינת ישראל כמעט לחלוטין.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ביחד עם אלדד ניתן, ראש תאגידי כח אדם זר לבניה – שלחו מכתב לשרים על מנת להחיש את רכבות האוויר של העובדים הזרים.

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר: "בשל איסור כניסתם של העובדים הפלסטיניים לעבודה בישראל בענף הבנייה, והצפי כי איסור זה לא ישתנה בתקופה הקרובה, נוצר וייווצר פער גדול יותר, שיוכל להתמלא רק על ידי העובדים הזרים. לפיכך, הסתה של העובדים הזרים מענף הבניין לתעשייה, בעת הזאת היא בעייתית, במיוחד לאור העובדה שהתאחדות הקבלנים בוני הארץ עושה לילות כימים, לוודא פתיחת אתרי הבניה בישראל. במצב הדברים הנוכחי, ובראייה עתידית של השלכות המצב שנוצר, על המדינה לפעול באופן שונה וארוך טווח, וזאת על מנת שענף העסקת עובדים זרים בענף הבניין לא יקרוס ויוכל להמשיך ולהתקיים, על כל המשתמע מכך".

עוד, אומרים בהתאחדות, כי "יש לפעול באופן מידי למילוי, הגדלת ואף להכפלת מכסת העובדים הזרים בענף הבניין (על מנת להתגבר על הפער שנוצר וייווצר כתוצאה מכך שעובדים פלסטינאים ייגרעו ממצבת העובדים בענף).

 

לצורך קליטת של עובדים זרים בישראל, הן בשל צרכי הענף הקיימים, והן בשל הצורך בשיקום הנזקים של פעילות המלחמה, יש הכרח בקידום והחשת מיונם של עובדים זרים רבים ככל הניתן, בסין, במולדובה ובמדינות אחרות מהן יוחלט להביא עובדים זרים.

במצב הדברים הנוכחי, ועל מנת להקל על תאגידי העובדים הזרים בבניין, שהכנסותיהם נעצרו לאור המצב המלחמתי וסגירת אתרי הבנייה, ואילו הוצאותיהם כגון מגורים לעובדים ושכר הנהלה ממשיכים להיות משולמים, יש לפטור אותם מתשלומי אגרה, שכר (פיקדונות) וכיו"ב, לכל הפחות עד לפתיחתם המחודשת של אתרי הבנייה".

עוד מאמרים בנושא