ניר ינושבסקי בתקשורת על התייקרות תשומות הבנייה: "קבלני הביצוע הם הראשונים בשרשרת שנפגעים מעליית המחירים" - בוני הארץ : בוני הארץ

ניר ינושבסקי בתקשורת על התייקרות תשומות הבנייה: "קבלני הביצוע הם הראשונים בשרשרת שנפגעים מעליית המחירים"

השבוע התראיין ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ על עליית מחירי תשומות הבנייה.

ינושבסקי התייחס בדבריו למחסור הצפוי מטורקיה, אשר נפגעה קשות מרעידת האדמה בחודש האחרון, וכן מעליית הדולר ומהמלחמה המתמשכת באירופה.

בין יתר הדברים אמר ינושבסקי כי "בסוף רוכשי הדירות הם האזרחים והרוכשים הסופיים של הדירות וכל עלות הייצור בסוף תגולגל אליהם".

לחצו לצפייה באייטם המלא

 

בהמשך השבוע התראיין ינושבסקי גם לכאן 11, ואמר כי הקבלנים כבר קיבלו שתי הודעות על עליית מחירי תשומות, מה שישפיע על עלות הדירות וכן על עלות התשתיות שיושפעו מזה.

על השאלה כיצד זה ישפיע על הרוכשים אמר כי "העלייה הזו בגלל הפיחות כבר תשפיע על המדד הקרוב ונראה את כל מי שקנה דירה צמודה למדד שהמחיר שלה עולה. כל עוד נמשיך את העלייה כמו שהיא – אני לא אופטימי לגבי השנה הקרובה".

על השאלה מדוע הקבלנים לא נכנסים מתחת לאלונקה אמר: "צריך להפריד בין קבלני ביצוע ליזמים. קבלני הביצוע נאבקים קשה לבלום את עליית המחיר כי אנחנו באמצע פרוייקט ואז המחיר עולה. אנחנו החוליה הראשונה שנפגעת בשרשרת".

 

לחצו לצפייה באייטם המלא

 

 

גם בעיתון TheMarker התראיין ניר על כתבה בנושא השפעת היחלשות השקל על מחירי תשומות הבנייה, וכן השפעת רעידת האדמה בטורקיה. בין יתר הדברים הסביר ניר כי השילוב בין הפיחות בשקל להלשכות רעידת האדמה הקפיץ את מחיר הברזל המיובא ב-12%.

לדברי ינושבסקי בכתבה,  החמרת המצב עלולה להביא לקריסתם של קבלנים בענף הבנייה שעלויותיהם התייקרו והם יתקשו לעמוד במחירים עליהם יתחייבו כלפי מזמיני העבודה.

 

לחצו לקריאת הכתבה המלאה

 

דוד יהלומי, ראש מטה תשתיות ובנייה חוזית בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ דיבר בעיתון גלובס, בנושא עליית הריבית והשפעתה על קבלני התשתיות.

בין הדברים אמר יהלומי כי "ענף התשתיות נמצא גם כך במשבר עמוק, שלעיו אנחנו מתריעים כבר זמן רב – בשל נזקי הקורונה, משבר התובלה העולמי והשלכות המלחמה באוקראינה. במצב רגיל הריבית היתה אמורה להיות רק מכה קלה בננף אבל במציאות בה אנו נמצאים זו משקולת כבדה מאוד על הענף".