צביקה דוד עם המהדורה המרכזית של ערוץ 12 על תופעת הפרוטקשן באתרי הבניה - בוני הארץ : בוני הארץ

צביקה דוד עם המהדורה המרכזית של ערוץ 12 על תופעת הפרוטקשן באתרי הבניה

מתחילת 2022 נפתחו 1,059 תיקי סחיטת דמי חסות. ההערכות הן שיש עשרות אלפי מקרים בשנה, רובם המוחלט לא מדווח לרשויות. קבלנים נאלצים לשלם עד עשרות אלפי שקלים בחודש. תשלומי הפרוטקשן משתנים ממקום למקום, אבל תמיד לפי מה שקובע השומר בשטח, ללא משא ומתן. אברהם (שם בדוי), קבלן מהדרום, פנה למשטרה עם סרטונים של גניבת ציוד והשחתה של אתרי הבנייה, אבל התיק נסגר מחוסר עניין לציבור.
גביית דמי חסות היא עסק מסודר המוכר במס הכנסה עם חשבונית. העבריינים פותחים חברות שמירה לכאורה וגורמים נזק לקבלנים כדי לאלץ אותם להעסיק אותם באתרי הבנייה. למרות אלפי פניות של תושבים בנגב למשטרה על אירועי ירי, אלימות בכבישים וזריקות אבנים, בחמש השנים האחרונות נפתחו בדרום רק 264 תיקים על סחיטת דמי חסות.
תופעת סחיטת דמי החסות אינה מתקיימת רק בדרום. לדברי סגן יו"ר התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צביקה דוד, "גם במרכז תל אביב וגם בגוש דן רבתי, בכל מקום, אין היום פרויקט שהוא לא חווה את הדרישות של השמירה, פרוטקשן, את ההשתלטות, את הניסיון לחדור לשוק". הוא מסביר כי "בדרך כלל זה נע סביב ה-10,000, 12,000 שקל למשרת שמירה, בין אם הוא שומר ובין אם לא, בין אם הוא נמצא ובין אם לא, אתה תשלם את השמירה, ועדיף לכל קבלן לעשות את זה. כל עלות שהקבלן סופג בסופו של דבר הוא צריך להשית אותה על הקונה אחרת הוא לא יכול להיות הגורם המממן של כל העלויות האלה".
למרות הסטטיסטיקות שמראות שעיקר הבעיה במגזר הלא יהודי, אומר דוד כי "אני חושב שזה כבר מזמן לא מגזר כזה או אחר, זה חוצה מגזרים, זה הפך להיות ענף כלכלי, זה הפך להיות מקור להלבנת הון בהיקפים אדירים בגלל המחזורים האדירים שיש בענף. הייתי אומר שזאת בעיה ברמת המדינה". הוא מספר כי שרפו לו כלים בצפון בגלל מלחמה בין חברות השמירה. גנבו לו מערכות כדי לקבל ממנו כסף.
דוד מבהיר כי "הבעיה שלנו היא הרבה יותר גדולה, הבעיה שלנו זו לא השמירה על אתר כזה או אחר, הבעיה שלנו היא המכרזים, שהולכים ונשלטים על ידי גורמים פליליים".
גורמים שונים לוקחים חלק במאבק בתופעה. "ידנו קצרה מלהושיע, אבל אנחנו משתפים פעולה עם כל הגורמים. גם עם חברי הכנסת שמטפלים בנושא בוועדת ביטחון פנים, גם עם היחידות המיוחדות של המשטרה. זה המקסימום שאנחנו יכולים לעשות. מעבר לזה אנחנו משלמים לאותם גורמים כדי שישמרו עלינו", מסביר דוד.
"קשה מאוד לקבלנים להתאגד. אין לנו אפשרות לחבר בין פרויקטים. כל פרויקט הוא בפני עצמו. כל פרויקט אמור להיות תחום ומגודר מבחינת הדרישות ולכן אי אפשר לעשות את זה כאגודה שתשמור על כולם".