עמית גוטליב: "המשבר הוא המשבר הגדול ביותר שהיה בענף הבנייה לדעתי מאז קום המדינה" - בוני הארץ : בוני הארץ

עמית גוטליב: "המשבר הוא המשבר הגדול ביותר שהיה בענף הבנייה לדעתי מאז קום המדינה"

סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, עמית גוטליב, התארח בערוץ הכנסת כדי לדבר על המצב בענף הבנייה ועל הקושי בהתמודדות עם המחסור בעובדים. "המשבר הוא המשבר הגדול ביותר שהיה בענף הבנייה לדעתי מאז קום המדינה. נכון להבוקר, 70 אחוז מהאתרים נעולים וסגורים ולא פעילים, וה-30 אחוז שפעילים עובדים בתפוקות של חצי – כלומר 50 אחוז מכוח העבודה", אמר.

על קיומו של חשש להתמוטטות חברות אמר גוטליב, "ברור, זה רק עניין של זמן. קודם כל, מי שקורא עיתונים ורואה תקשורת רואה שכל יום עוד חברה ועוד חברה ועוד חברה מודיעה על בעיות תזרימיות וחדלות פירעון. על בקשות לפשיטת רגל. צריך להפריד גם בין ענף היזמות לענף הביצוע שבפגיעה אנושה מהסיבה שהרבה עיריות והרבה מוסדות גם לא משלמות לקבלנים את הכסף, וגם יזמים שעבדו ולא קיבלו כספים לא מעבירים את הכסף הלאה. אנחנו במשבר מאוד מאוד גדול שלא נראה כמותו מאז קום המדינה".

"אין פועלי בניין. לפני ה-7 באוקטובר המדינה באה ואמרה לענף הבנייה 'תראו, יש אינטרס לאומי לקחת עובדים פלסטינים, לתת להם פרנסה, כדי שהם לא יתעסקו בטרור. אני בכלל לא מתעסק כרגע באם נכון או לא נכון להחזיר את הפועלים. אני לא איש ביטחון ואנחנו כהתאחדות לא נותנים עצות ביטחוניות לקבינט המלחמה. אבל המדינה לפני ה-7 באוקטובר אמרה לנו 'קחו את הפועלים האלה, יש לנו אינטרס שהם יעבדו'. וכך עשינו. הוצאנו להם רישיונות, הבאנו אותם, דאגנו להם, פרנסנו אותם. וביום אחד המדינה סגרה את המעברים והשאירה אותנו בלי עבודה. עכשיו שתבין, מנהלי העבודה שלנו, מנהלי הפרויקטים שלנו, המהנדסים שלנו – נמצאים במילואים, כמו כל עם ישראל, נלחמים למען ההצלחה של המדינה הזאת. זה ברור. הפועלים סגורים. במשך שלושה שבועות מתחילת המלחמה האתרים שלנו היו סגורים, כי העיריות רצו שנסגור אותם, משיקולים כביכול ביטחוניים, אבל הם היו סגורים. אנחנו עשינו הכול בשביל לפתוח אותם. בחלק מהאתרים שפתחנו אנחנו עובדים בתפוקות מאוד נמוכות. עכשיו, כשכבר האתרים יכולים לעבוד, אין לנו עם מי לעבוד. עכשיו תבין, אנחנו כבר ב-8 וב-9 באוקטובר, יום-יומיים אחרי המלחמה, הבנו את האירוע, הבנו לאיפה זה הולך, פנינו למדינה ואמרנו 'רבותיי, ייקח זמן עד שהפועלים הפלסטינים יחזרו ואם יחזרו'. אז אנחנו נמצאים היום, למעלה מחודשיים מתחילת המלחמה, הנתון הוא שנכנסו 200 פועלים עד עכשיו, עזבו אלפים, ואנחנו בכלל לא רואים את העתיד. זה פשוט הזוי", הוסיף.

גוטליב הסביר שגם אם יש תוכניות לפתור את הבעיה הזאת, עדיין מוקדם מדי לשמוח. "אתה יודע כמה תוכניות יש ששום דבר לא יוצא לפועל? תראה, כשהמדינה רצתה בזמן הקורונה להביא מטושים, היא ידעה לשלוח את ראש המוסד לקנות מטושים מדרום אפריקה. אבל אין שום פרויקטור שבא ואומר 'רבותיי, אני מחר בבוקר מביא לפה 30 אלף זרים.' אין את הדבר הזה. זה מחולק בכל כך הרבה משרדים שכל אחד יש לו את הדעה איפה אצלו צריך לתת את הנקודה. הסכם בילטרלי, לא הסכם בילטרלי – אנחנו אמרנו לשר הפנים, 'כשיש לך מצב כזה, של חולה סופני שיש תרופה שיכולה להציל אותו, שצריך לתת אותה וזה יכול להיפתר, מתעסקים היום בבוטוקס, להגדיל את השפתיים, לסדר את העפעפיים, כן הסכם בילטרלי, איך הם יגיעו, מה אם לא יגיעו. רבותיי, המדינה רוצה והיא יכולה. תנו לשוק הפרטי להביא אותם ואנחנו נדאג להביא אותם. ברגע שהמדינה באה ואומרת 'אני אביא אותם בכוחות שלי', אז זה לא קורה, כמו כל דבר שהמדינה מנהלת. ואם חושבים אי פעם לבוא ולשקם את הדרום וגם את הצפון אחרי האירועים האלה, אז לא יהיו קבלנים שיעשו את זה, לא יהיו פועלים שיעשו את זה, ונכנסים למשבר עמוק שגם ככה נכנסנו אליו בשנה הכי קשה שלנו, עם ריבית גבוהה בשוק מאוד מאוד צונן. אני מאוד מאוד פסימי. אם המדינה לא תבוא ותגיד 'אני לוקחת את זה על עצמי, אני מביאה פרויקטור לאירוע של ענף הבנייה', אנחנו בצרה צרורה. כשאתה תבוא ותראיין אותי בעוד חצי שנה, שבעה חודשים, תשעה – למה אין דירות? למה המחירים בשמיים? איך הגענו למצב הזה? אני אחזור איתך לראיון של היום ואני אשאל אותך 'בוא נקרא ונפתח, נראה מה אני אמרתי שמה'. ואני אומר לך, כל יום נהיה יותר קשה. באמת עצוב מאוד".

 

לחצו לקטע המלא

עוד מאמרים בנושא

המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בפודקאסט "האינטרסנטים" של מגזין TheMarker כדי לדבר על המצב בענף הבנייה בצל המלחמה. "המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו", אמר.

"מה שמעורר דאגה זה העובדה שחמישים אחוז מאתרי הבנייה היום סגורים, וזה הנתון הקשה ביותר. ברגע שלא מייצרים פעילות אז מצבן של חברות הבנייה, היזמים, הולך ומתדרדר. זה חושף את הבנקים לסיכונים, בטח כאשר אותם קבלנים לקחו מימון גבוה. לכן יש לזה השפעה ולכן הנגיד מודאג. ענף מרכזי כמו ענף הבנייה לא יכול לעבוד. יש לזה השפעות גם על הכנסות המדינה ממיסים, על הגירעון של המדינה. יש לזה השלכות על תעשיות אחרות כמו תעשיות הבנייה. אם ניקח לדוגמה את רדימיקס, אחת התעשיות הגדולות ביותר בענף הבנייה היום שבימים כתיקונם מגלגל מחזור של שלושה מיליארד שקל בשנה, היום הוא עובד בתפוקות של אולי 30-40 אחוז", הוסיף סרוגו.

04.03.24