קריאה של התאחדות הקבלנים, לשכות המסחר, התאחדות התעשיינים ואיגוד ההייטק למערכת הפוליטית לגלות אומץ ולשבת למשא ומתן עד לפתרון המשבר - בוני הארץ : בוני הארץ

קריאה של התאחדות הקבלנים, לשכות המסחר, התאחדות התעשיינים ואיגוד ההייטק למערכת הפוליטית לגלות אומץ ולשבת למשא ומתן עד לפתרון המשבר

בשבוע שעבר, קראו הארגונים הכלכליים המובילים במשק לראשי המערכת הפוליטית לנצל את הפסקת הפעילות הפרלמנטרית בכנסת בשל פורים ולפתוח במשא ומתן לסיום המשבר.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמר" המדינה קרועה ושסועה, המשק הישראלי נכנס לסחרור כלכלי רע בשל אי הוודאות העלול להתעצם ככל שמצב זה ימשך . כיום הסכנה הגדולה ביותר למגזר העסקי בכלל וענף הבנייה והתשתית בפרט היא האטה של התוצר העיסקי, עצירת השקעות וחוסר יכולת של בעלי העסקים לתכנן את פעולתם קדימה. כרגע יש קבעון מוחלט וההעדפה האוטומטית במשק היא לדחות פעילות,השקעות ורכישות.  המחיר של כל יום דחייה הוא עצום וכולנו נשלם אותו. הענף שלנו לבדו מהווה נתח אדיר מפעילות המשק כולו. אני, בשם כל העוסקים הפעילים בענף בניה ותשתיות בישראל אומר לכם, בכירי המערכת הפוליטית – שבו מיד והגיעו להסכמות.  אין לכם את הפריבילגיה לתת לכולנו לחכות עוד, חובה עליכם להדבר ולהגיע למתווה מוסכם לפני שיהיה מאוחר מדי".

מספר גופי תקשורת התייחסו למודעה שפרסמה התאחדות הקבלנים בוני הארץ הקוראת לראשי המפלגות להידבר.

בעיתון כלכליסט עלתה ידיעה מובילה עם הקריאה ועיקרי הדברים

נשיא ההתאחדות ראול סרוגו התארח באולפן רשת 13 אצל רביב דרוקר לפני החדשות ודיבר על העצומה.

באולפן אמר ראול לדרוקר כי "אנחנו נמצאים על סף סחרור כלכלי, ואם הדברים לא ייעצרו כאן ועכשיו אנחנו נאבד שליטה גם בכלכלה הישראלי. אם לא נעצור את זה ברגע האחרון תהיה קטסטרופה. לכן קראנו לכל המנהיגים במערכת פוליטית – תעצרו את הכל. ללא תנאים מוקדמים. אנחנו קוראים לאנשים אמיצים מכל הצדדים: אין לכם מה להפסיד, תנסו להגיע למשא ומתן ולהידברות.

כל אחד מהצדדים מחפש תמונת ניצחון – ואנחנו אלה שנפסיד"

לחצו לצפייה באייטם המלא

בקשת 12 עסקו ביוזמה ודיברו עליה באולפן.

ח"כ מירב כהן מיש עתיד התארחה באולפן, תבקשה להגיב על המודעה ואמרה: "גם הם אומרים 'תעצרו את החקיקה'. די לצביעות. אי-אפשר מצד אחד לומר 'אנחנו מעוניינים בהידברות' ומצד שני לבוא בכזה אמוק ולהעביר מדי יום עוד ועוד ועוד בכמויות מסחריות הצעות חוק כל כך קיצוניות. אני רוצה להזכיר שהקואליציה הזאת בחרה לבזות את הנשיא ואת המתווה שלו שקרא להפסיק לאלתר את החקיקה והם בחרו שלא לעשות את זה", הסבירה כהן.

"יושב ראש המפלגה שלי אמר הנה מתווה שתוך 60 יום אנחנו יכולים להגיע לממש מתווה מוסכם. אתם רוצים לפחות להחליט איך מתקדמים מכאן? תעצרו לכמה ימים, נדבר, נתקדם. אפילו את זה הם לא מוכנים לעשות ואני רוצה להגיד משהו אחד: אם תהיה לנו הזדמנות אמיתית לשינוי מהותי, לא לדברים קוסמטיים, אנחנו לא נפספס אותה. אנחנו נעשה את מה שטוב למדינת ישראל. תמיד. אבל עכשיו אנחנו רואים צביעות ואנחנו רואים תהליך של הקצנה. הם הולכים ומביאים הצעות יותר ויותר קיצוניות כדי שהאמצע ילך ויתרחק".

לחצו לצפייה באייטם המלא

ברשת ב' התראיין ראול סרוגו לאחר פרסום המודעה ודיבר על הצורך של הצדדים להגיע לפשרה והידברות בשביל אזרחי ישראל:

גם ברדיו קול חי החרדי התראיין ראול בבוקר שאחרי ודיבר על הקמפיין.

יושב ראש איגוד ההיי טק הישראלי, מריאן כהן, הסביר בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן 11 את הכוונה מאחורי המודעה: "אנחנו חושבים שאנחנו נמצאים בשעה קשה וכמה שיותר מהר יותר טוב. נכון לטפל בזה כרגע. אנחנו קוראים למנהיגים לגלות מנהיגות. הכי קל זה להגיד 'לא', גם בעסקים, כנראה גם בפוליטיקה. הכי קל להיות על הבריקדות ולהגיד 'לא'".

עוד הוסיף, "התנאי היחיד שישנו שתהיה הסכמה לדבר ולדון על הדברים שכואבים לכולנו. זה לא רק שלנו, זה של כולנו. מה שקורה כאן מסביב צריך להעיר ולפקוח את העיניים של כולם. אנחנו בשעת משבר".

"אנחנו עושים מאמץ גדול לקרב בין הצדדים. הכוונה להביא אותם מסביב לשולחן. אז שאלו אותנו 'האם אתם רוצים לשבת מסביב לשולחן ?'. הנקודה הזאת בכלל לא חשובה. מה שחשוב זה להביא אותם שישבו, ידברו ויעצרו את הסחף הזה שקורה. הסחף במשבר בחברה, במשבר הכלכלי. אנחנו שומעים מילים, אנחנו שומעים משפטים, אנחנו שומעים דברים שמעולם לא שמענו כאן", הסביר.

לחצו לצפייה באייטם המלא 

גם בערוץ 14 דיווח הכתב על מספר ארגונים, ביניהם התאחדות הקבלנים בוני הארץ, הקוראים לשיח על הרפורמה במערכת המשפט. "בעקבות הרצון שהכלכלה לא תיפגע, ראשי הארגונים המרכזיים במשק הישראלי – גם התאחדות הקבלנים, גם התאחדות התעשיינים, לשכות המסחר, ההיי טק הישראלי – פונים במכתב למעשה לצדדים לבוא להידברות, להגיע להסכמות ללא תנאים מוקדמים. כך הם קוראים ומבקשים לעשות כבר ביום שלישי הקרוב אצל הנשיא", נאמר בדיווח.

"הם דורשים אומץ מהמנהיגים להגיע, לדבר, לשוחח. גם לוין וגם סמוטריץ' שר האוצר מברכים על היוזמה הזאת, קוראים לשיח על הרפורמה, קוראים לצד השני להגיע ולדבר כדי להגיע להסכמות כמה שיותר מהירות וכדי אולי למנוע נזקים עתידיים לכלכלה ובתחומים אחרים".

לחצו לצפייה באייטם המלא