ראול סרוגו בוועדת הכספים - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו בוועדת הכספים

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, השתתף בדיון בוועדת הכספים של הכנסת. אלה הם עיקרי דבריו בדיון:

"הענף שלנו הוא ענף מרכזי במשק, הוא הקטר שמניע את הכלכלה, ואם הוא ייפגע כל הכלכלה תיפגע. אני רוצה להתחיל קודם כל מדוגמה אישית. דיברו פה ראשי המועצות האזוריות בדרום ובעוטף. אני אמרתי בישיבה הקודמת ואני אומר כאן גם עכשיו: אנחנו, ענף הבנייה, במצב הכי קשה מקום המדינה. אם מגיע לנו כסף אבל להם חסר בעוטף, תתנו להם, אל תתנו לי. ענף הבנייה זה הענף שנרתם אולי הכי הרבה בכל מלחמות ישראל ונכנס תחת האלונקה. ברגעים אלה ממש ישנן חברות תשתית שמתקנות את הכבישים בצפון תחת אש בגלל הטנקים שהרסו את הכבישים האלה. כנ"ל גם בדרום".

"אנחנו נכנסנו לאירוע הזה של המלחמה במצב קשה גם ככה, גם בלי הלחימה. הריבית שעלתה גרמה לענף לבעיות קשות. אנחנו היום בענף לקחנו הלוואות ואשראי בגובה של חצי טריליון שקל. אדוני היו"ר, הקבלנים חייבים לבנקים ולגופים המוסדיים את הכסף ששווה לתקציב המדינה. ברור לך האירוע שקורה אם אנחנו ניזוקים. בשבוע שעבר מודי'ס, שבא לבדוק את דירוג האשראי של מדינת ישראל, נתן דו"ח ברור עם תחזית שלילית שאמר שדירוג האשראי ייבחן לאור איך שהממשלה תתייחס לענף הבנייה, בגלל הסכנה ליציבות הבנקים".

"הלמ"ס אומר 62 אחוז מהעוסקים בענף בסכנת סגירה. מסקר שעשה השבוע. חברים, ביום חמישי זה פורסם: שתי חברות בנייה שמנהלות פרויקטים של רכבת ישראל מבקשות הקפאת הליכים. חייבים 50 מיליון שקל ואין להם שום תזרים מזומנים. הם יקרסו. מה זה אומר? חברות הביצוע, עבור מה הן מבצעות? עבור בתי ספר, גני ילדים, רכבת, כבישים. אתם באוצר לא מבינים שאם החברות האלה יקרסו אז לא יהיו לנו בתי ספר בספטמבר 24' ולא יהיו לנו כבישים בזמן והכול נופל".

"הקבלנים הראשונים שיקרסו הם קבלנים יזמים, לא קבלנים מבצעים. אתם יודעים מה קורה לעשרות אלפי זוגות צעירים שעכשיו מחכים לדירה המוזלת ולא יקבלו אותה? חלקם נלחמים ברגעים אלה בתוך עזה".

ולסיכום: "ענף הבנייה הוא ספינה ענקית. הספינה הזאת התנגשה בקרחון. אם לא נסתום את הפרצה פה, אנחנו נטבע כמו הטיטאניק. זו המשמעות, ואחרינו כל כלכלת ישראל. כל מה שרועי כהן פה נלחם על העצמאים, ובצדק – אני מעסיק עשרות עצמאים – כל מה שאתם נותנים לעצמאים לא שווה כלום, כי ברגע שאני נופל, הם נופלים".

עוד מאמרים בנושא