ראול סרוגו בכאן 11: "זה רק סימפטום לחוסר היכולת של הממשלה" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו בכאן 11: "זה רק סימפטום לחוסר היכולת של הממשלה"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בכאן 11 כדי לדבר על תופעת הפועלים הפלסטינים שמסתננים לישראל בלי לעבור בדיקות ביטחוניות. "זה רק סימפטום לחוסר היכולת של הממשלה ולחסמים שקיימים כרגע, ויותר גרוע, יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. המנהל האזרחי מנפיק את ההיתרים לעובדים הזרים כמו בכל שנה. בשנה רגילה יש סגר בדרך כלל בתקופות ביטחוניות ובחגים. לעובדים יש רישיון בתוקף, אבל הם לא נכנסים. היום, הם מסתננים דרך הפרצות בגדר. לטעמי, אני אומר את זה כאן בחריפות, זה ידוע לאנשים מסוימים במשרד הביטחון ובצבא שמעלימים עין ונותנים להם להיכנס. אסור שזה יקרה".

"אנחנו קוראים למעסיקים, לקבלנים, לא להעסיק בשום פנים ואופן עובדים פלסטינים. אסור להם לעבוד בישראל נקודה. אנחנו אומרים את זה חזור ודגש כל הזמן. הבעיה היא שהצורך קיים, ולכן החבר'ה האלה מסתננים דרך הפרצות בגדר. הבעיה היא לא הפועלים עצמם. הפועלים עצמם נבדקים במסרקות של ברזל ומי שקיבל רישיון כנראה נבדק ביטחונית. הבעיה היא שבפרצות האלה מסתננים גם מחבלים. אז במקום לקבל החלטה שאוקיי, ניתן לכמות מסוימת של עובדים פלסטינים להיכנס בצורה מסודרת במעברים – תהיה בקרה מי נכנס ומי יוצא – ועל ידי זה טיפה להקל על המחסור העצום שיש היום בענף והמדינה לא מסוגלת להביא עובדים זרים. אנחנו נמצאים פה בכנס של ערים מתחדשות של מרכז הבנייה הישראלי. כנס מרשים מאוד. דיברו פה על תכנון, דיברו פה על ביצוע, אבל מי יבצע? בלי פועלים לא נבצע כלום", הסביר סרוגו.

"הממשלה לא מצליחה דרך הכבלים שהיא שמה על עצמה להביא לכאן עובדים מהר. העובדים צריכים להגיע ב-G2G מה שנקרא בהסכם בילטרלי שיש לנו היום רק עם הודו וסרי לנקה, וזה לוקח זמן. יש הרבה בירוקרטיה, הרבה סחבת. גם משרד האוצר, וזה מדהים אותי, המחדל הזה שיש בנושא של הבאת עובדים זרים לא נוגע רק למשרד השיכון ומשרד הפנים. משרד האוצר וקופת המדינה מתדלדלת, החוסר בעובדים זרים גורם למחסור של 40 מיליארד שקל לקופת המדינה. דובר כאן על 600 מיליון לקופת הכספים, לגפני. 40 מיליארד שקל. משרד האוצר אגף תקציבים לא עושה דבר וחצי דבר כדי לשפר את המצב", הוסיף.

"אני לא רוצה לחשוב אפילו מה יקרה למחירי הדירות. אנחנו רואים אותם כבר מזנקים בשלושת החודשים האחרונים באחוז אחד בחודש בממוצע. אנחנו עלולים לחזור לממדים שהיו בעבר. לא בעבר הרחוק, בשנת 22' למשל. זה יהיה פשוט מפלצתי. היקפי הבנייה והתחלות הבנייה יורדים. בסופו של דבר מחירי הדירות עלולים להמשיך לעלות ורק עשירים יוכלו לקנות דירות בישראל", אמר סרוגו לסיכום.

עוד מאמרים בנושא