ראול סרוגו בערוץ 12 אצל גדעון אוקו נגד העלאת הריבית - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו בערוץ 12 אצל גדעון אוקו נגד העלאת הריבית

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח ב"תוכנית חיסכון" בקשת 12 כדי להזהיר מפני העלאת הריבית, ואמר: "אני חושב שהמצב היום בעולם, הפעם האחרונה שזה היה הייתה מלחמת העולם השנייה. האירוע של הקורונה ומלחמת אוקראינה שינה נושאים פיזיים. עצירה בשרשראות האספקה, מחירי אנרגיה יקרים. ולכן כל זה מביא להתייקרות חומרים ומוצרים בכל רחבי העולם, שלא בטוח שעצירת הביקושים על-ידי עליית הריבית היא הדרך לעצור אותה", הסביר.

"העלו את קצב הריבית גבוה מדי. אנחנו רואים שהגענו ל-3.75 בתחילת השנה בעוד היא ארבעה אחוזים בסוף השנה. אז מה יקרה במהלך השנה? הוא ימשיך לעלות את הריבית מעל ארבעה אחוזים? לאן אנחנו נגיע?", שאל סרוגו. "מה שקורה זה שהעלאת הריבית היא גיים צ'יינג'ר. מצד אחד היא עוצרת את הביקושים, אנשים קונים פחות דירות, אבל מצד שני, גם היזמים והקבלנים בונים פחות. אנחנו ראינו שהתחלות הבנייה ירדו לקצב של 60 אלף דירות בשנה במקום 80 שציפו ולכן זה רע".

סרוגו הבהיר שהוא לא דואג רק לקבלנים. "אני דואג לענף הבנייה בכללותו, לקבלנים ולרוכשים שהם הלקוחות שלנו. אותן חברות שהציעו מחירי עתק על הקרקע והתחייבו להלוואות גדולות, זה לא שלא אכפת לי מהן, אבל הן מקרה חריג. אני צריך לדאוג לכל הענף", אמר. "אני לא חושב שיש יותר מדי כאלה. יש כאלה במיוחד שקנו קרקעות באזור תל אביב".

לסיכום אמר סרוגו "אנחנו לא רואים שהמחירים יורדים. כל אותן חברות כבר מכרו את רוב הדירות על הנייר. ראינו בסטטיסטיקות שרוב הדירות החדשות שנמכרות – 70 אחוז מהן – הן דירות על הנייר. ולכן הם לא בלחץ ולכן המחירים גם לא יורדים. בסופו של דבר, הבעיה שלנו היא בהמשך. אם היצע הדירות ירד עכשיו, אותו ביקוש כבוש שעכשיו עולה על הגדר בגלל המשכנתאות יחזור לשוק באיזשהו שלב, ואם הוא לא ימצא מספיק היצע של דירות, אנחנו נראה שב-2023 המחירים אולי יתייצבו טיפה, אולי קצת יעלו, אבל אני דואג למה שיקרה בחצי השני של 23'".

לחצו לצפייה באייטם המלא

 

עוד מאמרים בנושא