ראול סרוגו: "הענף נמצא באחד הרגעים הקשים שלו" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו: "הענף נמצא באחד הרגעים הקשים שלו"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, השתתף בפגישה בנוכחות שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. הוא סיפר על הקשיים של ענף הבנייה – מאז פרוץ המלחמה רוב האתרים סגורים. "הענף נמצא באחד הרגעים הקשים שלו. אין לנו 90 אלף עובדים פלסטינאים. אנחנו נשארנו עם 15 אלף עובדים זרים והישראלים. רוב אתרי הבנייה נסגרו בגלל שראשי הערים אוסרים על הבנייה כי הם חוששים מחיכוך בין עובדי הבניין, נגיד הערבים הישראלים, לבין התושבים, רוצים לשמור על תחושת הביטחון של התושבים. אני יכול להבין את הדרישה הזאת שלנו, אבל זה יכול למוטט את הענף".

סרוגו אומר כי הבהיר בפני שר האוצר כי ענף הבנייה צורך אשראי בהיקף של חצי טריליון שקל. "זה אומר שאנחנו משלמים כל יום 130 מיליון שקל רק ריבית. לענף הזה אסור לעצור. אם הענף יעצור כמו שקורה כרגע, אז החברות יקרסו בטווח הקרוב. אם אנחנו לא עובדים עוד שבוע, החברות יקרסו".

סרוגו המשיך ואמר כי מעבר לסכנת קריסת החברות, ענף הבנייה נדרש להמשיך לפעול כי לא להחמיר את משבר הדיור. מעבר לכך, ציין את ההיבט הביטחוני: "כל דירה שמאכלסים אותה – יש משפחה שמפנה דירה ללא ממ"ד ועוברת לדירה עם ממ"ד". במקביל, ביקש סרוגו להגדיר את הענף כענף חיוני שיעבוד גם בתקופת המלחמה. נציין כי גם בתקופת הקורונה ענף הבנייה הוגדר כחיוני.

לדברי סרוגו, שר האוצר הבטיח כי יגובש מתווה להמשך הפעילות של ענף הבנייה יחד עם ראשי הערים ותחת מגבלות מסוימת כגון, אבטחה, שמירה על אתרים פתוחים, איסור עבודה של עובדים פלסטינאיים ועוד.

שר האוצר מסר כי הוא פועל לסיים את גיבוש מתווה הפיצויים ולפרסמו במהירות האפשרית ועושה הכל כדי לתת מענה מקיף להורדה למינימום של הבירוקרטיות והחסמים, תוך הענקת המעטפת הכלכלית עבור המעסיקים והעובדים וכוונה לשמר משק פעיל. ״תפקידנו לספק את מירב המידע והפתרונות, כדי להעניק וודאות לכל השחקנים ושמירה על המשק הישראלי כולו על כל אגפיו״.