ראול סרוגו: "יום שעובר מגיעה הפגיעה ההיקפית של עצירת עבודות בנייה ומפעלי תעשיות הבנייה במשק לכ-150 מיליון שקל" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו: "יום שעובר מגיעה הפגיעה ההיקפית של עצירת עבודות בנייה ומפעלי תעשיות הבנייה במשק לכ-150 מיליון שקל"

ענפי הבנייה והתשתיות משותקים כמעט כליל מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר. בהתאחדות הקבלנים מעריכים שמתוך כ-14 אלף אתרי בנייה, רק כ-4,000 פעילים, כשחלקם פעילים חלקית בלבד.

"בכל יום שעובר מגיעה הפגיעה ההיקפית של עצירת עבודות בנייה ומפעלי תעשיות הבנייה במשק לכ-150 מיליון שקל. לא מדובר בפגיעה בקבלנים או בתעשיינים, לבדם. מדובר בפגיעה בכל בית בישראל, לאור תלות הציבור כולו בענף הזה". אמרו נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו ונשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר,  המשמש גם יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים של ישראל, בפגישה עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וצוות משרדו הבכיר. הם ציינו, שעצירת הבנייה משפיעה ישירות גם על הכנסות מפעלי תעשיית מוצרי הבנייה והעסקת עובדיהם.

הפגיעה בענף נובעת ממחסור קריטי בכוח אדם, בשל עצירת כניסת 80,000 עובדים מיהודה ושומרון והדרישה למיגון באתר.

לדברי סרוגו עצירת הבנייה בהיקף כל כך גדול מסכנת כעת את כל המשק בשל סיכון האשראי שניתן לענף הבנייה על ידי המערכת הפיננסית ונאמד במאות מיליארדי שקלים. בהתאחדות הקבלנים מעריכים את היקף האשראי שנתנו הבנקים לקבלנים בכחצי טריליון שקלים. "זאת, עוד בטרם דיברנו על הפגיעה הממושכת של הירידה הדרמטית הצפויה בהיקף בניית הדירות בחודשים הבאים אם לא תתערב הממשלה ותביא לפתיחת כל האתרים שניתן לפתוח ובשל מחסור ענק בכוח אדם," הוא אמר.

סרוגו ותומר קראו לממשלה לפעול מיידית לפתיחת כל אתרי הבנייה בכל מקום שבו ניתן לעשות זאת לפי הוראות פיקוד העורף, וליצור רכבת אווירית של עשרות אלפי עובדי בנייה זרים ממדינות שאיתן לישראל הסכמים בתחום זה.

בהתאחדות הקבלנים מציינים, שאפשר לקיים עבודות גמר אותן מבצעים עובדים ישראליים (כ-200 אלף), שזה שלב שבו יש כבר ממ"דים בדירות הנבנות, כך שלפחות ניתן יהיה לסיים בניינים במצב מתקדם.

לגבי רכבת אווירית של עשרות אלפי עובדים זרים, אומרים הקבלנים, שחייבים לפעול עכשיו, כי מדובר בהליך של כמה חודשים, עד שהם מגיעים בפועל ארצה. "מה גם שההיענות היום לא תהיה כל כך גדולה לאור המצב בישראל, שממנה בורחים פועלי בניין זרים," אומרים קבלנים.