ראול סרוגו: "לא נוכל להתאושש מהמשבר ללא עובדים" - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו: "לא נוכל להתאושש מהמשבר ללא עובדים"

"ענף הבנייה והתשתיות נמצא במשבר הגדול ביותר מאז קום המדינה; הביקושים ירדו כמעט לאפס, חסרים למעלה מ-100 אלף זוגות ידיים עובדות במקצועות הליבה של הענף, והריבית הגבוהה ממשיכה להעמיד את חברות הבנייה בסכנה קיומית, כשעננה שחורה של קריסה כלכלית מרחפת מעל ראשיהן. כל אלו הביאו לירידה משמעותית בקצב התחלות הבנייה, הנמשכת מאז העלאת הריבית הראשונה באפריל 2022, בשיעור של למעלה מחמישים אחוזים, ביחס לשנים קודמות. הצניחה בהתחלות הבנייה מגיעה לשיאים שליליים בימים אלו, כשמלחמת חרבות ברזל ברקע, והתנאים במשק הפכו קשים אף יותר. הצניחה בהתחלות הבנייה מגיעה לשיאים שליליים בימים אלו, כשמלחמת חרבות ברזל ברקע, והתנאים במשק הפכו קשים אף יותר. נכון להיום, התחלות הבנייה ירדו לקצב של 40 אלף בשנה – מחצית מהכמות הנדרשת. נתונים אלו ממחישים, יותר מכל, את עומק המשבר בענף הבנייה והתשתיות, ומצביעים על צורך דחוף בהתערבות הממשלה ביצירת תנאים להאצת הפעילות בענף, מיד לאחר המלחמה" – כך הסביר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, את מצב ענף הבנייה לאחר ה-7 באוקטובר בראיון למגזין רשויות.

לסרוגו יש גם הצעה כיצד המדינה יכולה לפתור את הבעיה הקשה שנוצרה: "אנו קוראים למינוי פרויקטור ממשלתי שיתכלל את הצרכים והכלים הדרושים לייצוב הענף". עוד הוא אומר, "המדינה צריכה לפעול מיידית לייבוא של 100 אלף עובדים זרים לענף הבנייה והתשתיות, עקב המחסור שנוצר מאז תחילת המלחמה, שכן לא נוכל להתאושש מהמשבר ללא עובדים".

סרוגו סבור שמוקדם מדי לדעת איך יראה תהליך השיקום שמכינה הממשלה. כרגע ההתאחדות פועלת מול מנהל "תקומה" כדי לקדם את הנושא, אך מוסיף שאי-אפשר להתעלם מהבעיות בענף הבנייה ובראשן המחסור בעובדים. הוא מזהיר ש"אם הבעיות שעימן מתמודדים קבלני ישראל לא ייפתרו, נגיע לסוף המלחמה עם תפוקות מאוד מוגבלות, דווקא בזמן שהצריכה תעלה בשיעור משמעותי".

עוד מבהיר סרוגו ש"על המדינה לעורר את ענף הבנייה ושוק הדיור דרך מכירה ושיווק של קרקעות במחירים זולים ופריסת תשלומים – לא במזומן, על מנת שלא להקשות על הוצאות המימון של הקבלנים. יש להדגיש כי הצענו גם עסקאות קומבינציה, כך שקבלנים יתנו למדינה דירות ולא מזומנים עבור הקרקע. המדינה יכולה למכור את הדירות במחיר מופחת או להציען לשכירות ארוכת טווח, כך שלא ייגרם חוסר בכיס של המדינה, ואפילו יהיה רווח מסוים".

לסיום אומר סרוגו, "הצגנו לממשלה דרישה להוריד את מס הרכישה לדירות להשקעה, כבר עכשיו, במטרה להגדיל את הביקושים, להחזיר את המשקיעים לשוק ולעודד את הבנייה. מהלך זה עשוי לשמור על קצב בנייה שימנע קריסת קבלנים. ככלל, על הממשלה לתת מענים לקבלנים ביום שאחרי, ביניהם איחור במסירת דירה מסיבות של כוח עליון ומלחמה. היום, קבלנים נאלצים על פי חוק מכר ודירות לשלם הרבה כסף לדיירים בגין איחור המסירה. על המדינה לשפות את הקבלנים בעקבות הנזקים שנגרמים להם. כך גם לגבי איחור בביצוע כתוצאה ממלחמה, ממחסור בעובדים ומגיוס כלי צמ"ה".

 

לחצו לכתבה המלאה 

עוד מאמרים בנושא