ראול סרוגו מגיב בכלי התקשורת על מדד מחירי הלמ"ס של ינואר - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו מגיב בכלי התקשורת על מדד מחירי הלמ"ס של ינואר

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח במספר גופי תקשורת כדי לתת תמונת מצב של ענף הבנייה, בעקבות פרסום מדד המחירים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בשיחה עם "החיים עצמם" בגלי צה"ל, הבהיר סרוגו כי "אנחנו יכולים לראות מגמה של עלייה מתונה או אפילו עצירה של מחירי הדירות בחודשיים-שלושה הקרובים, אבל אם ממשלת ישראל לא תנקוט במספר צעדים שבאים להגדיל את היצע הדירות, אז אנחנו נראה שוב עליות מחירים כי עליית הריבית, לצד זה שהיא מורידה קונים מצד הביקוש, היא גם מקטינה את ההיצע. בנקים לא מאפשרים לא מאפשרים לפרויקטים חדשים לצאת לדרך".

לדברי סרוגו "השוק לא מתנהג בצורה אחידה. בכל מקום יש את הדברים המאפיינים אותו. אפילו בתוך תל אביב. ניקח את תל אביב, את המרכז – לא דין שדה דב כדין מרכז תל אביב כדין רמת גן וגבעתיים. לכן השווקים מתנהגים בצורה קצת שונה".

"הבעיה שלנו כרגע היא שקצב התחלות הבנייה הולך ויורד, וזה מסמן רעות לחודשים הקרובים. גם אם יש לנו שינוי מגמה מסוים שנובע מעליית הריבית, זה עדיין לא מסמן את בוא האביב, כי עליית הריבית לא סיפקה דירה אחת לזוג צעיר שהתחתן החודש. צריך להבין, קצב בתי האב החדשים הולך ועולה משנה לשנה. אנחנו רגילים לשני אחוזים בשנה. אם אנחנו לא נבנה כאן 80, 90, 100 אלף יחידות דיור בשנה אז עדיין הביקוש יעלה על ההיצע ואז המחירים ימשיכו לעלות".

לסיכום אמר סרוגו "אני מאמין שבאזורים פריפריילים, ששם הביקוש קטן יותר, אז השינוי במחירים יכול לבוא לידי ביטוי בצורה יותר קיצונית, אולי אפילו לירידת מחירים. באזורי הביקוש אנחנו עדיין לא רואים את זה. כמות הדירות שמיוצרת היום היא קטנה. אנחנו רואים גם כן בפרסומים של הלמ"ס שכמות הדירות החדשה שנמכרת רובה דירות על הנייר. לכן זה מראה שהדירות נחטפות בשלב הראשוני. אבל שוב, זה רק באזורי הביקוש ולכן שם הקבלנים לא ממהרים להוריד מחירים, כי מכרו 60 אחוז מהדירות בשלב מוקדם, והם לא ממהרים להוריד מחירים. אז אנחנו צריכים לחכות ולראות תהליך של מספר חודשים ולראות מה יקרה. הממשלה צריכה להסתכל על כל הפרמטרים. אחד הפרמטרים החשובים הוא היצע הדירות וככל שהממשלה לא תשכיל לייצר מצב שבו אנחנו נבנה יותר, התהליך הזה של ירידת מחירים או יתאחר או לא יגיע בכלל".

 

בשיחה עם כאן 11 אמר סרוגו "אסור לטעות ולראות בנתונים ככיוון חיובי למשק. אסור להם לפספס את תמרורי האזהרה שהפכו לאזעקת אמת עם הירידה התלולה בהתחלות הבנייה בשל עליית הריבית. המשך ההתעלמות מהתמונה המלאה יביא אותנו לזינוק מחירים דו-ספרתי נוסף כבר בשנה הבאה".

 

לחצו לצפייה בוידאו של סרוגו מתוך כאן 11

לחצו להאזנה לראול ברדיו