ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בועידת הנדל"ן של ידיעות אחרונות ואתר ynet - בוני הארץ : בוני הארץ

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, בועידת הנדל"ן של ידיעות אחרונות ואתר ynet

מצב הדיור בישראל מחייב את שר השיכון הנכנס ואת ראש הממשלה העתידי, לשים את סוגיית מצוקת הדיור בארץ כנושא מספר 1 בסדרי העדיפויות. אי אפשר לחכות אפילו דקה!

במסגרת השתתפותו בועידת הנדל"ן של ידיעות אחרונות ואתר ynet נשאל נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, כיצד יש לפתור את משבר הדיור. "אין ספק שעליית הריבית הייתה גיים צ'יינג'ר גם בתחום של ביקוש לדירות, אבל גם בהיצע הדירות, ואת זה לא לקחו בחשבון. לא לקחו בחשבון את ההשפעה הדרמטית שיש לעליית הוצאות המימון והריבית על הסיכון של הקבלנים, על הבנקים שלא מאשרים להם פרויקטים וכן הלאה. עכשיו, אני טענתי והייתי בין הראשונים שיצאו נגד בנק ישראל בהעלאת הריבית. עליית הריבית גורמת להעלאת שכר הדירה. אנשים פחות קונים דירות להשקעה בגלל זה. אלה שקנו לקחו משכנתא ולכן הם מעלים את שכר הדירה ולכן העלאת הריבית עצמה גורמת לאינפלציה. זה המצב של החודש האחרון", אמר סרוגו.

"אף אחד לא יקבל 100 ימי חסד. הממשלה הזו צריכה להתחיל לעבוד מחר בבוקר. מה שאני הייתי עושה זה מייצר תנאים חיוביים לבנייה מעבר להגדלת שיווק הקרקע וכו'. צריך לשווק את הקרקע במחירים יותר זולים, צריך להוריד את המע"מ. להוריד אחוז או אפילו שני אחוזים במע"מ, זה יאזן לא רק את שוק הדיור וימנע את המיתון, אלא יעודד את כל המשק. הדבר השלישי זה לשווק קרקע גם לשכירות ארוכת טווח וגם למכירה במחירים זולים יותר. ראינו שמחיר הקרקע כבר עבר את גבול ה-50 אחוז ממחיר הדירה, ולמה? כי מחירי הדירות בשנה האחרונה בממוצע עלו ב-80 אחוז, לעומת מחירי דירות ב-20 אחוז. זה כל ההבדל", הוסיף.

בוועידה השתתף גם יו"ר מטה התכנון הלאומי, עו"ד שלומי הייזלר, שאמר: "אנחנו מבינים היום שיש אולי שני נושאים עיקריים שבהם אנחנו צריכים ללחוץ. אחד זה ההיצע, להגדיל אותו בצורה דרמטית, והדבר השני זה התשתיות. אלה שני דברים שאם נדע לפתור אותם – פתרנו את המשבר. עכשיו איך עושים את זה? בנושא הגדלת ההיצע, מחסנית התכנון מלאה. קיבלנו יעדים מאוד יומרניים מהממשלה הקודמת, אבל אני מאמין שלקראת סוף השנה אפילו נפתיע ואולי נעבור את מה שקבעה הממשלה, כלומר התכנון בסך הכול יכול לספק לנו את ההיצע. אלא מה? פה אנחנו נתקלים בסוגיית היתרי הבנייה. היתרי בנייה שלוקחים המון זמן. אנחנו שומעים את זה מהקבלנים, וזה סיפור שחייבים לפתור אותו. משך הזמן שלוקח להוציא היתרי בנייה הוא לא הגיוני. נפתור את הדבר הזה".

שר הבינוי והשיכון המיועד, יצחק גולדקנופף, התייחס בוועידה למשבר הדיור וציין שבכוונתו "להתלבש על החסמים" בדרך להשלמת דירות במלאי הקיים.

בוועידה הייתה התייחסות גם להתחדשות העירונית. מנהל מינהל התכנון, רפי אלמליח, אמר: "השנה אנחנו מכפילים את היקף ההתחדשות העירונית משנה שעברה, וזה מה שאנחנו רואים כמגמה שצריכים להוביל ולקדם".

 

לחצו לצפייה בפאנל המלא