רמ"י נגד משרד האוצר: הושגה פשרה בנוגע לדחיית מועדי התשלום - בוני הארץ : בוני הארץ

רמ"י נגד משרד האוצר: הושגה פשרה בנוגע לדחיית מועדי התשלום

במועצת מקרקעי ישראל הושגה פשרה במחלוקת בין משרד האוצר להנהלת רמ"י בנוגע לדחיית מועדי התשלום של יזמים ואנשים פרטיים שזכו במכרזי מגורים בבנייה רוויה ובבנייה עצמית ("בנה ביתך").

הפשרה קובעת שכל תשלומי היזמים בבנייה רוויה במרחבים תל אביב, מרכז וירושלים יידחו ל-15 בדצמבר, והדחייה לא תישא ריבית והצמדה. אנשים שזכו במכרזים לבנייה עצמית ויזמים שזכו במכרזים באזורי הדרום, הצפון וחיפה יוכלו לדחות את התשלום עד ה-24 בדצמבר.

חלוקת הדחייה על פי מרחבים אמנם נועדה להקל על יזמים שזכו בקרקעות לבנייה באזורי העימות, אך נראה שהיא מחטיאה את המטרה. למשל באשקלון, העיר המותקפת ביותר במלחמה, הדחייה קצרה יחסית: ל-15 בדצמבר, משום שהיא שייכת למרחב ירושלים שאינו זכאי לדחייה המאוחרת יותר ל-24 בדצמבר. ערים כמו ערד ודימונה, למשל, שרמת האיום עליהן במלחמה הייתה קטנה יחסית, זכאיות לדחייה כמו ערים הנתונות לאיום יומיומי ואף נפגעו ב-7 באוקטובר, כמו שדרות ואופקים.

ההחלטה נוגעת בפועל ליזמים שהתחייבו למכרזים בהיקף כולל של כ-14 אלף יחידות, מחציתן בשכונות החדשות בקריית גת, שם הדחייה לא משמעותית. תשלומי היזמים, בהיקף כולל של 1.25 מיליארד שקל, אמורים היו לעבור לקופת המדינה ב-12 בדצמבר, וההחלטה מאפשרת להם לדחות את התשלום בשלושה ימים בלבד, הטבה בשווי קטן יחסית של כ-720 אלף שקל (עלויות הריבית עליהן מוותרת המדינה בתקופת הדחייה). אולם, היא יכולה לסייע ליזמים ואנשים שרכשו מגרשים לבנייה עצמית שנתקלו בקשיים טכניים להשלים את הסכם המימון הבנקאי במועד הנדרש — 90 יום ממועד הזכייה.

מחלוקת קשה בין רמ"י למשרד האוצר קדמה להחלטה. רמ"י ביקשה לקבל החלטה גורפת לדחיית מועדי התשלום ל-25 בדצמבר, בקשה לה התנגד משרד האוצר, שטען כי מדובר בהחלטה בעלת השלכות תקציביות מרחיקות לכת ולכן אין לאשר אותה ללא הסכמתו. בסופו של דבר הובא הדיון למועצת מקרקעי ישראל, שקיבלה החלטת פשרה בין שתי ההצעות.

רמ"י לא קיימה מכרזי קרקעות מאז תחילת המלחמה, וכל המועדים הסופיים להגשת הצעות למכרזים, שממשיכה הרשות להתפרסם, נדחו ל-15 בינואר או למועדים מאוחרים יותר. החשש שהוביל להחלטה על דחיית המכרזים היה שנוכח המלחמה לא יצליחו יזמים רבים להגיע להסכמי מימון עם הבנקים והמכרזים ייכשלו. היקף המכרזים המסתיימים בהצלחה, וכן מחירי המגרשים שהתקבלו במכרזים, כתוצאה מהעלייה החדה בריבית וירידה של עשרות אחוזים בביקוש לדירות, מבני מסחר ותעסוקה.

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר בתגובה: "ענף הבנייה הישראלי במשבר הגדול ביותר מאז קום המדינה. מתחילת המלחמה הוא מגיע לכ-20% בלבד מהתפוקה שלו, בשל מחסור ענק בעובדים, שלמרות נכונות הממשלה, לא נמצא לו פתרון מיידי. כעת ברור שכל פתרון ייתן מענה למחסור זה בעוד חודשים רבים.

בחודשים אלו, עשרות יזמים וקבלנים אמורים לשלם לרשות מקרקעי ישראל עבור קרקעות בהן זכו במכרזים, בהיקפים ממוצעים של עשרות מיליוני שקלים לפרויקט. אנו קוראים להארכת משמעותית של זמן התשלום ופריסת תשלומים כללית, כדי להימנע ממצב בו קבלנים ייקלעו לקשיי מימון והיציאה לבנייה חדשה תתעכב עוד יותר".

עוד מאמרים בנושא

המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, התארח בפודקאסט "האינטרסנטים" של מגזין TheMarker כדי לדבר על המצב בענף הבנייה בצל המלחמה. "המצב שלנו הוא גרוע, אולי הגרוע ביותר בתולדות המדינה. אין לנו עובדים כבר חמישה חודשים עוד מעט. הענף מדשדש לחלוטין, התחלות הבנייה ירדו", אמר.

"מה שמעורר דאגה זה העובדה שחמישים אחוז מאתרי הבנייה היום סגורים, וזה הנתון הקשה ביותר. ברגע שלא מייצרים פעילות אז מצבן של חברות הבנייה, היזמים, הולך ומתדרדר. זה חושף את הבנקים לסיכונים, בטח כאשר אותם קבלנים לקחו מימון גבוה. לכן יש לזה השפעה ולכן הנגיד מודאג. ענף מרכזי כמו ענף הבנייה לא יכול לעבוד. יש לזה השפעות גם על הכנסות המדינה ממיסים, על הגירעון של המדינה. יש לזה השלכות על תעשיות אחרות כמו תעשיות הבנייה. אם ניקח לדוגמה את רדימיקס, אחת התעשיות הגדולות ביותר בענף הבנייה היום שבימים כתיקונם מגלגל מחזור של שלושה מיליארד שקל בשנה, היום הוא עובד בתפוקות של אולי 30-40 אחוז", הוסיף סרוגו.

04.03.24